Italijanski ribari platili kaznu, a brod još u Budvi

Braća Damasko su se žalila na bahato ponašanje crnogorske policije, navodeći da im je prijećeno pištoljem
67 pregleda 9 komentar(a)
Ažurirano: 15.06.2014. 14:45h

Italijanski ribarski brod "Atila", koji je crnogorska policija zaustavila 6. maja zbog krivolova u crnogorskim vodama, još nije dobio dozvolu da napusti Budvu.

Braća Damasko, trojica ribara koji su vlasnici broda, kako saznaju "Vijesti", zbog ovoga se nalaze u velikim ekonomskim poteškoćama, budući da je "Atila" jedini izvor prihoda za njihove porodice.

Ribari, uz podršku lokalnih organa iz njihovog grada, tvrde da posjeduju dokaze da su se u momentu kada ih je presrela crnogorska policija nalazili u međunarodnim vodama.

Trojica Italijana su se žalila svojoj ambasadi u Crnoj Gori, lučkoj kapetaniji u svom gradu (Monopoli na jugu Italije), a u pomoć su im pritekli i lokalni političari. Oni su uložili žalbu na račun tretmana koji su pretrpjeli od nadležnih organa u Crnoj Gori.

Braća Damasko su sredinom maja za lokalnu televiziju, Canale 7, u talk-show emisiji posvećenoj njihovom slučaju, saopštili da su u Crnoj Gori platili kaznu od 2.700 eura

Braća Damasko su se žalila i na bahato ponašanje crnogorske policije, navodeći da im je prijećeno pištoljem iako se nisu opirali njihovim naredbama da privedu brod u budvansku luku.

Takođe, oni su istakli da su zbog poteškoća u komunikaciji sa crnogorskim organima uplatili kaznu vjerujući da će im to omogućiti povratak broda u Italiju, da bi tek nakon uplate saznali da brod u svakom slučaju ostaje u Budvi do daljeg.

Braća Damasko su sredinom maja za lokalnu televiziju, Canale 7, u talk-show emisiji posvećenoj njihovom slučaju, saopštili da su u Crnoj Gori platili kaznu od 2.700 eura.

"Vijesti" su kontaktirale italijanskog opštinskog savjetnika Mikelea Sumu koji zastupa interese trojice ribara, pitajući da li se radi o tačnoj cifri. Suma je tražio da kontaktira braću Damasko radi potvrde, da bi nakon nekoliko minuta kontaktirao "Vijesti" precizirajući da je tačan iznos plaćene kazne 2.630 eura i 40 centi.

Ovaj iznos se međutim ne podudara sa cifrom iz zvaničnog saopštenja PR službe Uprave za inspekcijske poslove koju su crnogorski mediji prenijeli 10. maja, a u kojem se navodi da je trojici ribara naplaćeno po 750 eura po osobi, ili 380 eura i 40 centi manje u odnosu na cifru koju su “Vijestima” saopštili ribari preko opštinskog savjetnika koji ih zastupa.

Na osnovu saopštenja PR službe Uprave za inspekcijske poslove, inspekcija za morsko ribarstvo 6. maja zatekla je tri lica u nezakonitom ribolovu na ribarici "Atila", dužine 25 metara, pod italijanskom zastavom.

"Nakon privođenja lica u Područni organ za prekršaje u Budvi i podnošenja zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, u kojem je od strane predstavnika podnosioca zahtjeva predložena i zaštitna mjera oduzimanja predmeta, okrivljenima su izrečene novčane kazne u iznosu od po 750 eura i zaštitna mjera oduzimanje ulova, plovnog objekta ribarice ", navodi se dalje u saopštenju uz preciziranje da je na ribarici prilikom kontrole pronađeno oko 150 kilograma ribe.

"Braći Damasko u Crnoj Gori nije omogućeno da kontaktiraju advokata, da koriste mobilne telefone, pa čak ni da se presvuku. Tokom procesa bila je prisutna djevojka koja je prevodila, ali nije jasno da li se radilo o zvaničnom prevodiocu jer je prevodila samo djelimično. Kapetan je bio veoma uznemiren jer nije bio u mogućnosti da prati sve detalje suđenja, kao ni da adekvatno komunicira. Sve su to informacije koje smo istakli u žalbi koja je prihvaćena od strane crnogorskog suda, i na osnovu koje je zakazan novi proces", istakao je Suma.

Braću Damasko u novom procesu zastupa advokat Filip Jovović iz Podgorice.

Nautičke mape se ne podudaraju

Prilikom razgovora sa "Vijestima", italijanski opštinski savjetnik je govorio dosta umjerenije u odnosu na izjave koje je dao tokom gostovanja na italijanskoj televiziji, što je objasnio ističući da je u međuvremenu protumačio kao pozitivan pomak to što je crnogorski sud prihvatio njihovu žalbu poništivši prvobitni proces.

"Očekujemo pozitivan ishod, uzdamo se u crnogorsko sudstvo i nadamo se da će braća Damasko uskoro moći da vrate svoj brod u Italiju, rekao je Suma za "Vijesti". On je istakao da smatra da je do problema došlo zbog nepodudaranja informacija u crnogorskim i italijanskim nautičkim kartama.

"Nautičke karte koje posjedujemo na italijanskoj strani pokazuju da su se braća Damasko u momentu kada ih je presrela crnogorska policija nalazili na području međunarodnih voda, što je zabilježeno i elektronskim putem - ne u zaštićenoj zoni pod crnogorskom jurisdikcijom. Iz ovog razloga bilo bi poželjno da se crnogorske i italijanske vlasti pod hitno međusobno konsultuju sa ciljem upoređivanja karata", istakao je Suma, dodajući da bi i lučka kapetanija u Monopoliju željela da bude upoznata ukoliko Crna Gora posjeduje mape sa drugačijim graničnim linijama.

"Do ovog trenutka nismo imali mogućnost da uporedimo dokumentaciju i mape. Ukoliko je došlo do greške, mi se Crnoj Gori izvinjavamo", istakao je Suma.

Crnogorski policajac kao Rambo

Suma je podsjetio na nedavni slučaj kada je drugi italijanski ribarski brod, "Niko", kažnjen zbog plovljenja u crnogorskim vodama.

"Za razliku od 'Atile', u tom slučaju je zaista došlo do prekoračenja, što je odmah priznato, a ribari su platili kaznu kako u Crnoj Gori, tako i u lučkoj kapetaniji opštine Monopoli po povratku".

Prilikom gostovanja na italijanskoj televiziji, Suma je znatno oštrije kritikovao crnogorsku policiju i sudstvo, komentarišući između ostalog da se policajac koji je presreo ribare "ponašao pomalo kao Rambo".

"Očigledno je da je neko veoma pogrešno interpretirao svoju dužnost", rekao je tom prilikom Suma. Na kraju emisije posvećene slučaju "Atila", voditelj je prokomentarisao da je teško za povjerovati da se toliko vremena drži brod pod zabranom u 2014, kada postoji tehnologija zahvaljujući kojoj se za par sati može sa sigurnošću utvrditi činjenično stanje.

Bonus video: