Sindikat medija osudio napade demonstranata i policije na novinare

Sindikat medija zahtijeva i od Uprave policije da preispita postupanje svojih službenika, naročito onih koji su izdavali naređenja, i da utvrdi da li su prekoračili ovlašćenja u odnosu na brojne novinarske ekipe
120 pregleda 3 komentar(a)
pres, prsluk, Foto: Vijesti online
pres, prsluk, Foto: Vijesti online
Ažurirano: 25.10.2015. 15:39h

Sindikat medija Crne Gore (SMCG) najoštrije osuđuje napade demonstranata i policije na novinare i druge medijske radnike koji su se dogodili na sinošnjim protestima, kada je više kolega i koleginica verbalno i fizički napadnuto dok su obavljali svoj radni zadatak, saopšteno je iz SMCG.

"Od Savjeta za građansku kontrolu rada policije i njegovog predsjednika Aleksandra Zekovića tražimo da hitno i objektivno preispitaju da li je policija prekoračila svoja ovlašćenja u odnosu na novinarske ekipe, a naročito tokom incidenta koji se desio na Bulevaru Stanka Dragojevića gdje više novinara tvrdri da je policija namjerno bacila suzavac na oko 30 novinara koji su nosili prsluke sa oznakom „press“. Takođe tražimo da se preispita da li se policija tokom intervencije oglušila o preporuke Savjeta da se „pri svim javnim okupljanjima omoguće nesmetan rad medija i prisustvo novinara i da se (policajci) suzdrže od bespotrebnog ograničavanja njihove slobode kretanja ili izvještavanja“, a koje je Savjet uptio prije svega nekoliko dana", navodi se u saopštenju.

Sindikat medija zahtijeva i od Uprave policije da preispita postupanje svojih službenika, naročito onih koji su izdavali naređenja, i da utvrdi da li su prekoračili ovlašćenja u odnosu na brojne novinarske ekipe koje su bile izložene, prema njihovom mišljenju, prekomjernoj upotrebi suzavca i ostalih hemijskih sredstava.

"Tražimo i da demonstranti koji su nasrtali na novinarske ekipe budu identifikovani i procesuirani", navodi se u saopštenju.

Iz Sindikata medija podsjećaju da je prsluke sa oznakom „press“, na predlog SMCG upravo MUP obezbjedio i da ih je nosio veliki broj medijskih radnika.

"Ali je očigledno da im oni nisu olakšali posao i povećali bezbjednost ni kada je u pitanju odnos policije prema njima ali ni demonstranata, što je poražavajuće. SMCG principijelo i uporno osuđuje sve vidove nasilja nad zaposlenima u medijima i podsjećamo da smo apelovali da i organizatori i policija obraćaju više pažnje na ljude koji izvještavaju sa sličnih skupova ali da su se i jedni i drugi oglušili o naše apele", navodi se u saopštenju Sindikata medija.

Ovaj članak je napravljen u okviru partnerstva sa Monitoringom Balkana i Kavkaza (Osservatorio Balcani e Caucaso) za potrebe Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), a koji sufinansira Evropska komisija.

Sadržaj ovog članka je isključivo odgovornost “Vijesti”, i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije.

Bonus video: