Brajović: Borba protiv nasilja ima nacionalni značaj

„Nivo tolerancije za sve aspekte rodne nejednakosti i svaku vrstu nasilja, odražava naš stepen dostignutih sloboda. Ne smijemo biti društvo u kojem je nasilje prihvaćena norma ili pojava za koju postoji objašnjenje“, poručio je Brajović
1 komentar(a)
Ivan Brajović, Foto: Skupština Crne Gore
Ivan Brajović, Foto: Skupština Crne Gore
Ažurirano: 06.12.2017. 11:26h

Borba protiv nasilja svake vrste, posebno prema djeci i ženama, ima nacionalni značaj, poručio je predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović na otvaranju sedmog zasjedanja “Ženskog parlamenta”.

Ovogodišnje zasijedanje “Ženskog parlamenta”, koje organizuje Odbor za rodnu ravnopravnost, posvećeno je realizaciji aktivnosti na sprječavanju i suzbijanja nasilja nad ženama i nasilja u porodici, u toku globalne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.

Brajović je kazao da ta kampanja skreće pažnju na činjenicu da je nasilje nad ženama svih uzrasta jedno od najraširenijih, najistrajnijih i najrazornijih kršenja ljudskih prava u svijetu.

„Zato otvaranjem skupštinskih vrata dajemo podršku podizanju svijesti javnosti i povećanju političke volje i resursa za sprječavanje i okončanje svih oblika nasilja nad ženama“, rekao je Brajović.

Kako je naveo, današnji skup podsjeća na to koliko je neophodno da se iskreno govori o svakoj vrsti nasilja nad ženama u Crnoj Gori.

„Nama je potrebna kultura javnog dijaloga, promocija kulture ophođenja i uvažavanja, tako da borba protiv nasilja svake vrste, posebno prema djeci i ženama, ima nacionalni značaj“, naglasio je Brajović.

Prema njegovim riječima, pitanje rodno zasnovanog nasilja je u srcu ljudskih prava, i ono je na mnogo načina odlučujući faktor u stvaranju pravednog društva.

„Nivo tolerancije za sve aspekte rodne nejednakosti i svaku vrstu nasilja, odražava naš stepen dostignutih sloboda. Ne smijemo biti društvo u kojem je nasilje prihvaćena norma ili pojava za koju postoji objašnjenje“, poručio je Brajović.

On je ocijenio zabrinjavajućim svako istraživanje koje pokazuje visok stepen izloženosti nasilju, kao i stav da ga ne treba prijavljivati.

„Prijavljivanje nasilja, tačno informisanje i podrška institucija, pravi su koraci ka njegovom sprječavanju. Ćutanjem o nasilju, dopuštamo da žene i dalje budu žrtve“, upozorio je Brajović.

On je rekao da je drugo zasjedanje Ženskog parlamenta u ovoj godini jasna poruka da se Skupština ozbiljno bavi svim temama koje se tiču dalje demokratizacije društva, i posebno temama ženskih prava.

Brajović je istakao da svi donosioci odluka moraju pronaći način da zajednički rade na prevenciji, zaustavljanju i adekvatnom sankcionisanju nasilja.

On je kazao da su zakoni i politike moćna sredstva za kažnjavanje počinilaca, pružanje pravde i zaustavljanje nekažnjivosti.

„Postoji mnogo načina da se odupremo i spriječimo dalje postojanje stavova i ponašanja koja održavaju nasilje nad ženama“, rekao je Brajović.

Zato se, kako je naveo, posebna pažnja mora posvetiti politici ekonomskog osnaživanja žena, preduslovu sigurnosti i njihove emancipacije.

„Nas je u Crnoj Gori nešto više od 600 hiljada, i moramo obezbijediti da svi naši građani uživaju najosnovnija ljudska prava – pravo na život bez straha i bez nasilja“, poručio je Brajović.

Predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost, Nada Drobnjak, kazala je da se u Crnoj Gori mora stvoriti ambijent u kojem će svi biti ravnopravni.

„Nećemo živjeti u strahu od onih najmilijih, jer se nasilje nad ženama najčešće događa u okviru porodičnog doma, tamo gdje bi svi trebalo da budemo bezbjedni“, istakla je Drobnjak.

Ona je kazala da istraživanja koja su urađena u Crnoj Gori pokazuju alarmantne podatke.

Drobnjak je podsjetila da je crnogorski parlament među prvima na globalnom nivou usvojio Akcioni plan za rodno osjetljivu Skupštinu.

„Očekujem da ćemo danas poslati jasnu poruku i sami sebi i crnogorskoj javnosti da nasilje nije prihvatljiv oblik ponašanja“, kazala je Drobnjak.

Bonus video: