Crnogorski udžbenici istorije ne govore o Srebrenici

Obrazovni sistem, kako navode, mora budućim generacijama pružiti činjenice o ovom i svim ostalim zločinima iz novije prošlosti regiona
166 komentar(a)
Srebrenica, Potočari, Foto: Reuters
Srebrenica, Potočari, Foto: Reuters
Ažurirano: 10.07.2016. 10:27h

"Postjugoslovenska društava se moraju prema žrtvama Srebrenice, kao i njihovim porodicama, odnositi sa dužnom moralnom i zakonskom obavezom, i tako doprinositi i izgradnji kulture pomirenja, tolerancije i mira. Genocid u Srebrenici predstavlja primjer najmasovnijeg zločina izvršenog na tlu Evrope poslije II svjetskog rata, kada su pripadnici vojske bosanskih Srba od 11. do 19. jula 1995. sistematski ubili najmanje 7.800 nenaoružanih Bošnjaka starosti od 14 do 70 godina. Zločini koji su u julu 1995. počinjeni u Srebrenici bili su predmet devet suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju", navodi se u saopštenju Centra za građansko obrazovanje, povodom 11. jula – Dana sjećanja na genocid u Srebrenici.

Obrazovni sistem, kako navode, mora budućim generacijama pružiti činjenice o ovom i svim ostalim zločinima iz novije prošlosti regiona.

"Na žalost, nalazi nedavno predstavljene studije CGO-a „Što skrivaju i otkrivaju crnogorski udžbenici o savremenoj istoriji Crne Gore?“, ukazuju da se takva pitanja zataškavaju i da generacije učenika i studenata izlaze iz formalnog obrazovnog sistema a bez adekvatnog znanja što se dešavalo ne tako davno u Crnoj Gori i regionu. Takođe, na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, koji između ostalih obrazuje buduće učitelje i profesore istorije, planom rada Istorija Jugoslavije II predviđeno da se u posljednjoj radnoj sedmici obrađuje raspad Jugoslavije i to samo do 1992, dok rat u cjelosti, sa posebnim osvrtom na Srebrenicu i druge strašne zločine, ostaju potpuno zanemareni. Studenti koji su bili obuhvaćeni istraživanjem, sprovedenim na tri fakultetske jedinice Univerziteta Crne Gore, Srebrenicu većinski označavaju kao “genocid”, “genocid nad muslimanskim stanovništvom”, “zločin protiv čovječnosti”, “masakr”, “ratni zločin”, “najveći zločin nakon II Svjetskog rata”, ocjenjujući da “najveću odgovornost za takav zločin snosi srpski narod”. Dok su studenti/kinje Pravnog i Fakulteta političkih nauka uglavnom saglasni da se radi o genocidu, niko od onih koji su odgovorili na ovo pitanje sa Filozofskog fakulteta taj zločin nije okarakterisao kao genocid. Tim CGO-a nije mogao saznati što o ovom misle crnogorski srednjoškolci jer je to istraživanje onemogućilo Ministarstvo prosvjete, ali ako se obrazuju samo iz postojećih udžbenika teško da mogu naučiti bilo što", kazali su iz CGO.

Bonus video: