Jakupi: Cilj stvoriti uslove da se dijaspora vraća u Crnu Goru

Na gradskom trgu u Plavu sinoć je, u organizaciji Uprave za saradnju sa dijasporom-iseljenicima i Opštine Plav, održana završna proslava ovogodišnjih Dana dijaspore-iseljenika

4524 pregleda 36 reakcija 8 komentar(a)
Sa događaja, Foto: Uprava za saradnju sa dijasporom-iseljenicima
Sa događaja, Foto: Uprava za saradnju sa dijasporom-iseljenicima

Cilj Uprave za saradnju sa dijasporom-iseljenicima je da podstakne sve institucije države da kontinuirano napreduju, kako bi se stvorili uslovi da se crnogorska dijaspora polako vraća u matičnu zemlju, kazao je sinoć v.d. direktor Uprave Arben Jakupi.

Na gradskom trgu u Plavu je, u organizaciji Uprave za saradnju sa dijasporom-iseljenicima i Opštine Plav, održana završna proslava ovogodišnjih Dana dijaspore-iseljenika.

Predsjednik Opštine Plav Nihad Canović je, kako je saopšteno iz Uprave, rekao da se plavsko-gusinskoj dolini na poseban način čuva i njeguje veza između dijaspore i zavičaja, "imajući u vidu da više od tri Plava i Gusinja žive u inostranstvu".

„Kada spomenemo riječi 'lojalnost' i 'posvećenost domovini', vi ste prva asocijacija, jer ste mnogo puta do sada pokazali kako se poštuje, čuva i voli svoje, kako se na pravi i iskren način brine o svojoj postojbini, bilo da je zovu babovinom, otadžbinom ili zavičajem. Zato, ne smijemo nikada dozvoliti da vas bilo ko smjesti u broj i statistiku“, kazao je Canović.

Govoreći o planiranim aktivnostima lokalne samouprave, rekao je da Opština nastoji poboljšati lokalnu infrastrukturu koja bi unaprijedila uslove za život svih građana i samim tim smanjila stepen iseljavanja, a takođe stvorila povoljan privredni ambijent, koji bi omogućio otvaranje novih radnih mjesta, ali i privukao ljude iz dijaspore da prepoznaju šansu za investiranje u Plav.

Jakupi je, kako je saopšteno, istakao zadovoljstvo što je ove godine Uprava, zajedno sa udruženjima iz dijaspore, realizovala više od 150 "značajnih projekata" od prethodnih Dana dijaspore. Istakao je i da je ove godine "oboren rekord sufinansiranja projekata dijaspore", odnosno da će ove godine biti sufinansirano 90 projekata.

"Zahvalio se međunarodnim organizacijama, prije svega UN IOM, koje su prepoznale rad Uprave i podržale ih sa značajnim projektima, prije svega, mapiranjem dijaspore Crne Gore i izradom najsavremenije baze podataka. Zbog velikog interesovanja za projektom Ljetnje škole, koja ove godine broji 48 polaznika, uzrasta od 9-15 godina, iz devet zemalja, Uprava će premijerno organizovati i Zimsku školu za djecu iz dijaspore, koja će se održati na sjeveru Crne Gore", saopšteno je iz Uprave.

Jakupi je, kako se navodi, još jednom pozvao dijasporu da ulaže u matičnu državu, "ne samo finansije, već i vještine i znanja koje su dobili školovanjem, usavršavanjem i radom u razvijenim zemljama svijeta".

Prisutnima se obratio i predsjednik Jakov Milatović:

"Energija koju osjećam na svakom koraku uvjerava me da ljubav prema našoj zajedničkoj kući, prema Crnoj Gori, ne mogu umanjiti ni kilometri koji vas, uslijed životnih okolnosti, privremeno dijele od njenih granica", kazao je on.

Ukazao je, kako je saopšteno iz Uprave, na to da je dijaspora pouzdan oslonac Crnoj Gori, njenom sveukupnom društvenom razvoju i ekonomskom prosperitetu.

"Događaji poput ovog lijepa su prilika da se podsjetimo koliko je važno da, kao država, njegujemo dobre odnose sa crnogorskom dijasporom, koja predstavlja neprocjenjivo blago našeg kulturnog identiteta i snažnu ekonomsku podršku. Značajan je broj aktivnosti kojima ste vi, pripadnici crnogorske dijaspore, doprinijeli razvoju Crne Gore, čineći je puno boljim mjestom za život nego što je ona to bila u vremenima kada ste bili prinuđeni da je, nadam se, samo privremeno napustite. Biću slobodan da konstatujem da ste bili a i danas jeste - pouzdan oslonac Crnoj Gori, njenom sveukupnom društvenom razvoju i ekonomskom prosperitetu. Zato vam, kao predsjednik Crne Gore, odajem zahvalnost i iskazujem spremnost da učinim sve da se odnos države prema crnogorskoj dijaspori dodatno osnaži i unaprijedi", kazao je Milatović.

On je dodijelio posthumno Povelju Uprave za saradnju sa dijasporom- iseljenicima Luciji Petričević iz Argentine, koju je u ime porodice preuzela njena sestra Sofija Petričević.

Organizovan je i kulturno-umjetnički program KUD-a “Plavsko jezero”, nakon čega je upriličena dodjela nagrada istaknutim pojedincima i organizacijama dijaspore-iseljenika. Ovogodišnji dobitnici nagrada u pet kategorija su: Nenad Stevović - nagrada za očuvanje državnog identiteta i pripadnosti Crnoj Gori, Asocijacija za solidarnost i kulturu crnogorskih iseljenika (Burhaniye Karadağ Goçmenlerı Yardımlaşma Dayanışma ve kültür derneğı) - nagrada za doprinos u oblasti diplomatije i promocije Crne Gore, Zoran Simović - nagrada za doprinos u oblasti sporta, Bošnjačko donatorska fondacija BD Fond - nagrada za dobročinstvo, Udruženje Crnogoraca Opštine Kula - nagrada za doprinos u oblasti kulture.

Takođe, Uprava za saradnju sa dijasporom-iseljenicima je, na predlog Opštine Plav, dodijelila Plaketu Šukriji Cecunjaninu za dobročinstvo u oblasti filantropskih i dobrotvornih aktivnosti i Zahvalnicu (portal www.gusinje-plav.com) glavnom uredniku Rafetu Hotu, za doprinos u oblasti kulture, obrazovanja, njegovanja i promocije kulturnog nasljeđa, osobenosti vrijednosti i stvaralaštva, kao i za očuvanje tradicije, kulturnog i jezičkog identiteta Crne Gore u dijaspori. "Claudiu Petričeviću (in memoriam Lucia Petričević) dodijeljena je Povelja u oblasti očuvanja državnog identiteta i pripadnosti Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.

Slobodan Balandžić, predsjednik Udruženja Crnogoraca opštine Kula, na događaju se zahvalio u ime nagrađenih i održao kratak govor o udruženju, u čije je ime primio nagradu.

Publici se predstavio i KUD “Tekstilac” iz Bijelog Polja, a potom je uslijedio koncert Harija Mata Harija.

Bonus video: