Delić i Keković pali u Dubaiju

Delića traže zbog sumnje da je učestvovao u švercu najmanje 2,5 tona kokaina, a Kekovića zbog optužbi da je dio policijskog narko-kartela

33160 pregleda 21 reakcija 21 komentar(a)
Delić uhapšen, Foto: Savo Prelević
Delić uhapšen, Foto: Savo Prelević

Dvojica saradnika Radoja Zvicera, odbjeglog vođe kavačkog klana, Budvanin Ivan Delić i Podgoričanin Aleksandar Keković, zvani Arkan, uhapšeni su u Dubaiju.

Za Delićem je crnogorska policija tragala zbog sumnje da je dio kriminalne organizacije bjegunca iz Kotora i uhapšenog Podgoričanina Vasa Ulića, koja je odgovorna za šverc najmanje 2,5 tone kokaina iz Južne Amerike u Evropu i Australiju.

Kekovića traže zbog sumnje da je dio policijskog narko-kartela, kojim su upravljali Zvicer i bjegunac sa policijskom značkom Ljubo Milović.

O njihovom lišenju slobode javnost je juče izvjestio vršilac dužnosti direktora Uprave policije Lazar Šćepanović, koji je od 13. do 15. maja boravio u Ujedinjenim Arapskim Emiratima sa delegacijom UP.

Iz te bezbjednosne institucije saopšteno je da je na operativnom sastanku Šćepanovića sa šefom Interpola Policije Dubaija, majorom Šuaibom Alhamadijem, potvrđena bliska i intenzivna saradnja koju nadležne službe dviju država ostvaruju na planu razmjene informacija.

“Tom prilikom, predstavnici Interpola Dubai potvrdili su da su postupili po zahtjevu crnogorskih organa, te da su na osnovu crvene međunarodne potjernice raspisane od strane NCB Interpola Podgorica i u okviru intenzivne razmjene obavještajnih i operativnih podataka službenici Interpola Dubai locirali i lišili slobode dvojicu crnogorskih državljana, visokorangiranih članova organizovanih kriminalne grupa Aleksandra Kekovića i Ivana Delića, koje Crna Gora potražuje zbog izvršenja više krivičnih djela, te da će o istom uslijediti zvanična komunikacija pravosudnih organa, kao i dalji koraci u procedurama ekstradicije. Pomenuti Delić, protiv kojeg je Specijalno državno tužilaštvo podiglo više optužnica, potražuje se okviru akcije ‘General’ zbog krijumčarenja narkotika na transnacionalnom nivou”, saopštili su juče iz UP.

Oni ističu da ta aktivnost predstavlja još jedan konkretan rezultat međunarodne saradnje i efikasne razmjene obavještajnih i operativnih podataka i potvrđuje odlučnost i kapacitete crnogorskih bezbjednosnih službi u lociranju i procesuiranju najtraženijih članova i istaknutih vođa organizovanih kriminalnih grupa.

Uprava policije objasnila je da je prilikom sastanka Šćepanovića sa direktorom Policije Dubaija general-majorom Abdulahom Halifom Al Marijem razgovarano o daljem unapređenju i jačanju bilateralne saradnje:

“Uz poseban akcenat na uvažavanje zajedničkih napora u borbi protiv organizovanog kriminala i bezbjednosnih izazova koji prevazilaze nacionalne okvire i, u tom kontekstu, razmatrane su zajedničke akcije usmjerene ka razbijanju međunarodnih kriminalnih mreža”.

Ujedinjeni Arapski Emirati priznali su Crnu Goru 4. aprila 2008. godine, kada su i uspostavljeni diplomatski odnosi. Diplomatski odnosi omogućavaju saradnju i u oblastima pravosuđa i bezbjednosti.

UAE je član Interpola i aktivno koristi crvene potjernice za lociranje i privremeno hapšenje osoba koje se traže zbog ozbiljnih krivičnih djela, poput finansijskih prevara, korupcije i organizovanog kriminala...

U Dubaiju je početkom godine slobode lišen i jedan od najvećih balkanskih narko-bosova Edin Gačanin zvani Tito, holandski državljanin porijeklom iz Bosne i Hercegovine.

KO JE DELIĆ?

Crnogorski istražitelji za Delićem su tragali zbog optužbi da je dio kriminalne grupe Radoja Zvicera i Vasa Ulića, koja je razbijena u velikoj međunarodnoj akciji “General”, realizovanoj u julu prošle godine.

Ulić i Zvicer navode se kao čelnici kriminalne organizacije okrivljene za šverc oko 2,5 tone kokaina, među čijim pripadnicima su zatvorenici sa dugogodišnjim robijaškim stažom, poput Damira Mandića, ali i članovi ozloglašenog klana “Amerika” aktivnog od sedamdesetih godina prošlog vijeka...

Osim Delića, hapšenje su 17. jula 2024. godine izbjegli Zvicer, Leon Drešaj iz Tuzi i Beranac Vuk Vulević.

U bezbjednosnim krugovima akcija “General” označena je kao jedan od najvažnijih udaraca mafiji, s obzirom na imena s devetnaestočlane liste osumnjičenih za transnacionalni šverc kokaina.

SDT i Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) u tom poduhvatu mjesecima su tijesno sarađivali s Agencijom Evropske unije za saradnju organa za sprovođenje zakona (EUROPOL), Federalnim istražnim biroom (FBI), američkom Upravom za suzbijanje narkotika (DEA) i Australijskom federalnom policijom (AFP).

Delićevo ime gotovo dvije decenije pominje se u novinskim stupcima rezervisanim za crnu hroniku, dovodili su ga u vezu sa više teških krivičnih djela, ali za njih nije pravosnažno osuđen.

Sredinom prošle godine Vijesti su objavile da je nekoliko mjeseci nakon ubistva Duška Jovanovića tadašnjem ministru unutrašnjih poslova predata službena zabilješka u kojoj je pisalo da su u Kazneno popravnom domu u Spužu tadašnjeg robijaša Vuka Vulevića više puta posjećivali tajni agenti Duško Golubović i Zoran Lazović, ali i Damir Mandić, Duško Raspopović, Ivan Delić, Muša Osmanagić.

“Sve te posjete završavane su u kabinetu direktora Željka Jočića”, piše u službenoj zabilješci koju je 24. novembra 2004. godine sačinio tadašnji savjetnik za bezbjednost Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija i član kabineta zatvorske uprave Vladan Pavićević.

“Isto bih Vas podsjetio da sam u razgovoru sa Vama označio Ivana Delića kao izvršioca ubistva, jer sam tu informaciju dobio odmah nakon ubistva Duška Jovanovića od policijskog izvora, da se u kritičnoj noći Ivan Delić vozio automobilom oko Pravnog fakulteta i zgrade Čelebić u vremenu oko 23 časova. S tim u vezi molio bih Vas da se preduzmu odgovarajuće mjere i upoznate me sa dosadašnjim tokom istrage”, napisao je Pavićević u službenoj zabilješci.

Nekoliko dana kasnije Delić je reagovao na te navode, a u demantiju koje je poslala njegova pravna zastupnica piše da se onu danima prije, i u noći ubistva Duška Jovanovića, nalazio u Velikoj Bitaniji, kao i da su netačne informacije da je taj Budvanin išao u posjetu bilo kojem licu u ZIKS-u.

On je dovođen u vezu sa ubistvom bivšeg saveznog ministra unutrašnjih poslova SRJ Pavla Bulatovića u Beogradu, a roditelji Marije i Darija Šurine optuživali su ga da je učestvovao u njihovom ubistvu 2003. godine.

Delić, koji je tada bio u vezi sa Marijom, kako su mediji prenijeli, negirao je da ima bilo kakve veze sa ekspolozijom i kao dokaz pružio alibi da je kritične noći bio u inostranstvu, o čemu je kao dokaz priložio pasoš.

Kao svjedok je saslušavan i povodom ubistva Aleksandra Bulatovića 2003. godine u Amsterdamu.

Prije nekoliko godina mediji su objavili da je član takozvanog Zemunskog klana Sretko Kalinić svjedočio kako je Delić bio prava meta ispred budvanskog kafe-bara “Palma”, kada je 11. avgusta 2008. greškom stradao Nikšićanin Goran Pejović (28).

Delića su pokušali da ubiju nepoznate osobe i na prevoju kod Trojice, iznad Kotora, i na Svetom Stefanu.

On je bliski rođak Kragujevčanina Ivana Šćepanovića, ubijenog 27. januara 2011. godine u Budvi.

Šćepanović nominovan za nagradu u oblasti borbe protiv droga

Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović nominovan je kao jedan od tri glavna konkurenta za prestižnu međunarodnu nagradu u oblasti borbe protiv droga, na ovogodišnjem Svjetskom policijskom samitu, održanom u Dubaiju.

Šćepanović
Šćepanovićfoto: Boris Pejović

To su juče saopštili iz UP, navodeći da to priznanje potvrđuje posvećenost crnogorskih institucija bezbjednosti i međunarodno prepoznate rezultate u suzbijanju krijumčarenja narkotika i razbijanju kriminalnih mreža koje djeluju na transnacionalnom nivou.

“Učešće crnogorske delegacije na ovom prestižnom svjetskom događaju, te nominacija Uprave policije među tri najuspješnije države u borbi protiv organizovanog kriminala i krijumčarenja droga na transnacionalnom nivou, predstavljaju jasnu potvrdu napora koje Uprava policije Crne Gore ulaže u suzbijanje ove globalne prijetnje. Ovo priznanje dodatno učvršćuje kredibilitet i poziciju Uprave policije u globalnim bezbjednosnim inicijativama, snažeći povjerenje u nacionalnim i međunarodnim, ali se takođe i demaskiraju pokušaji destruktivnog unutrašnjeg elementa i djelovanja usmjerenog na plasiranje dezinformacija i manipulativne pokušaje minimiziranja rada obavještajno-bezbjednosnog sektora, pri čemu obavještajno-bezbjednosni sektor nastavlja sa jasno definisanom dinamikom, odlučnošću i djelovanjem na razbijanju kriminalna mreža i podizanju nivoa kolektivne bezbjednosti u skladu sa najvišim međunarodnim standardima”, saopštili su iz UP.

Oni poručuju da nastavljaju sa snažnim naporima na planu suzbijanja svih pojavnih oblika kriminala i zaštite nacionalnih bezbjednosnih interesa:

“Uz snažnu opredijeljenost za nastavak intenzivne međunarodne saradnje i unapređenja profesionalnih standarda u oblasti bezbjednosti”.

Iz te bezbjednosne institucije naveli su da je njihova delegacija, predvođena Šćepanovićem, boravila u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i na poziv organizatora, direktora Policije Dubaija, učestvovovala na prestižnom Svjetskom policijskom samitu, koji okuplja čelnike policijskih organizacija i eksperte iz oblasti bezbjednosti iz cijelog svijeta.

Bonus video: