"Češljaće" porodilišta tri dana

Namjera je da se porodilišta obiđu po istoj metodologiji kao i 2012. godine
60 pregleda 5 komentar(a)
porodilište, Foto: Shutterstock.com
porodilište, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 13.01.2016. 06:37h

Nova kontrola porodilišta, koju će sprovesti Ministarstvo zdravlja i kancelarija UNICEF-a u Crnoj Gori, počeće u petak.

"Vijestima" je iz Ministarstva zdravlja odgovoreno da će kontrola trajati do ponedjeljka, 18. januara, i da je planiran obilazak porodilišta u Kliničkom centru (KC) i opštim bolnicama u Nikšiću i na Cetinju.

U tom resoru tvrde da će glavni koordinator ispred crnogorskog zdravstvenog sistema biti aktuelna direktorica Klinike za ginekologiju i akušerstvo KC Snežana Raspopović.

Kako su pojasnili, namjera je da se porodilišta obiđu po istoj metodologiji kao i 2012. godine, analizira trenutno stanje i uporedi sa onim od prije tri godine.

Prethodna kontrola kvaliteta bolničke njege majki i novorođenčadi iz decembra 2012. ukazala je na katastrofalno stanje u crnogorskim porodilištima.

Nadležni su zaključili i da je vođenje kliničkih kartona ispod standarda, da nema osnovne opreme za brigu o bebama, sprava za vaginalni porođaj, da postoji loša komunikacija među akušerima i neonatolozima. Konstatovano je i da se ne poštuju privatnost i tajnost, kao i da postoji veoma visoka stopa carskih rezova.

Dokument je pokazao i da se pranje ruku ne primjenjuje na adekvatan način i ne koristi u većini porodilišta, u kojima nema adekvatno organizovanih mjesta za pranje ruku, tečnih sapuna i ručnika za jednokratnu uporebu, antiseptika...

U Ministarstvu tvrde da je razlog što do sada nijesu uradili novu kontrolu taj što su čekali mogućnosti da se to uradi po istoj metodologiji iz 2012. godine.

Kako tvrde, ni UNICEF nije mogao ranije da angažuje adekvatne stručnjake koji će sa crnogorskim učestvovati u kontroli.

Vaginalni pregledi i bez pranja ruku

Tokom prethodne kontrole, utvrđeno je da u porodilištima ne postoji jasna politika dojenja i da je zaposleni vrlo malo, ili nikako, promovišu.

Tek 2014. u cetinjskoj bolnici otvoren je prvi laktarijum, posebna prostorija gdje se čuva mlijeko majki kojima djeca nijesu donesena na podoj.

Lani je laktarijum, u okviru koga funkcioniše i savjetovalište za dojenje, otvoren i u Kliničkom centru, iako je doniran još u decembru 2012.

Nadležni su 2012. godine konstatovali i da se u porodilištima neprikladno koriste ljekovi, ali i da se porođaji izazivaju čak i prije 41. sedmice bez medicinskih indikacija.

Tada je zaključeno da su previše česti vaginalni pregledi bez pranja ruku (samo se stavljaju rukavice), ali i da dalje opstaju prevaziđene tehnologije, pa i da su posjetioci i partneri shvaćeni kao izvor infekcije.

Bonus video: