Fejzić: Djelovanje Gulenove organizacije u Crnoj Gori slabo, država svakako da prati njihov rad

Rifat Fejzić kaže da se mnogo pažnje u medijima posvećuje reakcijama vlasti nakon puča, odnosno reakciji premijera Redžepa Tajipa Erdogana prema neistomišljenicima, nego samom puču i njegovim uzrocima
72 pregleda 38 komentar(a)
Rifat Fejzić, Foto: Savo Prelević
Rifat Fejzić, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 26.07.2016. 14:59h

Nestabilnost koja je mogla da nanese veliku štetu Turskoj i njenom narodu zamalo je izbjegnuta, kaže reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić. On u emisiji Klub A na Atlas TV, kao poznavalac prilika u Turskoj, kaže da je postoji mnogo razloga da se ta zemlja destabilizuje, navodeći njen položaj, odnose Istoka i Zapada, kao i skori prestanak važenja mnogih ugovora na koje se obavezala prije sto godina. Fejzić kaže i da grupa Fetulaha Guelena, koju turske vlasti optužuju za puč, nema bitniji uticaj u Crnoj Gori i da njihovi predstavnici ne mogu uticati na odnose naše zemlje i Turske. Fejzić

Nestabilnost koja je Turskoj prijetila zamalo je izbjegnuta, kazao je reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić, komentarišući situaciju u toj zemlji nakon neuspjelog pokušaja državnog udara.

"Na svu sreću", kazao je Fejzić i dodao da je “to zlo koje je moglo da nanese veliku štetu i izrodi još jedno veliko ratište u sviijetu, u startu saječeno".

Fejzić smatra da to dobro, prije svega za Tursku i Turke, kao i za sve ljude koji žele mir u svijetu, poštuju demokratiju i demokratska načela.

Rifat Fejzić kaže da se mnogo pažnje u medijima posvećuje reakcijama vlasti nakon puča, odnosno reakciji premijera Redžepa Tajipa Erdogana prema neistomišljenicima, nego samom puču i njegovim uzrocima. On kao mogući razlog koji je uzburkao Tursku navodi njen geopolitički položaj.

“Geopolitika je u pitanju, mjesto gdje se Turska nalazi, budućnost Bliskog istoka, odnosi Istoka i Zapada", kaže Fejzić i dodaje da je jedan od mogućih razloga za puč i to što se bliži 100 godina od proglašenja Republike Turske, zbog čega će mnogi ugovori na koje se Turska obavezala u prvih sto godina prestati da važe.

Fejzić o grupi Fetulaha Gulena, koju turske vlasti optužuju za puč, kaže da je njeno djelovanje u Crnoj Gori zanemarljivo, ali da ima jak uticaj u zemljama u okruženju.

On međutim smatra da njihovi ljudi moraju biti predmet praćenja u Crnoj Gori.

"U Crnoj Gori, u Podgorici, oni održavaju kurs nekog stanog jezika, a u Rožajama funkcioniše studentski i dom za srednjoškolce. To nije ništa u poređenju sa Albanijom gdje je njihov uticaj veoma jak kad je riječ o obrazovnim institucijama”, kaže Fejzić.

On se nada da nadležni u Crnoj Gori, koju smatra ozbiljnom državom, koja je pri tom kandidat za članstvo u NATO, pratiti njihovo djelovanje.

Fejzić ne vjeruje da te grupe mogu poremetiti odnose Crne Gore i Turske.

On naglašava da je Turska zemlja koja je protivnik radikalnog islama svudgdje u svijetu.

Bonus video: