HRA podnijela tužbu Upravnom sudu: Poništiti odluku o razrješenju Đurovića

HRA od Skupštine Crne Gore zatražila da u dnevni red sjednice zakazane za petak uvrsti i zahtjev za odlaganje izvršenja odluke o razrješenju Đurovića
1 komentar(a)
Goran Đurović
Goran Đurović
Ažurirano: 17.01.2018. 14:07h

Akcija za ljudska prava (HRA) podnijela je tužbu Upravnom sudu za poništenje konačne Odluke Skupštine Crne Gore kojom je, 29. decembra, Goran Đurović razriješen članstva u Savjetu Javnog servisa.

„Zalažemo se i za obustavljanje izvršenja te odluke o razrješenju dok nadležni sud ne odluči o tome da li je odluka bila zakonita“, saopšteno je iz HRA.

Ta nevladina organizacija (NVO) je danas od Skupštine Crne Gore zatražila da u dnevni red sjednice zakazane za petak uvrsti i zahtjev za odlaganje izvršenja odluke o razrješenju Đurovića.

„Ako Skupština ne prihvati taj zahtjev, tražićemo od Upravnog suda da donese privremenu mjeru i naredi da se obustavi izvršenje odluke Skupštine dok sud ne odluči o zakonitosti te odluke“, kaže se u saopštenju.

Izvršna direktorica HRA Tea Gorjanc Prelević kazala je da očekuju da Skupština prihvati da o osporenoj zakonitosti njene odluke treba da odluči sud, prije nego što insistira na njenom sprovođenju.

„HRA smatra da je sudska provjera zakonitosti razrješenja člana Savjeta RTCG od velikog značaja za zaštitu slobode izražavanja i pravnog poretka, i da je zbog sprečavanja nastupanja veće štete neophodno sačekati sa sprovođenjem te odluke”, navela je Gorjanc Prelević.

Kako je pojasnila, u tužbi Upravnom sudu je istaknuto da je Skupština prilikom razrješenja Đurovića pogrešno primijenila materijalno pravo, jer ga je razriješila protivno zakonu koji propisuje razloge za razrješenje člana Savjeta RTCG.

Iz HRA podsjećaju da je Đurović razriješen članstva u Savjetu RTCG zbog kršenja Zakona o sprječavanju korupcije, jer nije blagovremeno prijavio da je za vrijeme vršenja funkcije u Savjetu RTCG obavljao i funkciju direktora preduzeća za proizvodnju povrća.

Međutim, kako su naveli, ta vrsta prekršaja nije jedan od razloga za razrješenje članova Savjeta Javnog servisa, koje propisuje isključivo Zakon o javnom emiteru RTCG.

„Kako taj zakon u ovom slučaju predstavlja lex specialis, Skupština prilikom razrješenja Đurovića nije poštovala pravno načelo lex specialis derogat legi generali i odluku nije zasnovala na zakonu koji je bio jedini važeći u tom slučaju“, kazali su iz HRA.

Bonus video: