Bečić: Svjesni smo značaja očuvanja energetske nezavisnosti Crne Gore

"Klimatske promjene predstavljaju prijetnju za bezbjednost ljudi, ljudska prava i javne finansije i pristup rješavanju ovih pitanja zahtijeva koordinisane napore i doprinos ključnih resora u Vladi"

5703 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Gov.me/Saša Matić
Foto: Gov.me/Saša Matić

Aktuelna Vlada svjesna je značaja očuvanja energetske nezavisnosti Crne Gore, valorizacije energetskog potencijala i razvijanja obnovljivih izvora energije, čemu svjedoči i veliki investicioni bum u energetskom sektoru, kazao je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove Aleksa Bečić.

On se danas sastao sa stalnom predstavnicom UNDP-a, Ekaterinom Paniklovom.

Kako je saopšteno iz Vlade, nacionalna strategija održivog razvoja Crne Gore do 2030. godine bila je fokus razgovora, a Paniklova je, u tom kontekstu, akcenat stavila na pitanje zaštite životne sredine, zelenu agendu, pravednu tranziciju i klimatske promjene.

"Klimatske promjene predstavljaju prijetnju za bezbjednost ljudi, ljudska prava i javne finansije i pristup rješavanju ovih pitanja zahtijeva koordinisane napore i doprinos ključnih resora u Vladi", rekla je Paniklova.

Bečić je, dodaje se, istakao važnost podizanja svijesti o značaju održivog razvoja i zaštite životne sredine jer upravo od odnosa društva prema ovim pitanjima zavisi budućnost čovječanstva. Osim toga, ukazao je na značaj energetske nezavisnosti Crne Gore, posebno u svjetlu velikih energetskih izazova kojima su mnoge zemlje bile izložene u prethodnom periodu nakon ruske agresije u Ukrajini.

"Svjesni smo značaja očuvanja energetske nezavisnosti Crne Gore, valorizacije energetskog potencijala i razvijanja obnovljivih izvora energije, čemu svjedoči i veliki investicioni bum u energetskom sektoru nakon toliko godina i decenija stagancije, a odlučnost u rješavanju pitanja održivog razvoja kako bismo ostvarili napredak ka EU neće izostati. To nije samo pitanje bilo kog procesa već pitanje naše budućnosti, jer istinski patriotizam jeste mjera našeg odnosa prema našim rijekama, šumama, obalama, moru, pitkoj vodi, valorizaciji solarnih, vjetro i hidro potencijala, jer su to pitanja od kojih zavisi budućnost čovječantsva i pitanja gdje nam je potreban timski rad, zajedništvo i snažno partnerstvo sa građanima“, rekao je Bečić.

Paniklova je istakla da programski okvir saradnje između UNDP-a i Crne Gore za period 2023-2027. predstavlja čvrst temelj za nastavak uspješne saradnje.

"Naš zajednički fokus će u narednom periodu biti na digitalizaciji i reformi javne uprave, jačanju otpornosti društva, socijalnoj koheziji, socijalnoj zaštiti, inkluzivnom zelenom rastu i napretku u dostizanju rodne ravnopravnosti. Dosadašnji rezultati i brojni uspješni projekti sprovedeni tokom gotovo dvije decenije dugog partnerstva su razlog za zadovoljstvo, ali i obaveza da nastavimo ka zajedničkom cilju – ispunjavanju Agende 2030 i pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji", rekla je Paniklova.

Bonus video: