Zeković: Određeni krugovi razočarani profesionalnim postupanjem policije

On je rekao da policija do sada nije opeteretila javna okupljanja nepotrebnim birokratskim, pravnim ili praktičnim preprekama u ostvarivanju tog prava
6047 pregleda 24 komentar(a)
Aleksandar Saša Zeković, Foto: Igor Šljivančanin
Aleksandar Saša Zeković, Foto: Igor Šljivančanin

Određeni krugovi u Crnoj Gori i Srbiji razočarani su profesionalnim postupanjem policije tokom javnih okupljanja koja traju od decembra, jer su nadali drugačijem i represivnijem odnosu države, smatra predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, Aleksandar Saša Zeković.

Komentarišući postupanje policije tokom masovnih skupova koji se, zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, u Crnoj Gori organizuju od 27. decembra, Zeković je rekao da je sloboda mirnog okupljanja prepoznata kao osnovno pravo u demokratskom društvu.

„Svjedočimo sasvim novom i dragocjenom iskustvu koje će unaprijediti, ne samo naše institucionalne, već i građanske potencijalne i privrženost svih demokratiji“, kazao je Zeković agenciji MINA.

On je rekao da policija do sada nije opeteretila javna okupljanja nepotrebnim birokratskim, pravnim ili praktičnim preprekama u ostvarivanju tog prava.

Prema riječima Zekovića, prijava javnog okupljanja je jednostavna i jasna, a prethodno je omogućeno, zaštićeno i olakšano održavanje i svih spontanih okupljanja.

„Sredstva prinude su upotrijebljena samo u određenim situacijama, onda kada je to postalo strogo neizbježno, u minimalno potrebnom iznosu, suzdržano, proporocionalno, uz minimiziranje svih mogućih posljedica“, istakao je Zeković.

Savjet je, kako je naveo, registrovao i najave kontra demonstracija i u tom pogledu izdao jasne smjernice kakvo ponašanje policije očekuje.

„Pratimo da su se dogodile i zabrane određenih kontraverznih skupova, ali za sada ne vidimo da javna okupljanja koja se ponavljaju imaju povoljniji tretman“, dodao je Zeković.

On je ocijenio da policijski službenici u svim sredinama Crne Gore pokazuju odgovoran i pažjiv odnos prema građanima, a ovlašćenja primjenjuju zakonito.

„Konstatujemo da je, zahvaljujući odgovornom i profesionalnom radu svih službenika Uprave policije, u svim aspektima javnih okupljanja osiguran pristup zasnovan na ljudskim pravima i poštovanju građanskih i političkih prava“, kazao je Zeković.

Kako je naveo, rukovodstvo Uprave policije je na nivou pune kulture odgovornosti, i to je, smatra Zeković, važan doprinos za njegovanje otvorene demokratije, dijaloga i nenasilja.

„Demokratske strukture pohvaljuju takav odnos, ali mislim da je određene krugove u Crnoj Gori i Srbiji, razočarao jer su nadali drugačijim i represivnijem odnosu države“, rekao je Zeković.

On je kazao da Savjet sprovodi aktivni monitoring postupnja policije na svim javnim okupljanjima, a proaktivnim prisustvom, često i neposrednim praćenjem primjene ovlašćenja, u realnom vremenu, želi preventivno djelovati i osigurati profesionalno postupanje policije.

Savjet, prema riječima Zekovića, ne propušta priliku da vidjivo i glasno ukaže da se službenici policije moraju uzdržati od upotrebe prekomjerne i nesektivne sile i praviti razliku između nasilnih i mirnih demonstranata, kao i novinara koji rade svoj posao sa lica mjesta.

„Insistiraćemo i na dodatnom senzibilitu policije. Treba afirmisati dijalog i deeskalaciju i prije upotrebe sredstava prinude, za koje smo do sada ocijenili da su zakonito primijenjena. To je i dodatna prilika da se napravi razlika između mirnih i nasilnih učesnika, jer oni koji učestvuju u nasilju gube garanciju na pravo mirnog okupljanja“, naveo je Zeković.

Kako je kazao, komunikacija Savjeta sa policijom, na svim nivoima, je stalna i doprinosi da se određeni izazovi i pitanja rješavaju odmah, na zadovoljstvo građana.

„Ocjenjujemo da do sada nije bio ozbiljnijih primjedbi na postupanje policije i da nije utvrđen nijedan primjer prekomjerne upotrebe sile ili drugačijeg prekoračenja ovlašćenja“, istakao je Zeković.

U Savjetu, kako je naveo, primjećujemo pojačanu javnu aktivnost, što uključuje i obraćanje tom tijelu, građana koji se u evidencijama Uprave policije vode kao bezbjednosnointeresantna lica.

On je dodao da su te osobe tako evidentirane zbog svoje prošlosti, najčešće zbog ranije počinjenih najtežih krivičnih djela.

Njima je, pojasnio je Zeković, od ranije poznato, nezavisno od aktuelnih javnih okupanja, da su predmet permanentnog policijskog interesovanja u cilju preventivnog djelovanja i sprječavanja vršenja različitih prekršajnih i krivičnih djela, uključujući i onih sa najvećom društvenom opasnošću.

„Nijesmo utvrdili da se sprovodi njihov progon zbog učešća na litijama, već da policijski službenici u takvim situacijama postupaju u okviru zakonom definisanih ovlašćenja“, istakao je Zeković.

Kako je kazao, Savjet je dužan da provjeri svako problematizovano policijsko postupanje.

„Ali umije da prepozna pretjerane i neosnovane primjedbe na policiju koje mogu da doprinose zapaljivim političkim naletima, manipulacijama i negativnim stavovima o njenom kredibilitetu u osjetljivim društvenim trenucima“, precizirao je Zeković.

Na pitanje koliko su opterećeni pripadnici policije, s obzirom na to da se radi o veoma masovnim okupljanjima, on je odgovorio da bezbjednost i uživanje različitih prava i sloboda građana zahtijevaju svakodnevni napor policijskih službenika, i da o toj strani njihovog posla svi treba više da razmišljaju.

Zeković je kazao da se radi o najintenzivnijim javnim okupljanjima od 1989. godine, koja su ranije bila i svakodnevna, i da je policijskim službenicima nametnut pojačani radni angažman.

„Svjesni smo njihovog prekomjernog napora i rada, kao i umora i stresa, koji je inherentan policijskom poslu, kao i mogućih posljedica po zdravlje i posao. Iako su izloženi intenzivnom fizičkom i emotivnom stresu, trenutno je gotovo i nemoguće razmišljati o slobodnom danu ili korišćenju odmora“, naveo je Zeković.

On je kazao da su policijski službenici zaštitu svojih prava podredili javnom interesu, i to, kako je naveo, treba cijeniti, naročito pri planiraju resursa za buduću zaštitu policijskih službenika.

Zeković je rekao da pritužbu o neodgovarajućem odnosu starješina do sada nije podnio nijedan policijski službenik, i da komunikacija savjeta sa sindikatom potvrđuje da se prava službenika, u pogledu nestandardnih smjena, ostvaruju redovno.

„Registrujemo postojanje portala koji su pretjerano neobjektivni, da ne kažem i nepravedni, prema policijskim službenicima, što je takođe pritisak“, kazao je on.

Zeković je podsjetio da su se naročito širile lažne vijesti o brutalnosti pojedinih službenika, otpuštanju policajaca i nejedinstvenosti policijske organizacije, a na društvenim mrežama su prisutne i uvrede.

Prema njegovim riječima, pojedini građani su objavili fotografije policijskih službenika, podstičući negativne komentare protiv njih, sa namjerom da ih javno ponize samo zato što obavljaju policijski posao.

Sve su to, upozorio je Zeković, ozbiljna i zabrinjavajuća pitanja i događaji, zbog čega Savjet, pored stalnih apela javnosti, preporučuje i očekuje aktivne inicijative Biroa za zdravstvenu zaštitu MUP-a.

„Ako se odgovorno bavimo bezbjednošću i primjenom zakona, onda ne možemo ispustiti iz vida i da postoje strukture, političke a naročito kriminalne, koje računaju na iscrpljivanje policije, pa tako i na prve greške i gubitak povjerenja kod javnosti, ali i na smanjenu pažnju u redovnom funkcionisanju policije, izvan javnih okupljanja“, kazao je Zeković

On je podsjetio da je Savjet odlučno reagovali kod svakog primjera fizičkog i verbalnog nasilja prema policajcima.

„Koliko smo aktivni u zaštiti prava građana od policijske brutalnosti, toliko smo jedinstveni i u stavu da su napadi na policiju neprihvatljivi“, poručio je Zeković.

Do sada je Savjet registrovao desetine primjera napada na službena lica i to, smatra Zeković, postaje zabrinjavajuća pojava.

U Savjetu, kako je naveo, smatraju da se javnosti moraju ponuditi detaljnije i češće informacije o takvim događajima.

„Fizički napadi na policijske službenike za ovaj Savjet predstavljaju neprihvatljiva djela koja ukazuju na nepoštovanje države i namjeru pojedinca, zbog osjeća sopstvenog značaja, moći, uticaja ili snage, da bude iznad države i vladavine prava“, poručio je Zeković.

Bonus video: