Ogromni talasi ponovo poplavili Veliku skelu: Spektakl za turiste, glavobolja za vlast

Realizacija projekta parternog uređenja kasni više od pola godine

20311 pregleda 27 reakcija 9 komentar(a)
Velika skela pod vodom, Foto: Samir Adrović
Velika skela pod vodom, Foto: Samir Adrović

Novo nevrijeme - stari problemi, to je samo još jedna u nizu konstatacija mještana da je postojeći projekat parternog uređenja Velike skele, vrijedan oko milion eura, neodrživ i da je hitno potrebno njegovo revidiranje u cilju zaštite prostora od jakih udara talasa, visokih i po nekoliko metara.

Velika skela juče je u cjelosti bila poplavljena, a talasi su je prelivali i sa južne i sa istočne strane. Zbog vode, moglo joj se prići samo do početka, odnosno do stepeništa ispod Starog grada.

Turisti su, uglavnom sa rive, snimali spektakularan prizor pobješnjelog mora i talasa koji usljed jakog vjetra, uz huku, moćno poklapaju veliki plato ispod Starog grada. Naravno, ne znaju da Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrim i Opština Ulcinj baš na tom platou za njih planiraju postavljanje klupa za odmor na popločanom betonu, uz autentično zeleno rastinje i rasvjetu…

Mještanin Ismet Karamanaga kazao je da poslije svega nema šta da kaže.

“Sačekaćemo, jer sada ne mogu da rade zbog otvorenog mora. Arhitekte nijesu podržale naš predlog da se na kraju skele prema moru postavili veliki zid kakav je ranije bio na sredini platoa. Govore nam o nekim ježevima od betona, vidjećemo kako će to izgledati”, kazao je Karamanaga “Vijestima”.

Naveo je da su Ulcinjani uvijek skeptični kada je riječ o projektima Morskog dobra koji su u vezi sa tim gradom.

Kompanija “Erlang”, izvođač radova na parternom uređenju Velike skele, u februaru je počela betoniranje tog prostora na kojem je planiran trg, odnosno pristanište, i prvi morski granični prelaz u Ulcinju.

“Erlang” je već tada kasnio sa realizacijom projekta oročenog na 120 dana, budući da su radovi počeli u prvoj polovini oktobra prošle godine.

Iako radovi nijesu napredovali predviđenom dinamikom, u Opštini Ulcinj tada su govorili da vjeruju da će projekat biti završen do sezone.

Predsjednik Opštine Omer Bajraktari kazao je tada da očekuje da će Ulcinj uskoro dobiti moderno zdanje Velike skele koje će biti na ponos grada.

“Sad počinje ljepše vrijeme, što će investitoru omogućiti da brže izvodi i finišira radove”, kazao je Bajraktari “Vijestima”.

To se nije desilo, a skela je u sezoni, kao i ranijih godina, služila kao parking prrostor.

Prvi čovjek Opštine tada je i naveo da je investitoru i izvođaču radova, tokom posjete tadašnjeg premijera Dritana Abazovića sa ministrima, na licu mjesta, posebno ukazana nužnost da se taj prostor sa južne strane zaštiti od velikih talasa.

“Dakle, nužno je naći rješenje kako se cijeli posao od oko milion eura nakon prvog većeg nevremena ne bi pokazao uzaludnim”, kazao je tada Bajraktari.

Prva faza projekta, koji finansira Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, planirana je na iznos od 800 hiljada eura, dok će sa finalnim radovima u drugoj fazi cifra biti zaokružena na oko milion eura.

U kompaniji “Erlang” “Vijestima” je početkom godine potvrđeno da su već na samom početku izvođenja radova konstatovana značajna nepoklapanja stvarnog stanja na terenu sa izrađenim projektom, u dijelu betonske podloge šetališta.

“Rezultat konstatovanih nepravilnosti jeste prolongiranje rokova, kao i iznalaženje novog tehničkog rješenja za betonsku podlogu šetališta. U novom tehničkom rješenju, iskopani materijal sa skele može se iskoristiti”, naveli su tada u “Erlangu” šta je razlog prolongiranja rokova.

U Javnom preduzeću prije prošle Nove godine “Vijestima” je rečeno da radovi teku u skladu sa predviđenom dinamikom i da su zasada u roku predviđenih termina.

Na prostoru od ukupno 4.600 kvadrata planirana je izgradnja trga, pristaništa sa zelenim pojasom uz stijene u podnožju Starog grada, klupama, rasvjetom…

“Prostor trga projektom se definiše ortogonalnim rasterom popločanja, velikim poljima oko 4x4 metra koja dodatno naglašavaju pravougaoni oblik i veličinu trga. Na mjestu promjene pravca raster se usitnjava i omogućava funkcionalno komponovanje polja pločnika, klupa i zelenila. Iz ravni trga, uklapajući se u osnovni raster, podižu se tri dinamične grupacije denivelisanih polja, tribine koje ublažavaju udar talasa i predstavljaju zanimljiviju alternativnu klasičnom tipu sjedjenja poput stolica, klupa, ležaljki”, piše u projektu.

Projektom uređenja Velike skele - pristaništa u zoni morskog dobra, predviđeno je i postavljanje tri tipska objekta servisnog karaktera.

Bonus video: