Sud nema zapisnik o prolasku specijalca kroz “tunel”

Na danas održanom ročištu u Osnovnom sudu saslušani su članovi grupe za protivdiverzioni pregled koji su provjeravali da li u tunelu ima eksplozivnih naprava

23237 pregleda 32 reakcija 4 komentar(a)
Stan iz kojeg je vodio tunel do sudskog depoa, Foto: Vlada Crne Gore
Stan iz kojeg je vodio tunel do sudskog depoa, Foto: Vlada Crne Gore

Sud u Podgorici nije u posjedu zapisnika o aktivnostima specijalca koji je u septembru 2023. godine prošao cijelom dužinom tunela iskopanog iz podruma stana u Njegoševoj ulici do depoa Višeg suda, rekao je advokat okrivljenog Vladimira Erića u tom predmetu, Stefan Jovanović.

Na danas održanom ročištu u Osnovnom sudu saslušani su članovi grupe za protivdiverzioni pregled koji su provjeravali da li u tunelu ima eksplozivnih naprava.

Jedan od pripadnika te grupe, Tihi Dedijer je kazao da je u tunel ulazio pripadnik Protivterorističke jedinice (PTJ).

Sudija Borko Lončar je kazao da je ta okolnost nova za sudski postupak, pa je zbog toga sud po službenoj dužnosti naredio da se u daljem toku postupka nabave svi zapisnici Grupe za protivdiverzionu zaštitu, sačinjenih povodom pregleda tunela. Osim toga, on je naredio i da se u nastavku dokaznog postupka od Uprave policije i PTJ-a pribavi podatak o tome koji policijski službenik je izvršio prolazak kroz predmetni tunel, odnosno koji su službenici bili angažovani na tim poslovima, a kako bi eventualno bili saslušani. Sud je naredio i da se u svojstvu svjedoka sasluša i Đokić Braunović, policijski službenik koji je sačinio zapisnike o uviđaju, a koji se odnose na predmetni događaj.

Dedijer je opisao da je tim, čiji je član, izašao na lice mjesta da provjeri postoji li opasnost od eksplozivnih naprava.

Oni su za to, kako je kazao Dedijer koristili robot koji može da se kreće i koristi se za izviđanje prostora.

On je objasnio da su ubacili robota u tunel koji koristi za provjeru eventualnog postojanja eksplozivnih naprava, i posjeduje video kamere, a snimci sa te kamere su prikazani na današnjem ročištu. Na snimcima se vidi da je tunel obezbijedjen drvenim konstrukcijama i pur pjenom, kako se ne bi urušio.

Prema njegovim riječima, prvog dana pregled robotom su vršili iz podruma stana, ali nisu prošli cijeli tunel, nego su došli do dijela kada je tunel išao u drugom pravcu, i da su zbog toga morali da vrate uređaj jer se gubio signal.

Dedijer je danas ispričao da je drugog dana izvidjaja u tunel ulazio pripadnik spexijalne policijske jedinice i fizički prošao kroz tunel, opisujući ga kao visokog dva metra i vitkog, objašnjavajući da je pratio robota.

Dodao je da je ponovni pregled vršen iz pravca arhive Višeg suda, pri čemu je “robot prošao cijelu dužinu, a za njim specijalac, te da su izašli u prostorije podruma stana“.

Istakao je kako “sigurno je sačinjen zapisnik i o ovom prolasku“ iako to nije dokumentovano u sudskim spisima.

Tužilac Marko Mugoša je kazao da je time nesumnjivo dokazano da je tunel bio prohodan i da postoji, “što se na neki način osporavalo”.

Raković: Prvi dan specijalac ušao par metara, drugi dan cijelim putem

Drugi pripadnik grupe za protivdiverzioni pregled, Igor Raković je potvrdio da je prvi ulazak u tunel vršen sa strane depoa Višeg suda. “Kroz taj otvor smo ubacili robota… ubrzo smo vratili uređaj.“

Prisjetio se da je tog dana jedan policajac PTJ-a „uvukao prvih par metara, ali se zbog bezbjednosti vratio“.

Raković je potvrdio da je specijalac narednog dana prošao cijelu dužinu tunela, a, prema njegovim riječima, krenuo je iz depoa Višeg suda i izašao u podrum stana.

Opisao je policajca kao „vitkog, oko 185 visine, težine oko možda 80 kila“, i naveo da je uređaj “bio svo vrijeme ispred specijalca“.

Đurišić: Prolazak specijalca kroz tunel trajao oko 20 minuta

Treći pripadnik te grupe, Ivan Đurišić je kazao da je prema njegovoj procjeni prolazak specijalca kroz tunel trajao oko 20 minuta, uključujući i vrijeme pripreme.

On je objasnio da je rupa u zidu blago izmijenjena, odnosno proširivana kako bi mogli da ubace robota, ali ne značajno. On je opisao da je rupa u zidu 50 cm od tla i da je službenik specijalne policijske jedinice morao da udje puzeći i da se vratio unatraške.

Objasnio je da je taj specijalac imao alpinističku opremu, da je imao pojaseve i bio je vezan užetom u slučaju da se zaglavi ili da se nešto desi da može da se izvuče. Ðurišić je pripadnika antiterorističke jedinice koji je prošao kroz tunel opisao visine oko 195cm, težine 85 kila.

Vještak gradjevinske struke Tanja Drakulović je na jučerašnjem ročištu rekla da na osnovu svega što je vidjela na licu mjesta nije mogla da se izjasni da li je tunel bio prohodan cijelom dužinom. Sud je zbog toga juče pozvao članove te grupe koji su danas svjedočili da je tunel ipak prohodan.

Mirotić: Ne znam kako je policija došla do zaključka da se nalazim na ovim video snimcima

Predrag Mirotić
Predrag Mirotićfoto: Jelena Jovanović

U sudnici su danas prikazani snimci sa nadzornih kamera na kojima se vidi kretanje kombija koji je prema optužnici korišten za obijanje depoa. To vozilo je pronadjeno u septembru 2023. godine u naselju Botun u blizini Podgorice, a optuženi Predrag Mirotić je kazao da ne prepoznaje ni jedno vozilo sa video snimaka, i da misli da se radi o više različitih vozila i da ne prepoznaje Renault Clio koji je naveo u odbrani da ga je koristio od sestre.

“Ne znam kako je bilo ko iz Uprave policije došla do zaključka da sam ja upravljao vozilom Renault Clio i da se ja nalazi na ovim video snimcima”, rekao je Mirotić danas.

Sud je zbog toga donio rješenje o određivanju vještačenja od strane vještaka iz oblasti digitalne forenzike, koji će se, na osnovu uvida u video-snimke prikazane na današnjem glavnom pretresu, izjasniti da li je moguće utvrditi registarske oznake na vozilu koje je predmet praćenja, a naročito na snimcima na kojima se to vozilo vidi iz šireg kadra.

Vlada dala saglasnost da se tunel dovede u prvobitno stanje

Sudija Lončar je danas pročitao zaključak Vlade čime je dala saglasnost za izvođenje radova na vraćanju tunela u prvobitno stanje, te je Uprava za katastar i državnu imovinu zadužena za sprovođenje te mjere. Odbrana je, međutim, kazala da Vlada nije imala pravo da vrši bilo kakve zahvate, uključujući zatrpavanje tunela ili druge radnje u vezi s njegovim vraćanjem u prethodno stanje.

Po službenoj dužnosti, sud je naložio da se od Uprave za katastar i državnu imovinu pribavi sva dokumentacija koja se odnosi na postupanje po Zaključku Vlade od 28. septembra 2023. godine

Time je danas nastavljeno suđenje okrivljenima Veljku M. Markoviću iz Loznice, Milanu T. Markoviću iz Loznice, Dejanu D. Jovanoviću iz Beograda, Vladimiru M. Eriću iz Loznice, Predragu M. Mirotiću iz Zete, Katarini D. Baćović iz Podgorice, Nikoli D. Milačiću iz Podgorice i Marijanu P. Vuljaju, nastanjenog u Tuzima.

U depo Višeg suda u Podgorici provaljeno je 8. septembra 2023. godine, a lopovi su materijalne dokaze pohranjene u toj prostoriji krali do 11. septembra, utvrđeno je istragom podgoričkog tužilaštva i policije. Istražitelji su otkrili da je podzemni tunel, kroz koji su lopovi ušli u sudski depo, kopan od kraja jula.

Bonus video: