Golubović potpisao Deklaraciju o pravednoj tranziciji

Deklaraciju do sada potpisali gradonačelnici iz četrdeset jedne opštine iz devet evropskih zemalja
737 pregleda 0 komentar(a)
Igor Golubović, Foto: Goran Malidžan
Igor Golubović, Foto: Goran Malidžan
Ažurirano: 16.10.2019. 16:01h

Predsjednik opštine Pljevlja Igor Golubović jedan je od potpisnika Deklaracije o pravednoj tranziciji čiji je cilj da pomogne lokalnim zajednicama prevazilaženje zavisnosti od uglja razvijanjem alternativnih održivih ekonomskih aktivnosti.

To je Vijestima potvrdila članica NVO Eko tim Diana Milev Čavor.

Ona je kazala da su Deklaraciju do sada potpisali gradonačelnici iz četrdeset jedne opštine iz devet evropskih zemalja. Golubović je, tvrdi Milev Čavor Deklaraciju potpisao prije desetak dana, a osim njega potpis na ovaj dokument stavili su i gradonačelnici iz Njemačke, Slovačke, Poljske, Rumunije, Grčke, Bugarske, Češke i Bosne i Hercegovina.

Miler Čavor ističe da se o postupnom ukidanju uglja i definisanju krajnjeg datuma za njegovu upotrebu još uvijek ne razgovara.

“Potpisivanjem Deklaracije o pravednoj tranziciji od strane gradonačelnika Pljevalja vjerujemo da smo konačno došli do faze kada nam je jasno da je proces energetske tranzicije počeo, da sektor uglja nije i ne može biti budućnost Pljevalja i da su nam promjene prijeko potrebne i neophodne. Stoga, pravedna tranzicija je važna za lokalne zajednice, ali se odražava i važna je za nacionalnu ekonomsku, socijalnu, demografsku politiku. Da bi bili spremni da u tranziciju uđemo i izađemo sa što manje gubitaka moramo imati plan kojim će se definisati konkretn koraci kako process pravedne tranzicije realizovati”, navodi se u saopštenju Eko tima, kojeg je potpisala Diana MIlev Čavor.

Ova deklaracija, ističe ona pokazuje spremnost gradonačelnika da se povežu i da izgradnjom regionalnih kapaciteta obezbijede finansiranje, olakšan pristup fondovima i resursima koji će pomoći tranziciju.

“Intenzivne promjene u sektoru uglja dešavaju se širom Evrope, posebno poslednjih godina, kako zbog postizanja ciljeva klimatskih politika i ograničenja rasta globalne temperature, tako i zbog finansijske neisplativosti takvih investicija. Da bi ove promjene dočekali spremni da se sa njima nosimo, pogotovo kada je riječ o lokalnim zajednicama i ljudima koji su zaposleni u sektoru uglja, neophodno je već sada imati viziju o tome šta mogu biti alternativne ekonomske vrijednosti, identifikovati postojeće potencijale u koje možemo i moramo dalje ulagati i razvijati ih, i preduzeti konkretne korake u tom cilju. Energetska tranzicija će duboko preoblikovati tržište rada na načine koji stvaraju kako nove rizike tako i nove mogućnosti za radnike: nova radna mjesta, ali, u nekim slučajevima, gubitak radnih mjesta, zamjenu nekih postojećih zanimanja novim, sa potrebom za novim kompetencijama i vještinama...Međutim ono što je ključno jeste nacionalni kontekst i saradnja na nacionalnom nivou koja bi trebala da uključi sve aktere koji će biti pogođeni tranzicijom- zaposlene u sektoru uglja,odnosno sindikate, ali i sve donosioce odluka na lokalnom i nacionalnom nivou”, navodi MIlev Čavor u saopštenju.

Smatra da se “vizija pravedne tranzicije se mora prepoznati i definisati na lokalnom nivou a kroz različite Vladine politke podržati”.

“Iako je tema pravedne energetske tranzicije već nekoliko godina unazad na agendi ne samo vlasti već čak i sindikata u zemljama Evropske unije, u Crnoj Gori uprkos postojećem stanju u Pljevljima, smanjenju broja zaposlenih u sektoru uglja i u cjelokupnoj ekološkoj i ekonomskoj situaciji do sada nije bilo zainteresovanosti niti ambicija da se zaista napravi ozbiljan ekonomski pomak ulaganjem u neke druge privredne grane koje imaju potencijal za razvoj”, stoji u saopštenju.

Bonus video: