MZ sa UNDP: Podrška za razvoj i unapređenje telemedicine u Crnoj Gori

Iz Ministarstva zdravlja su naglasili da telemedicina predstavlja pružanje medicinske njege i zdravstvenih usluga pacijentima koji nijesu u mogućnosti da fizički posjete zdravstvene ustanove, bilo zbog geografske udaljenosti, ograničenja u pogledu mogućnosti kretanja ili drugih prepreka.

2806 pregleda 0 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo zdravlja
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo zdravlja

Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa Programaom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), planira podršku institucionalnom okviru za razvoj i unapređenje telemedicine u Crnoj Gori, kroz projekat Jačanje sistema zdravstva u Crnoj Gori.

To je poručeno tokom sastanka predstavnika Ministarstva zdravlja, institucija zdravstvenog sistema i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Iz Ministarstva su pojasnili da jednostavan i brz pristup građanima Crne Gore zdravstvenim ustanovama i uslugama zahtijeva razvoj digitalnih platformi koje će pacijentima taj proces olakšati.

"Uz to, ove platforme služiće i za prikupljanje podataka i analize koje mogu doprinijeti uspješnom liječenju i uticati na promjene u ponašanju samih pacijenata", dodali su.

Naglasili su da telemedicina predstavlja pružanje medicinske njege i zdravstvenih usluga pacijentima koji nijesu u mogućnosti da fizički posjete zdravstvene ustanove, bilo zbog geografske udaljenosti, ograničenja u pogledu mogućnosti kretanja ili drugih prepreka.

undp
foto: Ministarstvo zdravlja

"U takvim situacijama, korišćenje informacionih i komunikacionih tehnologija od strane svih zdravstvenih radnika za razmjenu valjanih informacija od velike je važnosti za prevenciju, dijagnostiku i liječenje pacijenata", pojasnili su.

Oni su naglasili da je procjena kapaciteta za razvoj i korišćenje digitalne platforme za telemedicinu i platformu mZdravlje u Crnoj Gori jedan od projektnih zadataka Ministarstva zdravlja i UNDP-a.

"Procjena regulatornog i institucijalnog okvira, kao i analiza IT infrastrukture i potreba medicinskog osoblja, kao i pacijenata, ukazaće na uslove i potencijal za razvoj telemedicine i mobilnog zdravlja. Preporuke ovog Istraživanja će dati smjernice za razvoj platforme koja bi trebalo da obuhvati širok spektar aplikacija i usluga koje se zasnivaju na upotrebi mobilne tehnologije za poboljšanje pružanja zdravstvene zaštite, pristup medicinskim informacijama i sveukupno upravljanje zdravljem. Posljednjih godina, a naročito u vrijeme pandemije COVID-19, servis mZdravlje je privuklo značajnu pažnju i interesovanje zbog potencijala koji mobilni uređaji imaju kada se govori o revoluciji zdravstvene industrije", kazali su.

Kako su naveli, generalni irektor Direktorata za digitalno zdravlje u Ministarstvu zdravlja Aleksandar Sekulić, istakao je važnost uvođenja novih tehnologija u oblast medicine, ali i ukazao da je izgradnja ljudskih kapaciteta u telemedicini važna koliko i sama tehnologija, te da pažnju treba posvetiti i onima koji će procesima upravljati – stručnjacima koji će ovaj sistem koristiti.

undp
foto: Ministarstvo zdravlja

"Lider tima za upravljanje i odgovorne institucije u UNDP, Ivan Bošković, istakao je partnerstvo Ministarstva zdravlja i UNDP kao primjer kvalitetne saradnje u oblasti digitalizacije sistema zdravstvene zaštite koji pokazuje značajne rezultate. Dodao je da će digitalni trendovi poput telemedicine i mobilnog zdravlja skratiti vrijeme, smanjiti troškove i povećati efikasnost rada medicinskog osoblja, doprinoseći istovremeno rasterećenju sistema i lakšem praćenju zdravstvenog stanja populacije", dodaje se.

Projektni menadžer u UNDP-u, Boris Rebić istakao je da pažnju treba posvetiti i procjeni stanja digitalnih vještina medicinskog kadra, ali i samih pacijenata, te dati priliku, kako je naveo, kontinuiranog usavršavanja u ovoj oblasti, kako bi telemedicina zaživjela u praksi, a zdravstveni sistem dodatno približila pacijentu.

"Načelnik Direkcije za digitalne inovacije i politike u Ministarstvu zdravlja, Marijan Marijanović istakao je da naročito treba obratiti posebnu pažnju na potrebe, preferencije i okolnosti ugroženih ili teško dostupnih grupa, uključujući ljude sa niskom ili bez digitalne pismenosti, ljude sa ograničenom kontrolom ili pristupom digitalnim uređajima, ljude koji govore manjinskim jezicima, migrantskoj populaciji u novim sredinama i osobama sa invaliditetom", piše u saopštenju.

Iz Ministarstva su pojasnili da je današnji sastanak okupio relevantne aktere u zdravstvenom sistemu, a konkretni prijedlozi o kojima se diskutovalo postaće dio, kako si kazali, projektnog zadatka kao temelja telemedicine, odnosno nastavka digitalne transformacije zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, te daljeg osmišljavanja intervencija koje su prvenstveno usmjerene na građane i građanke.

Bonus video: