Abazović: Kupićemo trajekte, treba uvesti još jednu liniju; Ban: Ljude bez karata gurate kao po Indiji

"Dobit će se vraćati kroz investicije građanima Boke. Od miliona eura građanima nijesu imali ništa, i sada gospodin Ban kaže da smo za sedam dana oštetili budžet", kazao je Abazović. Suvlasnik "Pomorskog saobraćaja" Dejan Ban je upitao "da li je taj koji je dobio na tenderu angažovao nekoga 'ispod ruke'? Taj sigurni trajekt je upisan u registar kao brod za snadbijevanje"

45236 pregleda 125 komentar(a)
Abazović, Foto: Vlada Crne Gore
Abazović, Foto: Vlada Crne Gore
Ažurirano: 23.02.2023. 21:44h

Premijer Dritan Abazović je saopštio da će država kupiti trajekte za liniju Kamenari-Lepetane i učiniti da linija bude mnogo više u službi građana nego što je bila do sada.

"Nemamo svoje trajekte ali državu dižemo iz pepela. Mi imamo plan da uvećavamo državni kapital, da trajektnom linijom Kamenari-Lepetane može da upravlja samo država", naglasio je Abazović.

On je u emisiji "Argumenti" istakao i da treba uvesti još jednu liniju, ne samo Kamenari-Lepetane, prenosi RTCG.

"Dobit će se vraćati kroz investicije građanima Boke. Od miliona eura građanima nijesu imali ništa, i sada gospodin Ban kaže da smo za sedam dana oštetili budžet", istakao je Abazović.

Suvlasnik i izvršni direktor "Pomorskog saobraćaja" Dejan Ban tvrdi da se "presabira ljudima po džepovima".

"Bavite se prepričavanjima, to se zove širenje dezinformacija. Ljudi raspolažu sa javnim fondovima bez elaborata, bez ekonomske isplativosti... Sada nabavljaju trajekte preko javnih nabavki u skraćenom postupku. Citostatike nijesu nabavlljali po sistemu 'kratkih' javnih nabavki", dodao je Ban.

Ban je ukazao na ranije izjave premijera i apelovao da ne bude sličnih.

"Nisam političar, i neću da pričam o politici. Došao sam da pričam o tome da li je odluka države bila zakonita i da li je ovo urađeno na zakonit način", istakao je Ban.

Abazović je naglasio da su uzeli monopol na 15 godina, te da je ugovor istekao, a da ga nije produžila Vlada Duška Markovića.

"Vi ste nametali ugovor Morskom dobru, vi ste sedam-osam mjeseci radili protiv zakona. Nervoza je samo što ste ogroman novac, umjesto u državnu kasu, slili u svoje džepove", kazao Abazović i dodao da "zbog nagomilanih problema nisu ranije mogli doći na red".

Abazović je istakao da "Pomorski saobraćaj taj posao više ne može da radi, već da, ako žele, mogu građane da prevoze besplatno".

"Trajekt 'Vasilije' svakog dana preveze blizu 1.300 vozila, ima kapacitet od samo 20 mjesta i ne može da vozi kamione. Znači da ostvaruje profit od 7.500 eura dnevno, to je 75.000 za deset dana i 200.000 mjesečno. Zamislite samo koliko šest trajekata zaradi i oni plaćaju koncesiju od 200.000 eura. Radujem se vašim tužbama", poručio je Abazović.

Ban je kazao da Abazović "nije institucija" i da je došao da razgovara o potezima Vlade 2023. godine.

"Trebali biste da kažete što je problem zbog kojeg ste raskinuli ugovor sa nama. Da li je taj koji je dobio na tenderu angažovao nekoga 'ispod ruke'? Taj sigurni trajekt je upisan u registar kao brod za snadbijevanje", kazao je Ban.

Ban je istakao da je trenutna besplatna vožnja samo marketinški trik.

"Na karti od pet eura vi imate obaveze operatora, ali i prava korisnika usluga. Ljude bez karata gurate kao po Indiji, ako se i nešto desi, ne zna niko koliko ih je bilo unutra. I nakon pisma Udruženja pomoraca, koji su tražili vanredno ispitivanje, nema jedne prodavnice da je niste obišli da kupite sijalice, pojaseve. U pitanju je samo manipulacija", tvrdi Ban.

Abazović je naglasio da će prihoda biti kada država počne da naplaćuje usluge te da je informisan i da Ban priprema "potencijalne diverzije sa jednom OKG grupom".

Abazović: Institucije nisu dovoljno jake po pitanju šljunka

Abazović je naglasio da je vodosnadbijevanje i dalje pod znakom pitanja, te da institucije sistema nisu dovoljno jake po pitanju eksploatacije šljunka.

"Nekoliko firmi su pronašle kopče u institucijama. Koriste se slabosti sistema", naglasio je Abazović.

Dodaje da se mora raditi na sanaciji, a da firme moraju nadoknaditi štetu građanima.

Zastupnik Montenegro petrola avokat Nikola Martinović, kazao je da političari počinju da se bave ekonomijom.

"Vaš posao je da se bavite zakonom i da stvorite jednake uslove za poslovanje svih. Ono što je problem u Vašoj Vladi je što ne znate što je uzrok pada izdašnosti u vodoizvorištu Bolja sestra", saopštio je Martinović.

Dodao je i da se ranije srušeno postrojenje na Cijevni ne razlikuje od bilo koje srušene kuće u Crnoj Gori.

"Nemate rješenje o rušenju. Kompaniji je bila određena privremena mjera i zabranjen rad, utvrđeno je da se na tom mjestu ne eksploatiše šljunak", kazao je Martinović.

Abazović je istakao da je njegov jedini zadatak da štiti nacionalne interese.

"Mi smo ostvarili milijardu i nešto direktnih stranih investicija. Pričamo o zaštiti prirodnih resursa, naravno da ćemo se boriti protiv firmi koje ilegalno rade. I ranije je bilo riječi da se zaustavi ilegalna eksploatacija šljunka... Pitam Vas gdje je Montenegro petrolu građevinska dozvola i prijava gradnje? Srušili smo objekte koji ne postoje u katastru", kazao je Abazović.

Bonus video: