CGO: Direktore da biraju školski i upravni odbori, a ne ministar

"Vrijeme je dokazalo da ono nije doprinijelo unaprjeđenju kvaliteta obrazovanja, već da je samo učvrstilo sistem partijskog zapošljavanja i korupcije, ali i zaštite kontroverznih direktora"

4777 pregleda 9 komentar(a)
Foto: CGO
Foto: CGO

Centar za građansko obrazovanje (CGO) pozvao je Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Skupštine Crne Gore, ali i sve poslanike i poslanice, da u Predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju hitno uvrste i odredbu kojom se u nadležnost školskog odnosno upravnog odbora vaspitno-obrazovnih ustanova dodaje i nadležnost da ti odbori biraju i razrješavaju direktore tih ustanova.

Iz CGO navode da godinama ukazuju da je postojeće zakonsko rješenje po kojem ministar diskreciono bira i razrješava direktore obrazovnih ustanova loše i da nanosi ogromnu štetu obrazovnom sistemu.

"Vrijeme je dokazalo da ono nije doprinijelo unaprjeđenju kvaliteta obrazovanja, već da je samo učvrstilo sistem partijskog zapošljavanja i korupcije, ali i zaštite kontroverznih direktora. Naime, proces imenovanja direktora nikad nije bio manje zasnovan na zaslugama, a više na partijskoj pripadnosti. Isto se odnosi na procese razrješenja gdje su konstatovani brojni primjeri da ministri nisu poštovali nalaze Prosvjetne inspekcije ako se radilo o partijski podobnim kadrovima", navodi se u saopštenju CGO.

Dodaju da su predstavnici sadašnje parlamentarne većine dok su bili opozicioni poslanici često ovo isto isticali te je, stoga, za očekivati da sada, kada je ovaj zakonski tekst na dnevnom redu, izmijene i način izbora i razrješenja direktora, odnosno da izbrišu tu nadležnost ministru.

"Školski odnosno upravni odbor čine predstavnici nadležnog Ministarstva, opštine, zapošljenih u obrazovnim ustanovama i roditelja. Takav sastav obezbijeđuje mnogo objektivniji pristup u procjeni učinka rada direktora, ali i njihovih kompetencija i okrenutosti prema školi i nastavi kroz rukovođenje tom ustanovom, nego ono što to može biti procjena ministra nakon formalnog filtera komisije Ministarstva. U tom kontekstu, neophodno je dati nadležnost ovim odborima da biraju za direktore one koje smatraju najstručnijim, ali i da ih razriješavaju kada ne rade u skladu sa zakonom i najboljim praksama. Dodatno, ovim se upravo ti odbori motivišu da budu stalno budni i prate rad direktora, ali i da budu podrška direktorima kada oni rade u javnom interesu".

Duh građanskog i demokratskog, poručuju iz CGO, se najučinkovitije gradi kroz obrazovni sistem.

"Jedan od mehanizama razvoj kritičkog mišljenja jeste i da lokalna zajednica i nastavnici učestvuju u izboru rukovodilaca obrazovnih ustanova, a da ti rukovodioci budu otvoren za potrebe učenike i te zajednice a ne da osluškuju samo glas ministra. CGO izražava nadu da će nova parlamentarna većina riješiti ovaj dugogodišnji problem i time doprinijeti oslobađanju obrazovnih ustanova od partijskih i drugih neprimjerenih uticaja. CGO će, u ovom pravcu, dostaviti parlamentarnim klubovima i konkretne prijedloge koji se mogu uvrstiti u planirane izmjene i dopune a kako bi olakšali i ubrzali ovaj proces", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: