Džomiću sedmi put odbijen zahtjev za odobrenje boravka u Crnoj Gori

Džomić je kazao da je uložio žalbu na 26 stranica, ali i da ne očekuje da ona bude usvojena
0 komentar(a)
Velibor Džomić, Foto: Luka Zeković
Velibor Džomić, Foto: Luka Zeković
Ažurirano: 16.12.2014. 06:42h

Područna jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova je prije nekoliko dana donijela sedmo rješenje kojim se odbija zahtjev za odobrenje privremenog boravka u Crnoj Gori po osnovu spajanja porodice protojereju stavroforu Veliboru Džomiću koordinatoru Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko primorske.

„Za skoro četiri godine trajanja ovog postupka, Područna jedinica MUP-a u Podgorici je donijela sedam prvostepenih odbijajućih rešenja i jedan zaključak, MUP je donio osam drugostepenih rešenja, a Upravni sud tri presude kojim su rešenja poništavana zbog nezakonitosti. Slobodno se može zaključiti da se MUP, sudeći po broju rešenja, figurativno kazano, ubrzanim koracima približava famoznom Danteovom devetom krugu pakla“, navodi Džomić u saopštenju "Vijestima"

Kako kaže, može da konstatuje da je ovo bio „najnezakonitiji postupak od svih dosadašnjih nezakonitih postupaka i da je ovo najnezakonitije rješenje od svih dosadašnjih nezakonitih rješenja MUP-a čiju nezakonitost nisam samo konstatovao samo ja u svojstvu stranke u postupku nego Upravni sud Crne Gore svojim presudama“.

„Načelnica Područne jedinice MUP-a u Podgorici Milanka Baković nije imala hrabrosti da vodi ponovljeni postupak, iako je njeno rešenje poništeno zbog nezakonitosti. U postupak je, mimo njihove volje, uvodila potčinjene službenice koje, kako se u postupku vidjelo, uopšte nisu bile upoznate sa predmetom“, tvrdi Džomić.

On smatra da su u toku ovog ponovljenog postupka drastično prekršena njegova prava, da mu nije dozvoljen uvid u dokaze, te da mu je uskraćeno zakonsko pravo da se o njima izjasni.

„Od donošenja presude Upravnog suda do donošenja ovog rešenja je prošlo pet i po mjeseci što predstavlja skandal svoje vrste. Drugostepeni organ je nezakonito preuzimao nadležnosti prvostepenog organa i vodio dio prvostepenog postupka što predstavlja do sada neviđenu nezakonitost. Umjesto originalnih isprava služili su se neovjerenim fotokopijama, a moj opravdani zahtjev za odobrenje boravka oficijelno, kako se vidi iz dokumenata, prekrstili u ”zahtjev za odbijanje boravka““, piše u saopštenju.

Džomić je kazao da je uložio žalbu na 26 stranica, ali i da ne očekuje da ona bude usvojena.

„Meni je jasno da su se izvanji ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević, njegov doviječni i vremešni pomoćnik koji treba da je u penziji sa 67 godina života Abid Crnovršanin i načelnica Milanka Baković dogovorili da ponovo, po ko zna koji put, u mom predmetu zloupotrebljavaju javna ovlašćenja i urušavaju temelje pravne Države“, dodao je Džomižć.

On je pojasnio da sa advokatima ovih dana razmatra mogućnost da, radi zaštite ugroženog pravnog poretka i povrede njegovih prava, „protiv Konjevića, Crnovršanina i Bakovićke“ nadležnom tužilaštvu podnesem krivične prijave zbog sumnje da su počinili više krivičnih djela u mom i drugim slučajevima“.

„Upravna inspekcija nema hrabrosti da ispita nezakonito postupanje funkcionera i službenika MUP-a ako ne zbog nas onda zbog štete koju već godinama nekažnjeno prave državi Crnoj Gori.Začuđujuće je ćutanje i višegodišnje nepostupanje Zaštitnika ljudskih prava - nacionalnog mehanizma za zaštitu od diskriminacije - koji godinama zatvara oči na svaki primjer kršenja ljudskih prava i diskriminacije pravoslavnog sveštenstva i monaštva po osnovu vjerskog uvjerenja“, zaključio je Džomić.

Bonus video: