URA: Medenica da dostavi serijski broj sata

U GP URA ocjenjuju da se predsjednici Vrhovnog suda "ne može vjerovati isključivo na riječ", već da se tvrdnje koje je iznijela moraju potkrijepiti računom ili drugim dokumentima

9084 pregleda 20 reakcija 18 komentar(a)
Foto: URA
Foto: URA

Da li je predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica skupocjeni sat marke „Roleks Dejtdžast“ dobila kao poklon od supruga, tasta, "sestrične ili tetke iz Kanade" je mnogo manje važno, koliko je važno utvrditi njegovo porijeklo i poštovati zakone Crne Gore, poručuju iz Građanskog pokreta URA.

"Zbog toga, u duhu najavljene transparentnosti, pozivamo Medenicu da javno saopšti serijski broj svog skupocjenog sata, kako bi se izvršio uvid u to – kada je sat kupljen, gdje i po kojoj cijeni, ili je isti stečen nelegalnim aktivnostima, a zatim preprodat po značajno nižoj cijeni posredstvom 'šanera',", stoji u saopštenju GP URA.

URA je ranije objavila da Medenica u svojoj kolekciji posjeduje neprijavljeni skupocjeni sat marke Roleks Dejtdžast (Rolex Datejust), čija cijena se na zvaničnom sajtu te kompanije, kako su naveli iz partije, kreće od 10 do 30 hiljada eura. Medenica je kasnije kazala da je sat dobila davno, na poklon od supruga, te da je koštao svega oko pet hiljada maraka i da po zakonu nije bila dužna da ga prijavi.

foto: URA

„Ukoliko Medenica stoji iza svojih javno izgovorenih riječi, pozivamo je da javno saopšti serijski broj navedenog sata, kako bi se i cjelokupna crnogorska javnost mogla uvjeriti da je navedeni sat kupljen u legalnim tokovima i da u pitanju nisu nezakonite aktivnosti ili novi slučaj korupcije. Dakle, ono što tražimo je jako jednostavno i gospođi Medenici ne bi uzelo više od par minuta vremena, a time bi pokazala transparentnost prema crnogorskoj javnosti, na šta je u vršenju svoje visoke funkcije i zakonima obavezna“, ukazali su u Građanskom pokretu URA.

U toj partiji ocjenjuju da se Medenici "ne može vjerovati isključivo na riječ", već da se tvrdnje koje je iznijela moraju potkrijepiti računom ili drugim dokumentima, koji bi zaista pokazali da navedeni sat vrijedi manje od pet hiljada eura, "iako na zvaničnom sajtu Rolex-a te cijene idu od 10 do 30 hiljada eura, čime bi se utvrdilo da član 24 Zakona o sprječavanju korupcije zaista nije prekšen i u ovom slučaju“.

„Jer nas iskustva sa prikrivanjem imovine gospođe Medenice uče drugačije. Tako je, prije manje od godinu dana, gospođa Medenica „zaboravila“ da upozna nadležnu Agenciju za sprječavanje korupcije (ASK) da je prodajom svojih nepokretnosti u Kolašinu kontroverznom biznismenu Zoranu Ćoću Bećiroviću zaradila čak 140 hiljada eura, šta nije unijela ni u svoj imovinski karton, kako je po Zakonu bila u obavezi. Zbog svega toga, neophodno je da crnogorskoj javnosti dostavi serijski broj svog skupocjenog sata, kako bi se mogla izvršiti neophodna provjera. Sve drugo bi značilo prikrivanje tragova i odbijanje saradnje, čime bi se produbile sve postojeće sumnje u porijeklo navedenog sata“, zaključili su u Građanskom pokretu URA.

Bonus video: