Ispituju je li Mandić džipom Skupštine išao u napad: Podgoričko tužilaštvo formiralo predmet

Podgoričko tužilaštvo utvrđuje da li je došlo do zloupotrebe službenog vozila

Tvrde da nakon pucnjave nije mogao biti obavljen uviđaj jer policajci nisu imali detalje o "užem licu mjesta", niti su tužiocu ukazali na eventualne tragove

Kako trenutno stvari stoje, malo je izgledno da može doći do smjene šefa parlamenta kroz inicijative koje najavljuje dio opozicije

103588 pregleda 74 reakcija 30 komentar(a)
Neformalnom tjelohranitelju šefa Skupštine pritvor do 30 dana: Danila Mandića sprovode na saslušanje, Foto: Boris Pejović
Neformalnom tjelohranitelju šefa Skupštine pritvor do 30 dana: Danila Mandića sprovode na saslušanje, Foto: Boris Pejović

Podgorički tužioci istražuju da li je Danilo Mandić, bratanić i neformalni tjelohranitelj šefa Skupštine Andrije Mandića, zloupotrijebio službeno vozilo parlamenta u noći kad je navodno ranio dvoje ljudi u Podgorici.

To je “Vijestima” saopšteno juče iz podgoričkog Osnovnog državnog tužilaštva (ODT).

“Obavještavamo vas da je Osnovno državno tužilaštvo po službenoj dužnosti formiralo predmet povodom navedenog događaja”, rekli su listu, odgovarajući na pitanje da li samoinicijativno ili po nečijoj prijavi sprovode istragu povodom slučaja potencijalne zloupotrebe službenog automobila Skupštine, koji je Danilo Mandić navodno koristio u noći napada.

Više državno tužilaštvo u Podgorici sumnjiči Danila Mandića da je u noći između petka i subote, ranio u glavnom gradu Darka Perovića i Arisa Turkovića. Uprava policije tvrdi da je Mandić službenim vozilom zakonodavnog doma, džipom “range rover”, prepriječio put Peroviću i Turkoviću, i ka njima ispalio “više hitaca od kojih su oštećeni zadobili povrede u predjelu nogu”... Sudija podgoričkog Višeg suda Mandiću je u ponedejeljak odredio pritvor do 30 dana.

Parlament i Andrija Mandić pet dana ćute povodom incidenta i ne odgovaraju na pitanja “Vijesti”.

DPS traži saslušanje Markovića i Šćepanovića

Zbog ovog slučaja, opozicione stranke Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokrate (SD) najavile su da će pokrenuti inicijative za smjenu prvog čovjeka zakonodavnog doma (do zaključenja ovog broja “Vijesti” nisu bile predate).

Lider DPS-a Danijel Živković kazao je juče da je Andrija Mandić “direktno odgovoran za rušenje kredibiliteta državnih institucija”, poručivši da je stranci koju predvodi “manje bitno kako će se ko izjasniti” u odnosu na njihovu inicijativu. DPS će, kako je najavio Živković, povodom istog slučaja tražiti i kontrolno saslušanje vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića i vršioca dužnosti direktora Uprave policije Lazara Šćepanovića.

On je juče na konferenciji za medije optužio tužilaštvo i Upravu policije da pokušavaju da zataškaju slučaj.

“Na licu mjesta nije bio prisutan tužilac. Radi se o ozbiljnom skandalu...”, poručio je.

Poslanik SD-a Nikola Zirojević rekao je prekjuče “Vijestima” da će oni tražiti Mandićevu smjenu iz razloga što je, tvrdi, više nego očigledna njegova odgovornost.

“Koja se ogleda u tome da je, kao pripadnika neke vrste ličnog obezbjeđenja, na koje inače, shodno zakonu, nema pravo, angažovao najbližeg srodnika, lice s podebelim dosijeom koje je više puta lišavano slobode, a čak i duži vremenski period potraživano od pripadnika službi bezbjednosti”, naveo je Zirojević.

Mandić je početkom marta prošle godine “preživio” glasanje o smjeni, koje je bio inicirao DPS, tvrdeći da nije dostojan funkcije.

Teško do smjene Mandića

Prema Poslovniku Skupštine, predlog za razrješenje njenog predsjednika mora potpisati najmanje 10 poslanika. SD ima tri, a DPS 17, što znači da će imati dovoljno potpisa da bi inicirali predlog. Ukoliko se on nađe na dnevnom redu i ako se o njemu bude glasalo, za smjenu šefa parlamenta potrebna je podrška većine od ukupnog broja poslanika, najmanje 41.

Kako stvari trenutno stoje, upitno je hoće li najavljena inicijativa podršku potrebnu da bi Mandić bio smijenjen. Poslanik najjače vladajuće partije, Pokreta Evropa sad, Miodrag Laković, izjavio je prekjuče da ne misli da je u ovom trenutku opravdan zahtjev za smjenu Mandića, a izvjesno je i da stranke koje čine koaliciju “Za budućnost Crne Gore”, Mandićeva Nova srpska demokratija i Demokratska narodna partija Milana Kneževića, neće glasati “za”.

“Vijestima” je prekjuče iz Demokrata nezvanično rečeno da skupštinskom imovinom, koja uključuje i službena vozila, ne upravlja predsjednik Skupštine, saglasno propisima, i da je stoga upitno može li se na Andriju Mandića adresirati zloupotreba službenog automobila. Iz Socijalističke narodne partije, Albanskog foruma i Ujedinjene Crne Gore listu su rekli da neće podržati inicijativu.

Poslanik Force Ilir Čapuni kazao je “Vijestima” da će glasati za razrješenje Mandića. On je prekjuče, odgovarajući na pitanje lista da li bi Mandić trebalo da se podnese ostavku zbog toga što je njegov bratanić u noći navodnog napada upravljao službenim vozilom, kazao da je to lični čin, ali je juče rekao “Vijestima” da mu “izliv neznanja odredbi Zakona o manjinskim pravima i slobodama i blatantnog gaženja prava predstavnika albanskog naroda” na sjednici parlamenta na kojoj se raspravljalo o potvrđivanju sporazuma s Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), “daje za pravo da glasa potvrdno”.

Čapuni je preksinoć zatražio zaustavljanje sjednice tvrdeći da se sporazumima s UAE navodno ugrožavaju prava manjinskih zajednica. Njegov zahtjev odbili su Mandić i ministarka javnih radova Majda Adžović, ocjenjujući da se sporazumima ne ugrožavaju ta prava. Parlament je kasnije te večeri potvrdio sporazume.

Iz Građanskog pokreta (GP) URA juče su indirektno potvrdili da će podržati inicijativu u vezi s Mandićem.

Hoće li podržati smjenu prvog čovjeka zakonodavnog doma, “Vijestima” nisu odgovorili iz Bošnjačke stranke, te poslanici Mehmed Zenka i Adrijan Vuksanović, kao ni njihova kolegenica Jevrosima Pejović.

Ako bi oni (uz nezavisnu poslanicu Radinku Ćinćur) glasali s DPS-om, SD-om, GP URA i Čapunijem za smjenu Mandića, za njegovo razrješenje falilo bi im još najmanje šest glasova (imali bi 35).

ODT: Nije mogao biti obavljen uviđaj jer policajci nisu imali detalje

Nakon pucnjave u kojoj su ranjeni Perović i Turković, nije mogao biti obavljen uviđaj jer policijski službenici u tom trenutku nisu raspolagali detaljnim informacijama o užem licu mjesta, niti su državnom tužiocu ukazali na eventualne tragove ili druge materijalne dokaze koji se nalaze na nekom lokalitetu.

To su juče “Vijestima” odgovorili iz podgoričkog ODT-a, navodeći da je njihov dežurni tužilac o tom događaju obavješten 19. aprila u 5.01 sati.

Isto su kazali i iz Uprave policije, rekavši da su do tada sprovodili mjere nad Perovićem, koji je bježao policiji, izazvao saobraćajku, a potom je uhapšen.

Ponovili su da su tog jutra, oko 3.40, telefonom od građana obaviješteni da je u centru Podgorice došlo do sukoba više lica od kojih je jedno upotrijebilo vatreno oružje. Tvrde da su na tom mjestu i zatekli Perovića, koji je odbio da se legitimiše, a potom pobjegao, ali ne i druge osobe, osim očevidaca događaja.

Objasnili su i hronologiju kompletnog događaja, navodeći da su tog jutra tri puta izvršili pregled i pretragu užeg i šireg lica mjesta, u cilju pronalaska predmeta i tragova, o čemu su sačinjeni spisi sa propratnom foto-dokumentacijom.

U saopštenju kažu i kad su obavijestili osnovnu, a kad višu državnu tužiteljku, ali tvrde da Perović policajcima nije dao tačne informacije o okolnostima povređivanja.

Istakli su da su pregledali i izuzeli veći broj nadzornih kamera, prikupili obavještenja od više lica, utvrdili da su oštećeni i osumnjičeni tokom kritične večeri boravili u jednom lokalu.

“I kretanje vozila ‘range rover’ za koje se sumnja da je korišćeno prilikom izvršenja krivičnog djela od strane lica D. M. Tokom sprovođenja kriminalističke obrade, policijski službenici su došli do saznanja da je sada osumnjičeni D. M. upotrijebio vatreno oružje na štetu lica D. P., a identifikovano je i drugo oštećeno lice A. T.”

Oni su se oglasili nakon što su “Vijesti” juče objavile da je Perović na saslušanju pred tužiteljkom rekao da ga nije ranio Mandić, već da ga je policija tjerala da optuži tog Podgoričanina. Isto je učinio i drugi ranjeni, Turković, koji je rekao da se ne sjeća nijednog detalja događaja, pa ni kako je povrijeđen. Obojica su rekli da neće krivično goniti Mandića.

Mandićev branilac Miroje Jovanović, kazao je juče “Vijestima” da se iz do sada prikupljenih dokaza u predmetu protiv njegovog “nevino osumnjičenog branjenika”, može nedvosmisleno utvrditi da on 19. aprila nije učestvovao u izvršenju nikakvog krivičnog djela.

Ivanović bez komentara o pucnjavi

Potpredsjednik Vlade i visoki funkcioner PES-a Filip Ivanović, nije juče na sjednici Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) u Briselu želio da komentariše pucnjavu u kojoj je navodno učestvovao Danilo Mandić.

Hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu (EP) Tomislav Sokol pitao ga je za mišljenje o "mafijaškoj pucnjavi".

"Je li ovo u skladu s evropskim vrijednostima i smatrate li da on (Andrija Mandić) treba da podnese ostavku zbog toga?", pitao je.

Ivanović je odgovorio da nema mišljenje o slučaju pucnjave i da ga čudi da se to pominje u EP.

Bonus video: