Sindikat medija: Zaposleni da prijave nepravilnosti u ugovorima o radu

USSCG i Sindikat medija pružaju besplatnu pravnu pomoć kolegama i daju podršku svima koji se bore da ostvare svoja radna prava
58 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 10.12.2013. 15:10h

Odredba Zakona o radu koji određuje da poslodavci sa svim zaposlenima, sa kojima su duže od dvije godine zaključivali ugovor o radu na određeno vrijeme, moraju zaključiti ugovor ne neodređeno ili raskinuti radni odnos, stupa na snagu 22. decembra, a Sindikat medija, kako je saopšteno iz te organizacije, pratiće pažljivo primjenu Zakona o radu, a naročito reakciju poslodavaca nakon isteka roka predviđenog Zakonom.

"Pozivamo poslodavce da poštuju Zakon o radu i zadrže sve vrijedne radnike sa iskustvom. Smatramo da je to ne samo u interesu zaposlenih već u interesu i poslodavaca i države. Apelujemo na poslodavce da ne pribjegavaju različitim načinima zapošljavanja radnika koji nijesu u skladu sa Zakonom i da ugovore na određeno vrijeme, kojima godinama radnike drže u zavisnom položaju, transformišu u ugovore na neodređeno. Nadamo se da poslodavci neće pribjeći otpuštanjima radnika koji doprinose radu i uspjehu firme, a za čijim radom postoji stvarna potreba", navodi se u saopštenju.

Iz Sindikata medija pozvali su Inspekciju rada da u narednom periodu pojača kontrolu poslodavaca i da reaguje u svim slučajevima kršenja prava iz radnog odnosa.

Sindikat medija poziva poslodavce, Vladu, inspekciju rada, poslanike da napokon omoguće zaposlenima koji vrijedno i kvalitetno rade da uživaju radnička prava u punom obimu i i imaju život dostojan čovjeka

Iz Sindikata medija su pozvali sve medijske radnike, koji su članovi Sindikata medija, da prijave Inspekciji rada i Sindikatu medija sve nepravilnosti u vezi sa ugovorima o radu i svaku promjenu svog radnog statusa.

Podsjećaju da USSCG i Sindikat medija pružaju besplatnu pravnu pomoć kolegama i daju podršku svima koji se bore da ostvare svoja radna prava.

"Poslodavci uglavnom navode nefleksibilno tržište rada i ekonomsku krizu kao glavna ograničenja za zasnivanje stalnog radnog odnosa. Kada govore o fleksibilnom tržistu rada zaboravljaju da je riječ o zemljama koje imaju razvijenu privredu, u kojima se otvaraju radna mjesta, stopa nezaposlenosti je mnogo manja nego u Crnoj Gori, i u kojima država ima socijalna davanja dovoljna da radnik koji je ostao bez posla može da živi dostojanstveno. Oni koji govore o krizi zbog koje navodno nemaju novca da plaćaju radnike u stalnom radnom odnosu, zaboravljaju da im ti isti radnici donose profit i da ne mogu raditi i živjeti na rubu egzistencije nesigurni u to da će svakog mjeseca imati od čega da prehrane porodice", navodi se u saopštenju.

Sindikat medija poziva poslodavce, Vladu, inspekciju rada, poslanike da napokon omoguće zaposlenima koji vrijedno i kvalitetno rade da uživaju radnička prava u punom obimu i i imaju život dostojan čovjeka.

Bonus video: