Pčelari iz Crne Gore boravili u studijskoj posjeti Turskoj

“Pčelari iz Crne Gore su ovom prilikom uspostavili kontakte sa izlagačima kako bi imali mogućnost direktne nabavke opreme za koju smatraju da mogu da primijene u cilju unaprijeđenja sopstvenog biznisa”
71 pregleda 2 komentar(a)
Posjeta pčelara Turskoj, Foto: Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja
Posjeta pčelara Turskoj, Foto: Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja
Ažurirano: 05.10.2017. 13:04h

Crnogorski pčelari, koji su boravili prošle sedmice u studijskoj posjeti u Turskoj, upoznali su se sa najnovijim dostignućima u oblasti pčelarstva u praktičnom i teorijskom dijelu, što bi trebalo da doprinese aktivnostima na razvoju te oblasti.

“Za grupu od 40 crnogorskih pčelara i predstavnike Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, Savjetodavne službe i Saveza pčelarskih organizacija to iskustvo će biti vrlo značajno za dalje korake na unaprijeđenju sopstvene djelatnosti i doprinijeće boljem razumijevanju i sprovođenju planiranih politika i aktivnosti na razvoju pčelarstva u Crnoj Gori”, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Prilika za sticanje novih znanja i iskustava bio je svjetski pčelarski kongres – Apimondija koji je od 29. septembra do srijede održan u Istanbulu, a koji okuplja pčelare iz cijelog svijeta, predstavnike stručne i naučne zajednice, koji se bave temama važnim za očuvanje pčelinjih zajednica na globalnom nivou i održivo pčelarstvo kao djelatnost, kao i predstavnike drugih sektora vezanih za marketing, edukaciju i poboljšanje korišćenja i plasmana meda i pčelinjih proizvoda.

Izlagači su bili iz Turske, ali i zemalja Evropske unije (EU), Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Kine, Rusije, Bliskog Istoka i Afrike.

“Posjeta tom globalno značajnom pčelarskom skupu bila je mogućnost da se posjetioci upoznaju sa najnovijim dostignućima u oblasti pčelarstva, u segmentima pčelarenja, zaštite zdravlja i brojnosti pčela, primjene najnovijih tehnologija, savremene pčelarske opreme, načina zaštite zdravlja pčela, ali i da sagledaju iskustva u dijelu pakovanja, marketinga i plasmana meda i pčelinjih proizvoda”, precizira se u saopštenju.

Sajam je okupio veliki broj izlagača pčelarske opreme i pribora za pčelarstvo, košnica, ambalaže za pakovanje meda, sofisticirane elektronske opreme za različite segmente pčelarske djelatnosti, ljekova i preparata za zdravstvenu zaštitu pčela, hrane za pčele i literature.

“Među najnovijim predstavljenim trendovima i inovacijama u pčelarstvu su i modeli košnica proizvedenih na bazi stiropora i plastike. Prema ocjeni proizvođača košnice su dugotrajnije, značajno su lakše, imaju bolju izolaciju i lakše se transportuju”, kazali su iz Ministarstva.

Posebnu pažnju posjetiocima privukla je inovativna košnica sa sistemom za direktno cjeđenje meda u ambalažu.

“Ovim modelom košnice i 'vađenja' meda iz nje izbjegava se niz uobičajenih koraka od rastvaranja košnice, dimljenja pčela kako bi se umirile, struganja meda sa ramova, vrcanja, potom čišćenja ramova i vraćanja u košnicu, što je sve stresno i naporno i za pčele i pčelare”, precizira se u saopštenju.

Značajne novine mogle su se vidjeti i u dijelu zaštite od varoe uz pomoć zvučnih aparata koji emituju odgovarajuće talase, što povećava efikasnost u odnosu na klasičan način zaštite od varoe kao najvećeg izazova u pčelarenju, a koji podrazumijeva tretiranje pčela različitim sredstvima nekoliko puta godišnje.

“Pčelari iz Crne Gore su ovom prilikom uspostavili kontakte sa izlagačima kako bi imali mogućnost direktne nabavke opreme za koju smatraju da mogu da primijene u cilju unaprijeđenja sopstvenog biznisa”, naveli su iz Ministarstva.

Veoma važan segmet kongresa bio je predstavljanje radova naučnika i istraživača na teme važne za razvoj pčelarstva i očuvanje pčelinjih društava, kao sve izraženijeg globalnog izazova.

“Za predstavnike Crne Gore koristan je bio i susret sa kompanijama koje u ponudi imaju automatsku liniju za pakovanje meda, s obzirom na plan da se funkcija Kuće meda zaokruži i sa pokretanjem projekta otkupa i pakovanja meda”, kazali su iz Ministarstva.

U Ministarstvu su ocijenili da se nakon te studijske posjete može konstatovati da kada je riječ o pčelarskoj opremi, crnogorski pčelari ne zaostaju za trendovima, što je rezultat politike podrške Ministarstva pčelarskom sektoru, i u dijelu nabavke kvalitetne opreme.

“Takođe, u okviru ove studijske posjete, crnogorski pčelari su posjetili i fabriku pčelarske opreme i pčelara u Solunu, u Grčkoj, gdje su imali priliku da i vide praktičnu upotrebu nekih od inovacija koje su predstavljene na kongresu u Istanbulu”, zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: