Završena peta godina inicijative SurfujPametno

"Zato sam siguran da je u proteklih pet godina na najbolji način mladima ukazano kako da bezbjedno koriste internet. Nastavićemo aktivnosti na ovom polju kako bismo i novim generacijama skrenuli pažnju na potencijalne opasnosti“, rekao je Bošković
0 komentar(a)
surfujpametno
surfujpametno
Ažurirano: 28.05.2016. 14:52h

Ministar prosvjete Predrag Bošković poručio je da je važno stalno opominjati na izazove u korišćenju elektronskih komunikacija, dinamične oblasti koja se ubrzano razvija.

Bošković je to kazao danas na obilježavanju završetka pete godine realizacije inicijative "SurfujPametno".

On je rekao da je uloga Ministarstva prosvjete i zaposlenih u toj oblasti da ukažu na opasnosti na koje se može naići upotrebom elektronskih komunikacija.

"Zato sam siguran da je u proteklih pet godina na najbolji način mladima ukazano kako da bezbjedno koriste internet. Nastavićemo aktivnosti na ovom polju kako bismo i novim generacijama skrenuli pažnju na potencijalne opasnosti“, rekao je Bošković.

Potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije Vujica Lazović, podsjetio je da taj resor od počekta učestvuje u projektu, koji je značajno doprinio razvoju informacionog društva u Crnoj Gori.

"Činjenica da je više od 20 hiljada osnovaca prošlo izuzetno korisnu obuku o tome kako koristiti interent i društvene mreže, kako surfovati pametno i izbjegavati opasne i nepoželjne sadržaje, govori o tome da je ovaj projekat opravdao svoju funkciju“ poručio je Lazović.

Generalna direktorka Telenora Crna Gora Sandra Štajner istakla je da se, tokom pet godina, u inicijativu SurfujPametno postepeno uključivao sve veći broj djece iz 150 crnogorskih osnovnih škola.

Ona je rekla da je inicijativa dio strateškog cilja kompanije Telenor da, uz pomoć interneta, poveže sve ljude, ali i da omogući njegovu bezbjednu upotrebu.

"Djeca su posebno u centru naše pažnje, zato u Telenoru koristimo svaku priliku da izgradimo sigurnu digitalnu budućnost i podignemo svijest učenika, nastavnika i roditelja o tome kako internet može donijeti najviše koristi. Trudimo se da stvorimo online svijet u kojem će se djeca osjećati sigurno i koji će moći bezbrižno da istražuju“, kazala je Štajner.

Peta godina inicijative SurfujPametno obilježena je velikim međuškolskim takmičenjem u Sportskom i kulturnom centru Univerziteta Crne Gore.

Timovi učenika šestog i sedmog razreda koji su u školama postigli najbolji rezultat na kvizu o bezbjednom internetu danas su se takmičili za prva tri mjesta.

Najviše znanja pokazali su učenici Osnovne škole "Vuk Karadžić" iz Berana, drugo mjesto osvojio je tim Osnovne škole "Braća Labudović" iz Nikšića, a treće ekipa Osnovne škole "Vuk Karadžić" iz Podgorice.

Nagradu za poseban doprinos projektu i razvoju informacionog društva u Crnoj Gori dobila je Osnovna škola "Lovćenski partizanski odred" sa Cetinja.

Nagrade finalistima i njihovim školama obezbijedili su Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, Ministarstvo prosvjete i Telenor fondacija.

Video poruke o značaju bezbjednog interneta danas su djeci uputili i trener Dragan Adžić, košarkaš Vlado Šćepanovič, rukometašica Katarina Bulatović, vaterpolista Nikola Janović, glumac Mladen Nelević, učenica Majda Šukurica i članovi beda Highway.

Projekat SurfujPametno realizuju Telenor fondacija, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, Ombudsman i NVO Teatar mladih.

Kroz interaktivne radionice, ove godine su djeca iz 39 osnovnih škola u 17 gradova Crne Gore učila o pravilima ponašanja na internetu i društvenim mrežama, zaštiti ličnih podataka i reagovanja u slučaju da naiđu na opasnost.

U toku je priprema posebne brošure namijenjene djeci i roditeljima, sa odgovorima na izazove na koje nailaze u digitalnom svijetu.

Bonus video: