Budva Kazankinova „predala” tužilaštvu

Sekretarijat za zaštitu imovine podnio krivičnu prijavu protiv ruskog državljanina, traže da ispitaju kako je prodao dva i rentirao šest stanova Opštine Budva u zgradi u naselju Seoce iznad plaže Jaz

20878 pregleda 20 reakcija 20 komentar(a)
Zgrada u kojoj se nalaze sporni stanovi, Foto: Vuk Lajović
Zgrada u kojoj se nalaze sporni stanovi, Foto: Vuk Lajović

Opština Budva, odnosno njen Sekretarijat za zaštitu imovine podnio je juče krivičnu prijavu Višem državnom tužilaštvu protiv ruskog državljanina Jurija Kazankina i njegove firme “Inventa” DOO Budva zbog sumnje da su izvršili višestruka krivična djela od prodaje dva opštinska stana, kao i rentiranja šest stanova u zgradi u naselju Seoce iznad plaže Jaz.

To je “Vijestima” potvrdio v. d. sekretara za zaštitu imovine Vlado Ivanović.

Kako je Ivanović kazao, ruski državljanin i ta kompanija terete se za krivična djela protivpravno zauzimanje nepokretnosti, prevara, falsifikovanje isprave, zloupotreba ovlašćenja u privredi, utaja poreza, narušavanje nepovredivosti stana, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, zloupotreba službenog položaja i zbog mogućeg nesavjesnog zaključivanja ugovora i ovjeravanja pravnih poslova.

“Vijesti” su prije nekoliko dana objavile da je opštinski sekretarijatr osujetio prodaju opštinskog stana od 78 kvadrata ukrajinskoj državljanki, za koji je Kazankni uzeo unaprijed novac, te da je pokušao da proda još jedan, a da je godinama rentirao osam opštinskih stanove, od kojih je uzimao novac kako bi izmirivao dug na ime komunalija koji je imao prema Opštini.

Ivanović je u krivičnoj prijavi naveo da je Opština sa investitorom “Inventa” zaključila Ugovor o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta 11. novembra 2014. godine i Aneks ugovora 5. maja 2016. godine. Zbog kašnjenja investitora u izmirivanju obaveza, održano je više sastanaka, s ciljem da se izbjegne prinudna naplata.

“S obzirom na to da “Inventa” nije ispunila ugovorne obaveze iz Ugovora o naknadi za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, kao ni iz pripadajućih aneksa, Opština je radi obezbjeđenja i naplate svog potraživanja, pokrenula postupak upisa prava svojine na posebnim djelovima nepokretnosti evidentiranim u listu nepokretnosti broj 342 KO Prijevor I, i to: PD 1, PD2, PD3, PD4, PD5, PD6, PD7 i PD8, svi na kat. parceli 368/1, a u skladu sa zaključenim Ugovorom o fiducijarnom prenosu prava svojine na nepokretnostima dana 11. novembra 2014. godine i njegovim aneksima”, naglasio je Ivanović.

Ivanović
Ivanovićfoto: Vuk Lajović

Kako je istakao, Kazankin se u junu 2020. godine nezakonito uselio u apartmanski objekat na adresi Seoci bb, katastarska parcela 368/1 KO Prijevor, koji je u vlasništvu Opštine Budva, tako što je samovoljno zamijenio brave i od tada koristi više apartmana u svrhu dnevnog i mjesečnog izdavanja, zadržavajući sav prihod za sebe.

“Osim toga za PD 7 i PD 8 su od strane “Inaventa” kao prodavca zaključeni i Ugovori o prodaji stanova uprkos znanju da pripadaju Opštini. Uvidom u stanje na terenu i prema saznanjima Opštine, kao i iz dostavljenih informacija, postoji osnovana sumnja da navedeno lice koristi imovinu bez pravnog osnova, ostvaruje značajnu materijalnu korist na štetu Opštine, izbjegava plaćanje poreskih i drugih obaveza koje bi inače proizilazile iz zakupa/oporezivanja, da postoji element uzurpacije i privatizacije javne imovine, što je strogo kažnjivo shodno svim važećim propisima Crne Gore. Iz Službene zabilješke Komunalne inspekcije i policije sačinjene 4. aprila ove godine proizilazi da je dana 3. aprila, građanin Ž. Z. prijavio putem kol centra da Jurij Kazankin uzrurpira osam opštinskih stanova u naselju Seoce, od kojih je, prema njegovim saznanjima, dva prodao trećim licima (što proizilazi iz Ugovora o kupoprodaji nepokretnosti od 17.06.2022. godine i Ugovora o kupoprodaji nepokretnosti od 4.11.2022. godine). Glavni komunalni inspektor je 4.4.2025. godine izvršio inspekcijski nadzor, pri čemu je konstatovano da se stanovi PD1, PD2, PD3, PD4, PD5, PD6, PD7 i PD8, svi na kat. parceli 368/1 KO Prijevor, upisani u listu nepokretnosti broj 342 nalaze u vlasništvu Opštine, da su svi stanovi bili zatvoreni, osim jednog, kojom prilikom je vrata otvorio zakupac Voznuk Yuru koji je dao na uvid Ugovor o zakupu sa Kazankinom”, naglasio je Ivanović u krivičnoj prijavi.

On je nakon priloženih dokaza predložio VDT-u da donese naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenih.

“Hitno pokrene krivični postupak protiv navedenih lica, naloži hitnu privremenu mjeru zabrane raspolaganja i korišćenja imovine u vlasništvu osumnjičenih, kao i zabranu napuštanja zemlje do okončanja krivičnog postupka. Takođe, sprovede saslušanje eventualnih relevantnih svjedoka - zakupaca i lica koja su kupila stanove, preduzme radnje radi sprečavanja daljeg otuđenja stanova i zaštiti imovina Opštine, te po službenoj dužnosti pribavi potrebnu dalju dokumentaciju od nadležnih organa i institucija koja bi bila od ključnog značaja za dalji tok postupka i potvrđivanje osnovane sumnje. Na osnovu svih navedenih činjenica i dokaza, nakon sprovedenog izviđaja i pribavljanja potrebne dokumentacije, ocijeni postojanje osnova sumnje da su u konkretnom slučaju počinjena krivična djela za koja se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti”, naveo je Ivanović.

Traže odgovornost notara i 266.000 eura odštete zbog rentiranja stanova

Sekretarijat je juče ujedno podnio i tužbu Osnovnom sudu u Kotoru protiv Jurija Kazankina i kompanije “Inventa” za nadoknadu štete od 266.025 eura. Smatraju da je Opština oštećena za taj iznos na ime dobiti koju je ruski državljani ostvario godinama unazad rentirajući osam opštinskih stanova.

Ivanović je naglasio da na osnovu samog sadržaja službene zabilješke komunalne inspekcije, postoji osnov za podnošenje krivične prijave protiv Kazankina zbog moguće uzurpacije opštinske imovine i prodaje stanova bez pravnog osnova.

“Posebno ukazujemo na potrebu da se, u daljem postupku, ispita i eventualna odgovornosti notara, koji je zaključio ugovore o kupoprodaji nepokretnosti, bez prethodne provjere prava svojine Jurija Kazankina, odnosno bez saglasnosti Opštine u čiju korist je postojala zabilježba Ugovora o fiduciji. Ukoliko se utvrdi da je notar zaključio pravne poslove bez odgovarajuće dokumentacije i suprotno propisima, postoji osnova za pokretanje postupka radi utvrđivanja njegove krivice za eventualnu zloupotrebu službenog položaja iz člana 416 Krivičnog zakonika Crne Gore ili povredu notarske dužnosti, u skladu sa zakonom”, istakao je Ivanović.

Bonus video: