Marković: Najviše smo radili na unapređenju zakonodavstva u pravosuđu i antikorupciji

Marković je podsjetio da je Skupština 26. februara donijela set od pet pravosudnih organa, a devetog decembra prošle godine set od četiri antikorupcijska zakona
5 komentar(a)
Duško Marković, Foto: Boris Pejović
Duško Marković, Foto: Boris Pejović
Ažurirano: 06.04.2015. 14:13h

U Crnoj Gori slijedi faza temeljnog sprovođenja zakona i jačanje administrativnih kapaciteta u cilju ispunjavanja privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24, poručio je potpredsjednik Vlade, Duško Marković, ocijenivši da je napredak u toj oblasti temelj za napredak u procesu pregovora.

On je danas predsjedavao sjednicom Savjeta za vladavinu prava na kojoj su razmatrane tekuće aktivnosti, planovi i obaveze u pregovaračkom procesu u toj oblasti.

Marković je najavio da slijedi faza temeljnog sprovođenja zakonodavstva i jačanja administrativnih kapaciteta u cilju ispunjavanja privremenih 45 mjerila koje je Evropska unija (EU) postavila u poglavljima 23 i 24.

„To zahtjeva temeljan rad u narednom periodu, jer će se na temelju napretka u oblasti vladavine prava zasnivati napredak u ukupnom procesu pregovora”, ocijenio je on.

Marković je kazao da su, između dvije sjednice tog Savjeta, imali veoma zapažene aktivnosti koje su rezultirale konkretnim i dobrim rezultatima.

Kako je objasnio, najviše su radili na unapređenju zakonodavstva, posebno u oblasti pravosuđa i antikorupcije.

Marković je podsjetio da je Skupština 26. februara donijela set od pet pravosudnih organa, a devetog decembra prošle godine set od četiri antikorupcijska zakona.

Prema njegovim riječima, donošenjem tih zakona zaokružen je proces normativne reforme pravosuđa i na taj način dat je doprinos strateškom prioritetu koji se tiče obaveza iz evroatlanske agende.

“Donošenjem seta antikorupcijskih zakona otišli smo korak dalje u uspostavljaju kvalitetnog antikorupcijskog sistema na nivou standarda EU, a u nekim segmentima i značajno unapređeniji”, smatra Marković.

Kako je naveo, jedan od osnovnih zadataka Savjeta ostaje povezivanje nadležnih institucija i koordinacija između organa radi stvaranja uslova za efikasnije funkcionisanje sistema i obezbjeđivanje povoljnijeg okvira za implementaciju reformi.

“Nema većih prioriteta u ovom trenutku od ispunjavanja privremenih mjerila iz poglavlja 23 i 24 koji će biti opredjeljujući za dalji napredak”, zaključio je Marković.

Državni sekretar za evropske integracije, Aleksandar Pejović podsjetio je da je Savjet za vladavinu prava najmlađe tijelo pregovaračke strukture koje je formirano u proljeće prošle godine.

„Promijenjena okolnost u pregovaračkom procesu jeste činjenica da novi pristup zahtijeva povećani angažman svih resora u državnoj upravi i fokusiranije napore radi efikasnijeg sprovođenja usvojenih akcionih planova“, kazao je Pejović.

On je najavio da će do kraja godine održati niz ekspertskih misija koje će na terenu provjeravati kako se u praksi sprovode zakoni, donijeti u prethodne dvije godine.

Bonus video: