Protiv 11 službenika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) pokrenuti su disciplinski postupci zbog teže povrede službene dužnosti u toku prošle godine.
To je “Vijestima” saopšteno iz te institucije, ali nisu precizirali o konkretno kojim povredama je riječ.
“U pojedinim slučajevima u kojima su postojali osnovi sumnje da je došlo do izvršenja krivičnog djela, o navedenom je obaviješteno Odeljenje bezbjednosti, kao i tužilaštvo koji su dalje preduzimali radnje i mjere iz svoje nadležnosti, a tim službenicima je privremeno ograničeno vršenje dužnosti do okončanja pokrenutih postupka”, kazali su “Vijestima” iz UIKS-a.
Objasnili su i da je u odnosu na teže povrede službene dužnosti, vođenje disciplinskih postupaka i izricanje disiplinske mjere u nadležnosti Disciplinske komisije Vlade Crne Gore kao nezavisnog ograna u postupcima na državnom i lokalnom nivou.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva nisu “Vijestima” odgovorili da li je tim povodom formiran predmet protiv nekih od službenika koji su teže povrijedili službenu dužnost.
Osim 11 povreda službene dužnosti, tri službenika UIKS-a su disciplinski gonjeni zbog lakše povrede dužnosti.
“Sva tri disciplinska postupka zbog lakše povrede službene dužnosti su okončana i službenicima je izrečena disiplinska mjera u skladu sa zakonom”, precizirano je u odgovorima UIKS-a.
Prema godišnjem izvještaju o radu te institucije, neki od zatvorenika su se obraćali i instituciji Zaštitnika ljudskih prava i sloboda zbog rada službenika obezbjeđenja.
Zaštitnik: Ispitati razloge za povlačenje tužbi o zlostavljanju
Na 20. sjednici Odbora za ljudska prava i slobode održanoj 7. maja zamjenica zaštitnika Mirjana Radović je saopštila da kada je u pitanju sprečavanje mučenja i zlostavljanja u prošloj godini, u manjoj mjeri bili su prisutni navodi o zlostavljanju.
Ona je kazala da je iz kancelarije Zaštitnika rečeno da je UIKS uglavnom blagovremeno procesuirao navode o zlostavljanju, uključujući privremeno udaljenje zaposlenih koji su prijavljeni za zlostavljanje.
Iz te institucije su podsjetili na nacionalne propise i međunarodne standarde kojima se zlostavljanje apsolutno zabranjuje i upozorili da se od UIKS-a očekuje da obezbijedi apsolutno poštovanje zabrane zlostavljanja, posebno imajući u vidu ranjivost osoba koje takve navode prijavljuju i činjenicu da zbog prijave mogu biti izloženi nezakonitom pritisku službenika da iznijete navode povuku.
9 slučajeva u kojima su korišćena sredstva prinude - šest prema osuđenim i tri prema pritvorenim osobama. Ta sredstva su se odnosila na primjenu fizičke snage, na upotrebu ručnog spreja sa nadražujućim sredstvom i na upotrebu sredstava za vezivanje.
Radović je na odboru kazala da zaštitnik pozitivnim ocjenjuje radove na izgradnji objekta za zatvor otvorenog tipa, proširenje kapaciteta Istražnog zatvora čime se obezbjeđuje dodatni smještajni kapacitet za oko 60 zatvorenika, kao i objekta zatvorske bolnice u UIKS-u.
“Međutim, stanje u Istražnom zatvoru je i dalje zabrinjavajuće, posebno po pitanju materijalnih uslova u pojedinim djelovima Istražnog zatvora”, ocjena je kancelarije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Zamjenica zaštitnika je istakla da postoji određeni broj preporuka čije ispunjenje ne zahtijeva veća materijalna sredstva i one bi mogle biti odmah ispunjene, poput preporuka koje se tiču dodjele dovoljnog broja higijenskih paketa i sanacije prostorija u kojima lica borave.
“Sredstva prinude upotrebljavana su uglavnom zbog pružanja aktivnog ili pasivnog otpora, nepostupanja po usmenoj ili drugoj naredbi, sprečavanja napada na službeno lice, nasilničkog ponašanja”, navodi se u izvještaju UIKS-a
Zaštitnik je ocijenio da kada je u pitanju suicid u zatvoru, neophodno je izraditi dokumenta koja bi definisala neophodne korake za prevenciju i sprečavanje suicida kod pritvorenih i zatvorenih osoba, kao i da još uvijek nije izrađen interni protokol o postupanju u slučaju štrajka glađu, odnosno odbijanja uzimanja hrane u UIKS-u.
Zamjenica Radović je saopštila da su među osobama lišenih slobode i ograničenog kretanja i dalje najugroženiji oni koji se nalaze u psihijatrijskim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite domskog tipa.
“Poseban problem predstavlja to što ne postoji jasan strateški pravac deinstitucionalizacije ove ranjive kategorije”, ocijenila je zamjenica zaštitnika.
Ocjena te institucije je da nije razvijena mreža centara za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici, koji će pružati sveobuhvatnu zaštitu mentalnog zdravlja uz najmanje moguće restrikcije i što bliže mjestu boravka. Stoga su dali preporuke nadležnim organima da treba da ojačaju kapacitete lokalnih centara za mentalno zdravlje i da u saradnji sa Upravom policije izrade Protokol kojim bi se precizno definisale uloga, procedure i saradnja postupajućih službenika, uključujući zaposlene u centrima za mentalno zdravlje, centrima za socijalni rad i policijske službenike u cilju blagovremenog, sinhronizovanog i multisektorskog pristupa u radu sa mentalno oboljelim osobama.
Slučaj zlostavljanja zatvorenika kod tužilaštva
“Vijesti” su nedavno pisale o slučaju službenika UIKS-a Gorana Đuričkovića koji je optužen za zlostavljanje zatvorenika Enisa Tičića.
Odluku da protiv njega podnese optužni predlog donijelo je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.
“Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je Osnovnom sudu u Danilovgradu optužni predlog protiv G.Đ. iz Danilovgrada, službenika Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, starijeg nadzornika zatvorske policije, zbog krivičnog djela zlostavljanje. Okrivljeni je prilikom vršenja službene radnje vraćanja osuđenog lica oštećenog T.E. sa kruga za šetnju u zatvorske prostorije, istom zadao više udaraca otvorenom šakom u predjelu glave i tijela, pri čemu oštećeni nije pružao nikakav otpor okrivljenom tokom cijelog događaja”, kazali su iz ODT Podgorica.
Incident u Zatvoru za kratke kazne dogodio se 8. aprila.
Vijesti su ranije, pozivajući se na službenu dokumentaciju, objavile da je Đuričković pred policijskim inspektorima tvrdio kako je Tičića udario nakon što ga je ovaj napao i zaprijetio mu da će mu “familija platiti”.
U službenoj zabilješci, u kojoj je Tičićeva izjava, piše da je službenika htio samo da pita da ga odvede do telefonske govornice i da mu je prijateljski stavio ruku na rame.
Policija je tada u spuški zatvor došla zbog prijave da je napadnut službenik UIKS-a, ali su tri dana kasnije podnijeli krivičnu prijavu protiv Đuričkovića.
Od zatvorenika oduzimali bodeže
U godišnjem izvještaju te ustanove za prošlu godinu stoji da su službenici od zatvorenika oduzimali predmete poput bodeža, ali i telefone, tablete, punjače i slično.
Trend povlačenja pritužbi
“Ne ulazeći u pravo svakog pojedinca da u nekom trenutku povuče pritužbu, u izvještajnom periodu smo zabilježili trend povlačenja pritužbenih navoda o zlostavljanju i to u najmanje tri slučaja, što je, po mišljenju zaštitnika, indikativan pokazatelj, na šta je UIKS upozoren, jer je neophodno ispitati razloge povlačenja pritužbe u svakom konkretnom slučaju”, prenijela je Radović ocjenu zaštitnika.
Bonus video:
