Manifestacija “Naš krš”: Sačuvati suvogradnju od zaborava

Orjensko sedlo bilo je centar programa dvodnevne manifestacije “Naš krš” posvećene kršu i očuvanju tradicije života na njemu
972 pregleda 0 komentar(a)
Pobjedničke ekipe, Foto: Agencija za zaštitu i razvoj Orjena
Pobjedničke ekipe, Foto: Agencija za zaštitu i razvoj Orjena

Ekipa „Ilić“ iz Bijele, koja je porodični tim sastavljen od čak tri generacije, objedinjen ljubavlju gradnje u kamenu, zauzela je prvo mjesto na IV Prvenstvu Crne Gore u gradnji suvomeđe.

Druga je bila mješovita hercegnovsko-trebinjska ekipa „Druga šansa“, dok je treće mjesto pripalo još jednoj miješanoj, podgoričko-hercegnovskoj ekipi, prigodno nazvanoj „Podgorica na moru“.

Prvenstvo je organizovano u okviru manifestacije "Naš krš", koja je održana proteklog vikenda u masivu Orjena.

“Organizacijom takmičenja se želimo očuvati i oživjeti drevno umijeće gradnje u kamenu u tehnici na suvo, bez vezivnog materijala. Prenos ovog umijeća sa koljena na koljeno zaslužan je za naše prilagođavanje životu na kršu, odnosno, prilagođavanje krša našim potrebama. Ono što je nekad bila nužnost opstanka, danas je kulturna vrijednost, kako u aspektu nematerijalne, tako i u aspektu materijalne baštine. Takođe umijeće zidanja i kulturni pejzaž kao njegov produkt, sve su značajniji segmenti turističke ponude koja je davno prešla granicu sunca, plaže i mora. Važno je da iz godine u godinu među domaćim stanovništvom raste svijest o značaju očuvanja ove tradicionalne vještine, između ostalog i kroz ova kulturološko-sportsko-rekreativna takmičenja”, naveli su organizatori.

Orjensko sedlo (1600 m) bilo je centar programa dvodnevne manifestacije “Naš krš” posvećene kršu i očuvanju tradicije života na njemu. Planinari iz Herceg Novog i Podgorice („Subra“, „Gorica“ i individualci), izveliki su kružnu turu kroz centralni dio masiva, obilazeći njegove najviše ali i najkrševitije tačke, upoznajući se sa teškoćama prelaska ovakve vrste terena, a ujedno i sa skrivenom ljepotom Orjena.

“I pored značajne doze nepristupačnosti, Vučji zub (1805 m) i Veliki kabao (1894 m), bili su kroz vjekove značajne vojne granične tačke, kao i ustanička gnijezda. Do njih vode planinarske, pastirske, pa čak i stare švercerske staze”, naveli su organizatori.

Organizatori su bili PK „Subra“ i Agencija za razvoj i zaštitu Orjena. Organizaciju događaja su pomogli: Turistička organizacija Herceg Novi, Ministarstvo sporta, Planinarski savez Crne Gore i Opština Herceg Novi.

Bonus video: