HRA: Ustavni odbor da hitno sprovede intervjue, Skupština da o kandidatima za US glasa 3. oktobra

Dodaju da je su u posljednje dvije godine raspisana četiri konkursa za sudije, a da su članovi Ustavnog odbora i poslanici Demokrata, DF i URE u različitim periodima, barem jednom, odbijali da glasaju za bilo kog kandidata, dok su predstavnici opozicije – DPS, preko dva mjeseca bojkotovali rad Skupštine i skupštinskih tijela

8764 pregleda 0 komentar(a)
Foto: HRA
Foto: HRA

Akcija za ljudska prava (HRA) povala je Ustavni odbor da hitno sprovede intervjue i Skupštini predloži kandidate za sudije Ustavnog suda (US), o kojima bi se glasalo već na sjednici prvog redovnog zasijedanja 3. oktobra.

Iz HRA su kazali da prekid u radu US zbog nedostatka kvoruma onemogućava zaštitu izbornih prava i drugih ljudskih prava.

"Zaključno sa današnjim danom biće saslušano samo šest kandidata, od ukupno 19 koji ispunjavaju uslove za sudije US. Ustavni odbor bi trebalo da ubrza svoj rad tako da Skupština sudije US može da izabere odmah na početku redovnog zasijedanja 3. oktobra. US je već nekoliko dana u blokadi zato što članovi Ustavnog odbora - poslanici Demokratske Crne Gore, Demokratskog fronta (DF), Demokratske partije socijalista (DPS), Liberalne partije, Socijalističke narodne partije i URE - preko dvije godine od 18 kandidata nijesu mogli da utvrde predlog bar jednog novog sudije, čiji bi izbor omogućio da taj sud kontinuirano radi", poručili su iz HRA.

Objašnajvaju da blokada znači da je onemogućeno odlučivanje o žalbama u vezi izbora za koje je US nadležan od momenta raspisivanja izbora (žalbe birača, kandidata i podnosilaca izbornih lista u vezi kandidatura, biračkih spiskova, pa sve do rezultata izbora protiv rješenja Državne izborne komisije).

"Onemogućeno je odlučivanje o 250 inicijativa i predloga za ocjenu ustavnosti i zakonitosti, kao i odlučivanje o sukobima nadležnosti, itd. Ozbiljno je ugroženo odlučivanje o skoro 3.000 ustavnih žalbi za zaštitu ljudskih prava, koliko ih je neriješeno u US, jer je za donošenje odluka o njima trenutno neophodno da postoji konsenzus preostalih troje sudija, a poznato je da je konsenzus sudija u tročlanom vijeću u dosadašnjoj praksi često izostajao (u nedostatku konsenzusa, odlučuje opšta sjednica s najmanje 4 sudija, a četvrtog sudije u sudu više nema)"

Apelovali su i da se pronađe način da se Zakonom o Skupštini, čija je izrada u toku, spriječi neodgovorno ponašanje poslanika koje blokira rad državnih organa koji odlučuju o ljudskim pravima.

Dodaju da je su u posljednje dvije godine raspisana četiri konkursa za sudije, a da su članovi Ustavnog odbora i poslanici Demokrata, DF i URE u različitim periodima, barem jednom, odbijali da glasaju za bilo kog kandidata, dok su predstavnici opozicije – DPS, preko dva mjeseca bojkotovali rad Skupštine i skupštinskih tijela.

Iz HRA smatraju i da je Ustavni odbor bio neefikasan i "neopravdano odugovlačio sprovođenje konkursa, intervjuisanje kandidata i izjašnjavanje o njima".

"Nema opravdanja za to što bar sedam članova odbora, od njih 13, nije moglo da se usaglasi ni oko jednog od 18 kandidata koje je odbor intervjuisao, u cilju kontinuiranog rada US. Podsjećamo da je prvi javni oglas za izbor dvoje sudija US raspisan prije više od 2 godine, 7. avgusta 2020. Tada se o kandidatima sa tog konkursa 9 od ukupno 13 članova Ustavnog odbora nije izjašnjavalo, tj. troje je bilo uzdržano – iz Demokratske Crne Gore i URE, jedan nije prisustvovao sjednici – iz Liberalne partije, a pet poslanika iz DPS je bojkotovalo rad skupštinskih odbora. Na tom prvom konkursu, nakon promjene vlasti na izborima u avgustu 2020, i formiranja Skupštine i novih sastava skupštinskih odbora, prvi intervjui sa kandidatima za sudije US održani su tek posle više od devet mjeseci od zatvaranja konkursa. Kada je predlog za izbor kandidata za sudije koji će biti predloženi Skupštini, konačno stavljen na dnevni red, mjesec dana nakon završetka intervjua, poslanici Demokratske Crne Gore su objavili da neće glasati ni za jednog od osam kandidata zato što je javni poziv raspisan za vrijeme prethodnog saziva Skupštine, smatraju da treba raspisati novi, da bi se što više kandidata prijavilo", podsjećaju iz HRA

Poručuju da je konkurs obesmišljen kada su poslanici Demokrata poslije više od devet mjeseci od okončanja javnog poziva i više od pola godine od formiranja novog saziva Skupštine i odbora, intervjuisanja osam kandidata koji su ispunjavali uslove objavili takav stav na dan kada je trebalo glasati o kandidatima.

"Poslanik URE je takođe bio uzdržan prilikom glasanja o svakom kandidatu obrazlažući to time da samo zamjenjuje poslanicu koja je članica odbora i da nije prisustvovao intervjuima. Poslanici DPS (njih pet su članovi Ustavnog odbora) su tada bojkotovali rad Skupštine i skupštinskih odbora, tako da tog dana ni jedan kandidat nije ni imao šansu da bude izabran. Poslanici ove partije su mjesec dana prije tog glasanja privremeno prekinuli bojkot da bi glasali za smjenu ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava, ali ga nisu prekidali zbog izbora sudija u US".

Kako kažu, naredni koraci koje je preduzeo Ustavni odbor su bili sve samo ne efikasni, pa je tako novi konkurs raspisan mjesec i po dana nakon neuspješno okončanog prvog javnog konkursa, sa intervjuima se počelo skoro tri mjeseca kasnije, a o kandidatima su se poslanici izjašnjavali tek posle osam mjeseci (krajem jula 2022).

"U međuvremenu su raspisana i dva nova javna konkursa zbog ispunjavanja uslova za penziju sudija Dragoljuba Draškovića i Miodraga Iličkovića. Oba konkursa su neblagovremeno raspisana, za što dijele odgovornost Ustavni sud i Ustavni odbor. Kod prestanka funkcije sudiji Dragoljubu Draškoviću i raspisivanja oglasa, podsjećamo na odbijanje predsjednika Ustavnog suda Budimira Šćepanovića da o toj činjenici blagovremeno obavijesti Ustavni odbor, u roku od šest mjeseci prije ispunjenja uslova za starosnu penziju, prema čl. 7 Zakona o Ustavnom sudu. Predsjednik Ustavnog suda je dopisom obavijestio odbor o činjenici da su sudije tog suda, njih pet, neuspješno glasale o tome da li sudija Drašković ispunjava uslove za starosnu penziju i da li je o tome potrebno obavijestiti Ustavni odbor, iako se radilo o zakonskoj obavezi".

Dodaju da je apsurdno što je u ovom glasanju učestvovao i sam sudija Drašković, koga se to pitanje lično ticalo.

U slučaju prestanka funkcije sudiji Iličkoviću, Ustavni odbor je bio šest mjeseci unaprijed obaviješten da mu prestaje funkcija zbog ispunjavanja uslova za starosnu penziju, ali umjesto da oglas raspiše u roku od 15 dana od prijema obavještenja o tome to je, navode iz HRA, učinjeno tek dva mjeseca kasnije.

"Krajem jula 2022. godine, poslanici su se na isti dan izjašnjavali o kandidatima prijavljenim na tri javna oglasa i tada niko od 18 prijavljenih odnosno 16 (jer su se dva kandidata prijavila na dva oglasa) nije dobio sedam potrebnih glasova. Četiri poslanika, tj. tri poslanika DF-a i jedna poslanica URA bili su uzdržani prilikom glasanja o svakom kandidatu, što je i presudilo da se predlog ne utvrdi, jer je nekim kandidatima nedostajao samo jedan glas za izbor. Ovo je opravdano omogućilo zaključke o tome da sebični partijski interesi ugrožavaju zaštitu ljudskih prava nemjerljivom broju građana", zaključuje se u saoptenju.

Bonus video: