MANS osudio hapšenje kritičarke azerbejdžanskog režima

Ismaliova je otkrila da članovi porodice predsjenika Ilhama Alijeva stoje iza "britanske kompanije" koja je istražujući zlato u Azerbejdžanu u potpunsto devastirala životnu sredinu i ugrozila zdravlje stanovništva. Ljetos je Ismaliova otkrila i bitne činjenice kojima se dokazuje učešće Alijeve kćerke u privatizaciji azerbejdžanskog telefonskog giganta
2 komentar(a)
Ilham Alijev, Foto: Reuters
Ilham Alijev, Foto: Reuters
Ažurirano: 08.12.2014. 12:40h

MANS je danas najoštrije osudio hapšenje azerbejdžanske istraživačke novinarke Kadidže Ismaliove, uz ocjenu da se radi o drastičnom kršenju ljudskih prava kao i slobode medija i izražavanja, “svojstvenom totalitarnim režimima”.

Ismailova, novinarka Radija Slobodne Evrope i međunarodne mreže istraživačkih novinara OCCRP, sa kojom blisko sarađuje i MANS, u petak je zadržana u dvomjesečnom pritvoru u Bakuu, pod optužbom “podsticanja na samoubistvo”.

U MANS-u smatraju da je u pitanju još jedan u seriji pravnih pritisaka na Ismailovu i njen rad.

Kako se navodi u saopštenju ove NVO, Ismaliova je otkrila da članovi porodice predsjenika Ilhama Alijeva stoje iza "britanske kompanije" koja je istražujući zlato u Azerbejdžanu u potpunsto devastirala životnu sredinu i ugrozila zdravlje stanovništva. Ljetos je Ismaliova otkrila i bitne činjenice kojima se dokazuje učešće Alijeve kćerke u privatizaciji azerbejdžanskog telefonskog giganta.

“Ovo su samo dva od desetine njenih senzacionalnih otkrića koji uključuju porodicu Alijeva. Za svoj rad, Ismaliova je nagrađena je više puta uglednim međunarodnim novinarskim nagradama”, napominju u MANS-u.

Novinarka je uhapšena samo dan nakon što je šef kabineta predsjednika Ramiz Medijev izdao saopštenje na 60 strana, u kojem je optužio Ismailovu za ispoljavanje “destruktivnog stava prema poznatim pripadnicima azerbejdžanskog društva” i utvrdio da to “zadovoljava njene gospodare u inostranstvu”. U izjavi se još kaže da je Radio Slobodna Evropa “na odvratnom putu” i da radi “za stranu obavještajnu službu”.

U saopštenju MANS-a se navodi da su krivična djela koja joj se stavljaju na teret “produkt iskonstruisanih napora da se kritički glas Ismaliove konačno uguši, ali i da se drugima pokaže kakav odgovor režima mogu očekivati ako se usude da istražuju poslove porodice predsjednika Alijeva”.

"Novinari treba da budu zajedno, ne treba da ostave istraživačkog novinara samog, ne smije samo jedna osoba da se bavi istraživačkim novinarstvom. Kriminalci i korumpirani državnici i političari ne smiju da misle da su ako eliminišu jednog riješili problem. Nikad ne uzmičite. Jednom kada napravite korak unazad, vaš jedan korak nazad znači dva koraka naprijed za njih. U okruženju korumpirane politike društvo je na ramenima medija, mediji su u prvom planu borbe za istinu. To je težak posao, ali moramo da čuvamo liniju fronta" rekla je Ismaliova u interjvjuu koji je nedavno dala portalu Novi magazin.

U MANS-u naglašavaju da slične probleme imaju i kritičari crnogorskog režima.

“Sasvim je očigledno da premijer Milo Đukanović i predsjednik Azerjbedžana Ilham Alijev ne dijele samo profitne interese i biznis planove, već prije svega i jasno izraženu netrpeljivost prema kritičarima režima na čijem su čelu ali i spremnost da se takav odnos inicira konkretne akcije na gušenju glasa slobodnih medija i kritičara njihovih režima. To su obojica mnogo puta do sada pokazali i vjerovatno je zbog toga prirodno što se investitori iz Azerbejdžana nazivaju 'strateškim partnerima' ove Vlade”.

Iz MANS-a su na kraju apelovali na hitno oslobađanje Ismaliove i puno poštovanje prava novinara “da rade u okruženju oslobođeno zatrašivanja, prijetnji i ucjena”.

Bonus video: