Kako građanima vratiti njihov javni servis

Đurović je kazao da su svakodnevni primjeri neprofesionalnog, pristrasnog i informisanja javnosti koje krši Kodeks novinara Crne Gore od strane RTCG

2478 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Siniša Luković
Foto: Siniša Luković

Kako građanima vratiti javni servis Radio Televizija Crne Gore, bila je tema radionice za aktiviste civilnog društva i medijske poslenike koju je u Tivtu organizovala NVO Media Centar Crne Gore.

Riječ je, o kako je kazao Goran Đurović iz te NVO, projektu koji je finansijski podržala Ambasada SAD u Crnoj Gori i koji za cilj ima podizanje nivoa svijesti kod opšte javnosti o značaju profesionalnog i odgovornog javnog medijskog servisa kojeg plaćaju svi građani i koji bi trebalo da služi upravo njima, a ne bilo čijim drugim partikularnim političkim i drugim interesima.

"Sfera informisanja je takođe jedna vrsta javnog dobra i sa njom se, ko društvo, moramo baviti. To jedna NVO poput Media centra, sama ne može postići, pa želimo animirati što širi krug građana, aktivista civilnog sektora i medijskih poslenika da se uključe u praćenje toga o čemu se i na kakav način izvještava i štoo radi javni servis koji svi mi, godišnje plaćamo sa oko 15 miliona eura", istakao je Đurović.

On je pozvao sve aktere u društvu na zajedničko djelovanje "oko odbrane opšteg interesa" kada je javni servis RTCG u pitanju, ističući da je po intrernim istraživanjima koje, kako je kazao menadžment te kuće ne želi da objavi, stepen povjerenja građana u RTCG na najnižem nivou ikad i da iznosi oko 21 odsto.

Đurović je kazao da su svakodnevni primjeri neprofesionalnog, pristrasnog i informisanja javnosti koje krši Kodeks novinara Crne Gore od strane RTCG, kao i da javni servis nedovoljno pažnje pridaje temama od interesa za život građana, da se nedovoljno bavi istraživačkim novinarstvom i da je vrlo ograničenih kadrovskih kapaciteta kada je primjena modernog novinarskog pristupa raznim temama u pitanju.

"Sada je posebno dobar trenutak za borbu za profesionalan i neutralan javni medijski servis Crne Gore jer je upravo imenovan novi Savjet RTCG koji treba da donese i novi Programsko-produkcioni plan, a koji treba da bude maksimalno usaglašen sa onim što su potrebe i očekivanja građana koji taj servis i finansiraju", zaključio je Đurović.

Njegov kolega iz Media centra, novinar Dragoljub Vuković je istakao da je javni medijski servis javno dobro i uporedio ga sa vodovodom koji bi neko iz zle namjere, pokušavao zloupotrebiti svakodnevnim puštanjem malih doza otrova u taj sistem, da polako negativno utiče na sve konzumente vode iz njega – građane.

"Hajmo dakle, ljutnjju i nezadovoljstvo koju često osjećamo zbog neprofesionalnosti i pristrasnosti RTCG, da kroz insiututicionalni pristup i pisanje prinmjedbi Komisiji za primjedbe i predstavke slušalaca i gledalaca, odnosno Ombudsmanu RTCG koji tek treba da bude izabran, osmišljenom građanskom akcijom, utičemo da se stanje poboljša", istakao je Vuković, na konkretnim primjerima iz Dnevnika 2 RTCG, pokazujući kršenje profesionalnih standarda i neprofesionalan rad javnog medijskog servisa Crne Gore.

Bonus video: