Antun Sbutega predložen za novog admirala Bokeljske mornarice 809

Izabrano novo rukovodstvo tivatske Podružnice drevne bratovštine bokeljskih pomoraca, predložen i nasljednik dr Miloša Miloševića na čelu Bokeljske mornarice 809
1 komentar(a)
Skupština Bokeljske mornarice, Foto: Vuk Lajović
Skupština Bokeljske mornarice, Foto: Vuk Lajović
Ažurirano: 17.03.2014. 09:53h

Ugledni univerzitetski profesor u Crnoj Gori i Italiji, član Reda malteških vitezova i bivši ambasador Crne Gore pri Svetoj stolici u Vatikanu, dr Antun Sbutega, predložen je za novog admirala Bokeljske mornarice 809.

To su odlučili delegati na sinoć održanoj izbornoj Skupštini tivatske Podruinice ovog preko 12 vjekova starog udruženja bokeljskih pomoraca.

Prema njihovom mišljenju, rođeni Prčanjanin dr Antun Sbutega, svojim je naučim radom i društvenim angažmanom, pravi kandidat da na čelu Bokeljske mornarice 809 zamijeni akademika, pokojnog dr Miloša Miloševića.

Skuopština Podružnice Tivat izabrala je novi 11-člani Upravni odbor i za novog predsjednika podružnice imenovala Marjana Ribicu.

Za predsjednika Upravnog odbora cijele Bokelsjke mornarice 809, predložen je ambasador Nikola Ciko koji je i do sada vršio tu funkciju, a usvojena je i lista sa imenima 20-tak novih oficira i podoficira iz Tivta.

Da su principi na kojima djeluje ova nekada vojna, pa staleška organizacija bokeljskih pomoraca, a danas memorijalna i kulturna institucija, u koliziji sa aktuelnim društvenim okolnostima, pokazala je i rasprava prilikom imenovanja delegata iz Tivta za predstojeću izzbornu Skupštinu cijele Bokeljske mornmarice 809 koja će se održati u Kotoru.

Naime, prvobitno su predloženi samo muškarci, da bi nakon kraće rasprave, bilo odlučeno da dvojica od njih ipak ustupe svoja mjesta damama iz Ženskog sastava BM, u skladu sa potrebom uvođenja „rodne ravnopravnosti“ i na mjestima gdje se to može učiniti u najstarijoj aktivnoj organizaciji pomoraca u svijetu.

„Kad sam se rodila kao žensko u Boki Kotorskoj, odmah sam bila određena da ne mogu raditi tri stvari– učestvovati u peraškoj Fašinadi, gadjanju kokota i igrati kolo Bokeljske mornarice. To ne mogu ni danas, ali mogu biti delegat na Skupštini naše organizacije“, kazala je Ljerka Sindik navodeći tri drevna bokeljska događaja ili običaja, koji su zbog svog vojničko-ratničkog karaktera i danas ostali svojevrsni „muški zabran“.

Skupština je usvojila finasijske i izvještaje o radu Podruđnice Tivat za protekle četiri godine kao i plan rada za ovu godinu.

Predloženo je da nakon dugog prekida, zbog politike u devedesetim godinama prošlog vijeka, Bokeljska mornarica 809 opet učestvuje zajedno sa Mornaricom Crne Gore i UBNOR-om u ceremoniji polaganja vijenaca na spomenik narodnim herojima Milanu Spasiću i Sergeju Mašeri u Tivtu, 17.aprila koji je inače, i Dan te podružnice.

Predloženo je i da Bokeljska mornarica uspostavi tješnju saradnju sa menadžmentom Porto Montenegra i da se nekada čuvena feštra „Bokeljska noć“ počne održavati u novom hotelu „Regent“ u Porto Montenegru.

„Učešće Tivćana u Bokeljskoj mornarici traje vjekovima i tu su nastale neke svetinje u koje se ne dira – naprimjer, da Lastovljanin bude barjaktar Bokeljske mornarice. Više od 12 vjekova nečega što je pokazalo izuzetne kulturne i duhovne vrijednosti, mora naći svoje mjesto u aktuelnom društvu Crne Gore i naši mladi ljudi to trebaju prihvatiti kao svoje i biti ponosni.

Istorija Bokeljske mornarice je istorija izuzetnih vrijednosti.“- poručio je učesnicima Skupštine viceadmiral Bokeljske mornarice 809, Ilija Radović.

On je kazao da impozantnu tradiciju Bokeljske mornarice izuzetno cijene u svijetu, ilustrujući to podatkom da su svojevremeno prilikom posjete brodogradlištu Kure u Japanu, tadašnjeg admirala Bokeljske mornarice dr Vladislava Brajkovića, na aerodromu dočekala tri visoka oficira zvanične Carske Ratne mornarice Japana i počasni odred japanskih mornara koji su Brajkoviću ukazali najviše vojne i državne počasti.

Bonus video: