Crna Gora nije u velikoj mjeri izložena migracionim tokovima

Ukazujući na porast broja migranata koji se kreću ka Italiji, predstavnici IOM-a su upoznali potpredsjednika Markovića sa situacijom u toj državi i odgovorom koji je praćen značajnom podrškom te organizacije
1 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Biro za odnose sa javnošću
Duško Marković, Foto: Biro za odnose sa javnošću
Ažurirano: 08.09.2015. 12:09h

Crna Gora nije u velikoj mjeri izložena trenutnim migracionim tokovima, što je prednost u smislu ranog upozorenja u slučaju širenja krize na njenu teritoriju, zaključeno je na današnjem sastanku potpredsjednika Vlade Duška Markovića sa delegacijom Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

Delegaciju IOM-a, činili su regionalni koordinator za Zapadni Balkan Đanluka Roko, šefica Jedinice za upravljanje migracijama za područje Mediterana Đulija Falzoi i šefica kancelarije IOM-a u Crnoj Gori Dušica Živković.

„Konstatujući da trenutna migraciona ruta obuhvata teritoriju Makedonije i Srbije, regionalni koordinator za Zapadni Balkan Đanluka Roko je ukazao da bi u slučaju promjena koje mogu biti prouzrokovane djelovanjem tih država, ruta mogla biti preusmjerena preko Albanije i Kosova. U tom slučaju Crna Gora bi imala dovoljno vremena da se pripremi za odgovor na priliv migranata ka njenoj teritoriji“, saopšteno je iz Vlade.

Ukazujući na porast broja migranata koji se kreću ka Italiji, predstavnici IOM-a su upoznali potpredsjednika Markovića sa situacijom u toj državi i odgovorom koji je praćen značajnom podrškom te organizacije.

Polazeći od tog iskustva, istaknuta je važnost djelovanja države u odgovoru na takve izazove i spremnost IOM-a na saradnju, kako bi se na kvalitetan način odredili pravci mogućeg djelovanja.

„Marković je zahvalio kancelariji IOM-a na uspješnoj saradnji sa Vladom Crne Gore, naglasivši značaj koji naša država pridaje regionalnoj saradnji i jačanju stabilnosti i bezbjednosti regiona, uključujući i saradnju po pitanju migracione politike“, navodi se u saopštenju.

Marković je konstatovao da je trenutna migraciona kriza jedan od većih izazova za Evropu, ističući spremnost Crne Gore da doprinese njenom rješavanju.

„Bliska saradnja sa IOM-om i kontinuirana koordinacija državnih organa i međunarodnih partnera od izuzetnog je značaja za brzu reakciju na eventualne migracione pritiske na granice Crne Gore“, zaključio je Marković.

Bonus video: