Adižes: Demokratija u donošenju odluka, diktatura u njihovom izvršenju

Adižes smatra da je element "izvršenja" u nauci o menadžmentu ono što nedostaje većini obrazovnih sistema, zbog čega je neophodno studente podsticati na donošenje odluka
75 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 15.09.2014. 13:26h

Savremeno upravljanje promjenama počiva na razumijevanju pojma menadžment, koji se ne može adekvatno prevesti sa engleskog jezika uprkos postojanju sinonima poput rukovođenje, upravljanje, koordiniranje i dr., poručio je dr Isak Adižes, jedan od vodećih svjetskih autoriteta u teoriji i praksi menadžmenta, na predavanju održanom na Ekonomskom fakultetu.

"Naime, nekadašnje poimanje upravljanja po kojoj je rukovodilac glava preduzeća a svi ostali čine njegovo tijelo, može se nazvati elitističkom i nema uporište u savremenom poslovanju" smatra on.

Adižes dodaje da su danas, većina zaposlenih obrazovani i imaju vještine potrebne za posao kojim se bave, zbog čega ne pristaju da budu bezimeni dio sistema već aktivan član tima koji doprinosi napretku preduzeća.

"On je uvjeren da su promjene ključne za savremeno poimanje upravljanja, zato što one tjeraju pojedinca, preduzeće pa čak i državu na donešenje odluke, a svaka odluka donosi promjenu. Čak i odlaganje donošenja odluke je odluka o ostajanju u mjestu, ističe on. Međutim, donošenje odluke o promjeni je samo početak; tu odluku mora da prati i njeno izvršenje, zbog čega bi se savremeno upravljanje prema Adižesu moglo definisati "efikasnim izvršenjem odluke o rješenju problema", navodi se u saopštenju Ekonomskog fakulteta.

Adižes smatra da je element "izvršenja" u nauci o menadžmentu ono što nedostaje većini obrazovnih sistema, zbog čega je neophodno studente podsticati na donošenje odluka ali ih još više učiti kako da ih efikasno sprovedu u djelo, uz princip: "Demokratija u donošenju odluka, diktatura u njihovom izvršavanju".

"Adižesova metodologija upravljanja preduzećima, počiva na još jednom važnom principu koji se slikovito može predstaviti ljudskom šakom sa spojenim prstima koja simboliše timski rad. Naime, iako su prsti ljudske ruke svi različiti oni čvrsto stoje jedan uz drugi, čime Adižes poručuje da uspjeh preduzeća počiva na prevazilaženju unutrašnjih konflikata na principu : "Budite različiti ali ujedinjeni". Ovaj princip jedinstva u različitostima je ključ prevazilaženja konflikata kako u privatnom životu pojedinca, tako i u funkcionisanju preduzeća ali i države", saopšteno je s Ekonomskog fakulteta.

Galerija

Bonus video: