SZK: Žene u Crnoj Gori svakodnevno doživljavaju seksualno uznemiravanje

Neželjeni seksualni komentari i predlozi su seksualno uznemiravanje. Neželjeni pozivi i poruke sa seksualnom konotacijom su seksualno uznemiravanje. Pričanje „masnih" viceva koji ponižavaju žene je seksualno uznemiravanje. Neželjen seksualni govor tijela kao što su nepoželjno gledanje, ulazak u lični prostor, davanje različitih znakova su seksualno uznemiravanje
4246 pregleda 13 komentar(a)
Detalj iz spota "Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja"., Foto: Screenshot
Detalj iz spota "Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja"., Foto: Screenshot

Sigurna ženska kuća (SZK) upozorila je na svakodnevnu izloženost žena različitim vidovima seksualnog uznemiravanja, među kojima je i „dobacivanje na ulici, neprikladni komentari na poslu, neželjeni pozivi i poruke sa seksualnom konotacijom, slanje obnaženih fotografija, upadljivo zurenje u djelove tijela, uznemiravanje u javnom prevozu, itd.“.

Dodaju da se sve ovo dešava toliko često i velikom broju žena, pa se doživljava kao „normalno“ ponašanje, iako nije, te su zbog toga odlučili da objave spot sa ciljem upoznavanja javnosti o seksualnom nasilju.

„U okviru projekta „Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja" objavljen je spot sa ciljem edukacije javnosti o različitim vidovima seksualnog uznemiravanja. Seksualno uznemiravanje je svako verbalno, neverbalno ili fizičko ponašanje koje ima za cilj ili predstavlja povredu dostojanstva osobe, a koje izaziva strah ili stvara neprijateljsko, ponižavajuće ili uvredljivo okruženje“, kazali su iz SZK.

Naglašavaju da se „seksualno uznemiravanje se može desiti bilo gdje - na ulici, u javnom prevozu, u školi, na fakultetu, na poslu, u prodavnici, u kafiću, itd“. Pojašnjavaju na primjerima šta je to seksualno uznemiravanje:

Neželjeni seksualni komentari i predlozi su seksualno uznemiravanje. Neželjeni pozivi i poruke sa seksualnom konotacijom su seksualno uznemiravanje. Pričanje „masnih" viceva koji ponižavaju žene je seksualno uznemiravanje. Neželjen seksualni govor tijela kao što su nepoželjno gledanje, ulazak u lični prostor, davanje različitih znakova su seksualno uznemiravanje. Neželjeno pipkanje, grljenje, ljubljenje, štipanje ili drugi vid neželjenih dodira su seksualno uznemiravanje. Pokazivanje genitalija je seksualno uznemiravanje. Priljubljivanje uz osobu je seksualno uznemiravanje. Zahtijevanje i neželjeno slanje obnaženih fotografija su seksualno uznemiravanje. Prijetnje objavljivanjem fotografija ili video zapisa na društvenim mrežama ukoliko se osoba sa tim ne slaže su seksualno uznemiravanje. Nazivanje neprimjernim imenima je seksualno uznemiravanje. Dobacivanje, zviždanje ili neželjeno komentarisanje na ulici su seksualno uznemiravanje“, navodi se u saopštenju SZK-a.

Nakon seksualnog uznemiravanja, kako su kazali iz SZK-a, veliki broj djevojaka i žena su zbunjene, osjećaju neprijatnost, nesigurnost ili stid, preispituju svoje postupke.

„Mi želimo da naglasimo da žrtva nikada nije kriva, sramota seksualnog uznemiravanja je isključivo nasilnikova sramota. Seksualno uznemiravanje ne smijemo ignorisati niti umanjivati“, zaključili su iz SZK-a.

„Osvijetlimo mrak seksualnog nasilja" je projekat koji Sigurna ženska kuća realizuje zajedno sa partnerskim organizacijama Sos Nikšic i NVO Prima. Projekat finansira Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori i Ministarstvo javne uprave Crne Gore.

Bonus video: