EU pritiska London da počne ozbiljne pregovore o Bregzitu

Prva etapa pregovora se odnosi na postizanje dogovora o tri pitanja - sudbini evropskih državljana u Velikoj Britanijii poslije Bregzita i Britanaca u EU, o granici sa Irskom i finansijama, odnosno iznosu finansijskih obaveza Londona prema EU
0 komentar(a)
Brexit, Bregzit, Foto: Reuters
Brexit, Bregzit, Foto: Reuters
Ažurirano: 28.08.2017. 17:38h

Evropska unija (EU) pozvala je danas Britance da počnu "ozbiljne" pregovore o istupanju iz članstva, umjesto da zamišljaju buduće trgovinske sporazume, saopšteno je u Briselu gdje je danas počela treća runda pregovora.

Nova runda, koja se završava u četvrtak, počela je u sjedištu Evropske komisije sastankom britanskog ministra za Bregzit Dejvida Dejvisa i pregovarača EU Mišela Barnijea.

"Da budem iskren, zabrinut sam jer vreme prolazi. Treba da počnemo ozbiljno da pregovaramo", rekao je Barnije koji je pozvao britansku vladu da predstavi "jasne stavove" o načinima povlačenja iz članstva pre razgovora o budućim vezama i perioda tranzicije.

Dejvis je rekao da tokom treće runde očekuje napredak u rješavanju nekih tehničkih pitanja.

Agencija Frans pres je ocjenila da će treća runda biti "napeta", pošto je Velika Britanija navela da EU ne treba da odugovlači a EU je uzvratila da London nema jasne stavove.

Velika Britanija bi trebalo da napusti EU krajem marta 2019, dvije godine pošto je britanska premijerka Tereza Mej 29. marta ove godine zvanično pokrenula proceduru o istupanju.

Prva etapa pregovora se odnosi na postizanje dogovora o tri pitanja - sudbini evropskih državljana u Velikoj Britanijii poslije Bregzita i Britanaca u EU, o granici sa Irskom i finansijama, odnosno iznosu finansijskih obaveza Londona prema EU.

Druga faza pregovora će se odnositi na buduće trgovinske veze Velike Britanije i EU, a konačan dogovor o tome se predviđa između decembra 2017. i proljeća 2018.

Sporazum bi potom trebalo da se finalizuje do oktobra 2018, i onda ostaje period od šest meseci, do marta 2019. kada bi trebalo da se završi ratifikacija sporazuma u zemljama-članicama i uslijedi zvaničan izlazak Velike Britanije iz EU.

Velika Britanija je na referendumu 23. juna 2016. glasovima 52 odsto izašlih birača odlučila da izađe iz Unije.

Bonus video: