Savez slijepih: Loši uslovi za nas, dobili smo obećanja

“Crna Gora bi dobila dvojku, jer u Podgorici, Baru i u još nekoliko gradova imamo jedan mali broj ozvučenih raskrsnica, dok su drugi elementi kao što su taktilne staze vodilje, reljefni planovi, pristupačne informacije vezane za audio format, Brajevo pismo, neznatno zastupljene”, kazao je Macanović
209 pregleda 0 komentar(a)
Savez slijepih Crne Gore, Foto: Svetlana Mandić
Savez slijepih Crne Gore, Foto: Svetlana Mandić
Ažurirano: 03.10.2016. 12:09h

Crna Gora bi, smatra Goran Macanović, izvršni direktor Saveza slijepih, kada je u pitanju pristupačnost za osobe sa oštećenim vidom, na skali od jedan do pet dobila dvojku, dok bi Nikšić bio ocijenjen sa jedinicom.

“Nikšić bi dobio jedinicu, a možda i manje, jer iako imamo potencijala oni se nažalost ne koriste. Nikšić je prvi grad u Crnoj Gori koji je postavio zvučni semafor. Oprema je bila postavljena na pet rakrsnica, a već nekoliko godina ni jedan od tih semafora ne radi jer ljudi iz lokalne samouprave neće da održavaju te semaforske uređaje”, kazao je Macanović na godišnjem savjetovanju organizacija slijepih koje je održano u Nikšiću.

Prema njegovim riječima iz lokalne uprave im je obećano da će nabaviti novu opremu za jedan zvučni semafor i očekuju da će ista biti postavljena na jednoj od raskrsnica do kraja godine.

“Crna Gora bi dobila dvojku, jer u Podgorici, Baru i u još nekoliko gradova imamo jedan mali broj ozvučenih raskrsnica, dok su drugi elementi kao što su taktilne staze vodilje, reljefni planovi, pristupačne informacije vezane za audio format, Brajevo pismo, neznatno zastupljene”, kazao je Macanović.

Napomenuo je da kada se govori o pristupačnosti ona se uglavnom vezuje za osobe koje se otežano kreću, pa su glavne asocijacije rampe i liftovi, dok je prstupačnost za osobe sa oštećenim vidom većinom zanemarena. Zbog toga je tema ovogodišnjeg savjetovanja bila upravo pristupačnost.

Dunja Samardžić, studentkinja prava iz Podgorice, govorila je o konceptu pristupačnosti kao važnom segmentu samostalnog života osoba oštećenog vida, a bilo je riječi i o pristupačnosti informacija.

“Crna Gora je jedina država u Evropi koja je zakonski riješila obavezu da trgovci informacije o određenim proizvodima koji su na tržištu obilježavaju na Brajevom pismu. Krećemo u primjenu tog zakona od koga očekujemo mnogo za ljude sa oštećenim vidom”, kazao je Macanović.

Nikola Đorđević, predsjednik Gradske organizacije slijepih iz Beograda, govorio je o značaju elektronske pristupačnosti i koliko ona može da olakša život. Gosti na savjetovanju bili su i Branko Suzić, predsjednik Saveza slijepih Republike Srpske i Hamdo Kentra, predsjednik Udruženja slijepih kantona Sarajevo.

“Sa njima smo razgovarali o budućim zajedničkim aktivnostima i projektima koji se odnose na sve elemente pristupačnosti i iskoristili priliku da proširimo vidike našim aktivistima iz lokalnih organizacija kako bi u narednom periodu uključili mnogo više pitanja koja su vezana za pristupačnost”, kazao je Macanović.

Bonus video: