MPNKS: Prestati sa manipulacijama vjerskim osjećanjima i zloupotrebi istorijsklh ličnosti u dnevno-političke svrhe

"Ukoliko je slika Svetog Save problem jer je Sveti Sava bio prvi arhiepiskop Srpske Pravoslave Crkve, želimo da istaknemo da je Ustavom Crne Gore garantovano pravo isticinja slobode vjeroispovijesti

6526 pregleda 12 komentar(a)
Foto: Boris Pejović
Foto: Boris Pejović

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta apelovalo je na pojedince i organizacije, da stanu na kraj "manipulaciji vjerskim osjećanjima i zloupotrebi istorijsklh ličnosti u dnevno-politilke svrhe".

U odgovoru na pitanje "Vijesti" iz MPNKS su naveli da istoriju i njene sudionike treba ostaviti istoričarima, "a ne prosvjetnim inspektorima".

"Vijesti" su MPKS pitale šta će preduzeti po inicijativi NVO Centar za građansko obrazovanje, kojom su od ministarske Vesne Bratić tražili uklanjanje svih religijskih obilježja iz vaspitno-obrazovnih ustanova.

"Sveti Sava (rođen kao Rastko Nemanjić), pored toga što je bio princ dinastije Nemanjića i monah, bio je i književnik. Rastko Nemanjić je ostavio više pisanih djela. Zato je bio jedan od značajnijih pisaca iz srednjeg vijeka. Njegova najznačajnija pisana djela su Žitije Svetog Simeona, Кarejski tipik, Hilandarski tipik i Studenički tipik, kao i Zakonopravilo. Zanimljivo kako slika Svetog Save nije zasmetala vjerskim zajednicama u Kotoru, već pojedincima i NVO organizacijama", navodi se u odgovorima MPNKS.

Dodaju i da prosvjetni inspektor ne može da traži uklanjanje slika iz škola.

"Ukoliko se ukloni slika Rastka Nemanjića (Sv Save) onda bi trebalo ukloniti i mnoge istaknute književnike kao što su Dositej Obradović (koji je takođe jedno vrijeme bio iskušenik), Ivo Andrić (jer je bio diplomata Kraljevine Jugoslavije u turbulentim vremenima pred Drugi svjetski rat), Vuk Кaradžić, Meša Selimović, Miloš Crnjanski i mnogi drugi, čije slike decenijama stoje u našim školama i svi oni su živjeli u različitim vremenskim epohama. Podsjetićemo da se Sveti Petar Cetinjski, ili ako hoćete Petar I Petrović, vladika i vladar crnogorski i njegov sinovac Rade Tomov, poznatiji kao Petar II Petrovic Njegoš (dakle, imena pod kojima su poznati su monaška) na mnogim slikama pojavljuju u monaškoj odori. Petar I – na svakoj. Radi se, dakle, o ličnosti čiji se književno-istorijski aspekat proučava u okviru predmeta cg-sr-hr-bos jezik, o ličnosti koja je živjela u 13. vijeku u kojem su, kao i mnogo kasnije ,pismena bili jedino sveštena lica i entuzijaste medju vlastelom. Ne mjeri se 13. vijek aršinima iz 20. Ili 21." saopšteno je iz MPNKS.

Oni su se pitali i da li škole širom svijeta treba iz kabineta filozofije da izbace Sv. Avgustina, Tomu Akvinskog, Viljema Okama.

"Da li da se iz kabineta za nastavu engleske književnosti izbace Dzonatan Svift (autor Guliverovih putovanja) ili Lorens Stern (autor Tristrama Sendija, prvog uistinu postmodernističkog romana napisanog u 18. vijeku, dva vijeka prije postmoderne, jer su, takodje, bili sveštena lica".

U saopštenju se navodi da svaka škola u Crnoj Gori ima pravo da odluči koje će kniževnike da istakne u svojim prostorijama, te da je tako i Gimnazija u Kotoru odlučila da postavi sliku, a ne ikonu Svetog Save.

"Ukoliko je slika Svetog Save problem jer je Sveti Sava bio prvi arhiepiskop Srpske Pravoslave Crkve, želimo da istaknemo da je Ustavom Crne Gore garantovano pravo isticinja slobode vjeroispovijesti. Ista ta sloboda je obezbijedjena i direktoricama nekih škola koje dolaze na posao poštujući svoju vjeru, sa hidžabom. MPNKS nije dobilo prijave da se bilo kakvi vjerski obredi odvijaju u školama, niti da postoji bilo kakav vid predavanja vjerskog tipa bilo katoličke, islamske ili pravoslavne vjeroispovijesti, a sigurno neće zabranjivati da vjernici svih vjeroispovijesti sačuvaju svoj identitet. Sva djeca su naša djeca i svaki ovakav postupak smatramo samo novim podjelama, a iz pedagoških razloga smatramo to vrlo opasnim kada se radi o dječijoj populaciji", navode iz MPNKS.

Bonus video: