"Pet minuta gromoglasne tišine"

Iz Sindikata medija su saopštili da crnogorski mediji sve teže posluju i vlasnici teret krize i dalje prebacuju na zaposlene kroz smanjenje ionako niskih plata, otpuštanje i izbjegavanje ugovora na neodređeno vrijeme
0 komentar(a)
Novinari, Foto: Shutterstock
Novinari, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 03.05.2015. 10:09h

Sindikat medija Crne Gore, povodom 3. maja Svjetskog dana slobode medija, pozvao je članstvo, kao i sve zaposlene u medijima, da od 11.55 do 12.00 sati simboličnom akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine", kako ističu, upozore čitaoce, gledaoce i slušaoce na svoj sve lošiji položaj i iskažu solidarnost sa kolegama i koleginicama.

"Smanjenje broja zaposlenih u medijima je nastavljeno i ove godine, a tokom posljednje tri godine otpušteno je najmanje 500 medijskih radnika. Takođe je nastavljen trend zatvaranja medija, ugašeni su NTV Montena i Blic Montenegro dok je u radiju Elmag uveden stečaj, broj zaposlenih u dnevniku Pobjeda je prepolovljen nakon prošlogodišnjeg stečaja, a slično je stanje i u brojnim komercijalnim medijima koji su, u velikom broju, pred stečajem", saopšteno je iz Sindikata medija.

Dodaje se da crnogorski mediji sve teže posluju i vlasnici teret krize i dalje prebacuju na zaposlene kroz smanjenje ionako niskih plata, otpuštanje i izbjegavanje ugovora na neodređeno vrijeme.

"Veliki broj zaposlenih u medijima je osiguran na minimalne zarade, dok ostatak novca primaju "na ruke", poreze i doprinose malo koji medij uplaćuje svojim zaposlenima iako ih primoravaju da rade prekovremeno i tokom praznika što im, takođe, novčano ne nadoknađuju. Prosječna zarada u sektoru medija je ispod državnog prosjeka i ne omogućava pristojan život", navodi se u saopštenju Sindikata medija.

Po njihovim riječima, prema posljednim podacima Centralne banke Crne Gore najmanje 15 medija ima blokran račun, neki od njih i godinama.

"Rad tih medija je svakako otežan i sve to u narednom periodu može dovesti do gašenja još nekih medija i nove serije otkaza", piše u saopštenju.

Sindikat medija apeluje na zaposlene u medijima da budu solidarni i da svojim poslodavcima udruženo ukazuju na kršenja zakona kojima su izloženi na svojim radnim mjestima te da bore za bolje i profesionalnije medije.

"Od poslodavaca, bez obzira da li su u pitanju privatni mediji ili oni koji se finansiraju iz državnih ili opštinsikih budžeta, očekujemo da počnu da poštuju svoje zaposlene, izmiruju obaveze koje imaju prema njima i poprave im uslove rada. Apelujemo na predstavnike institucija Evropske unije u Crnoj Gori i ambasada da nam pomognu u zaštiti naših radnih prava i da obrate pažnju i na taj segmenat slobode medija", kazali su iz Sindikata medija i podsjetili da se Dan slobode medija obilježava se svake godine 3. maja i to od 1993. godine kada ga je proglasila Generalna skupština UN kako bi podigla svijest država članica o važnosti medijskih sloboda i njenih temeljnih načela.

Bonus video: