Marović: Akvatorijum Petrovca smatra se očišćenim

"Građani Budve su zainteresovani da pomognu i uključe se u akcije, što je više nego pohvalno i značajno", kazala je Darja Marović portparolka TO Budva
55 pregleda 6 komentar(a)
Petrovac, Foto: Vuk Lajović
Petrovac, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 02.11.2015. 10:27h

Turistička organizacija opštine Budva, kao društveno odgovorna organizacija, uvijek vodi računa o prirodnoj sredini, posebno o morskom ekosistemu na teritoriji opštineBudva.

Prema riječima portparolka TO Darje Marović, nizom ekoloških akcija u organizaciji TO u toku godine podiže se svijest o značaju održavanja istih, i takođe, stvara se dobra osnova za realizaciju širokog profila turističke ponude.

"Projekat “Opasne vrste našeg mora” realizuje se već četiri godine, a primarni cilj mu je održavanje i čišćenje morskog dna na teritoriji Budve i Petrovca. Ove godine projekat je odrađen u samo jednoj fazi, za razliku od prethodnih kada se radilo u dvije pa čak i u tri faze. Najveća količina otpada izolovana je prve godine, tačnije, tada je 25 kubika otpada izvađeno iz mora ispred Petrovca. Naredne godine je izolovano 27 kubika. Ove godine izvađeno je samo pet kubika otpada što govori o rezultatima prethodno realizovanih akcija", kazala je Marović.

Kako je dodala Akvatorijum Petrovca se sada smatra očišćenim.

"Najčešći zagađivači mora su hemijska jedinjenja organskog porijekla i nutrijenti, nerazgradive hemijske materije, nafta kao i neracionalno i nekontrolisano izolovanje ekonomski važnih vrsta – ribe, rakovi, školjke i glavonošci. Pri odabiru lokaliteta za čišćenje, vodili smo se informacijama koje smo dobili od naših sugrađana, koji se, sudeći po broju mailova koji su nam poslati, veoma interesuju za ovu temu i brinu o stanju morskog ekosistema u Budvi. Takođe, građani Budve su zainteresovani da pomognu i uključe se u akcije, što je više nego pohvalno i značajno", zaključila je Marović.

Bonus video: