ASK: Nije na Agenciji da odobrava ili ne odobrava praksu zapošljavanja u posljednjim danima mandata Vlade

Dodaju da je Agencija još 2018.artikulisala šta misli o pravnim propustima tog akta, koje ostavljaju prostor za različita tumačenja i moguće zloupotrebe

6031 pregleda 3 komentar(a)
Foto: Antikorupcija.me
Foto: Antikorupcija.me

Nije na Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) da odobrava ili ne odobrava praksu zapošljavanja u posljednjim danima mandata Vlade, ili da ocijenjuje njenu svrsishodnost, saopšteno je iz ove institucije.

Oni navode da je Uprava za ljudske resurse 26. maja, odnosno u toku trajanja kampanje za parlamentarne izbore, za potrebe Ministarstva kapitalnih investicija raspisala javni konkurs za šest generalnih direktora direktorata u tom Vladinom resoru, a da su se tim povodom u javnosti mogle čuti određene primjedbe na račun navodnog izostanka reakcije ASK, koje su u potpunosti pravno neosnovane.

"Posao Agencije je da poštuje i primijenjuje zakon. Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, podsjećamo, ne propisuje zabranu zapošljavanja u toku izborne kampanje za popunu slobodnih radnih mjesta predviđenih važećim pravilnikom o sistematizaciji, kako na određeno, tako i neodređeno vrijeme", piše u saopštenju Agencije.

Dodaju da je Agencija još 2018.artikulisala šta misli o pravnim propustima tog akta, koje ostavljaju prostor za različita tumačenja i moguće zloupotrebe, te da je tada, na osnovu iskustava u primjeni Zakona i mišljenja eksperata, definisala 46 preporuka za njegovu izmjenu.

"Prihvaćena je 21, dok nije usvojen niz naših sugestija koje bi doveli do suštinskog poboljšanja i uklanjanja manjkavosti zakonskog teksta, te njegovog usaglašavanja sa Zakonom o prekršajima i Zakonom o izboru odbornika i poslanika".

Iz ASK poručuju da će se, privrežni načelima vladavine prava, i dalje kretati u okvirima koje joj omogućava i propisuje zakonodavni okvir, kao i ukazivati na načine za njegovo unapređenje i neophodnost donošenja Zakona o Vladi, koji bi popunio brojne postojeće pravne praznine.

"Ipak, konačna riječ zavisi od političke volje i od donosilaca propisa", zaključii su.

Bonus video: