Vatrogasci izgubili, Opština Budva ne plaća milion

Vrhovni sud potvrdio presudu kojom Budva nije dužna da isplati novac na ime manje isplaćenih zarada

7101 pregleda 4 komentar(a)
Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović
Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović

Vrhovni sud je odbio zahtjev budvanskih vatrogasaca za reviziju i potvrdio presudu Višeg suda kojom Opština nije dužna da im isplati više od milion eura na ime manje isplaćenih zarada.

Podgorički Viši sud ukinuo je presudu Osnovnog suda u Herceg Novom, po kojoj je Opština Budva trebalo da isplati milion eura odštete za 50 budvanskih vatrogasaca zbog neusaglašenosti koeficijenta na zarade od prije deceniju, kao i po osnovu manje obračunate plate za period od 2013. do 2016. godine.

“Ukida se presuda Osnovnog suda u Herceg Novom. Odbija se tužbeni zahtjev kao neosnovan kojim je traženo da se Opština Budva obaveže da isplati”, piše u presudi Višeg, koju je sada potvrdio Vrhovni sud i time stavio tačku na jedan od najskupljih radnih sporova koji su pokrenuti protiv lokalne uprave.

Suma prelazi milion eura, jer je predviđala isplatu i kamata.

Hercegnovski sud je u dva navrata donosio presudu kojom je prihvatao zahtjeve budvanskih vatrogasaca, da bi takve presude ukidao Viši sud nakon što se Opština žalila. To je Viši sud i sada učinio, te prihvatio žalbu Opština Budva koja je tražila da se tužbeni zahtjev vatrogasaca odbije kao neosnovan.

Ispitujući presudu Osnovnog suda, Viši sud je našao da je žalba Opštine osnovana “budući da je prvostepena presuda zasnovana na bitnim povredama odredaba parničnog postupka, Zakona o parničnom postupku i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja”.

Budvanski vatrogasci, odnosno zaposleni u opštinskoj Službi za zaštitu i spasavanje, predali su tužbu kako bi dokazali da ih je Opština, iz čijeg budžeta primaju zarade, oštetila, kršeći važeće zakone.

Sve se odvijalo kada je gradom upravljala koalicija DPS-SDP, pa mnogi sudski sporovi koje su zaposleni u opštinskoj administraciji i ostalim preduzećima, službama i ustanovama koje su na budžetu, pokrenuli zbog načina obračuna zarada, sada dobijaju epiloge, i to uglavnom u korist lokalne uprave.

Problem je ispao jer je Opština do 2008. isplaćivala vatrogascima zarade u skladu sa tada važećim Zakonom o zaradama državnih službenika i namještenika. Iako je tada bila u obavezi da plate uskladi sa novim važećim propisima, ona je to učinila tek godinu kasnije i to od 1. aprila 2009. U tužbi vatrogasci su istakli da ih je po tom osnovu Opština oštetila isplaćivanjem manjih zarada u periodu od avgusta 2008. do aprila 2009. Osim toga, vatrogasci su tražili i da im se nadoknadi šteta po osnovu manje obračunate zarade za 2013, 2014, 2015. i 2016. godinu.

“Opština je u januaru 2008. donijela odluku kojom je utvrdila minimalnu cijenu rada od 100 eura. U aprilu 2009. donijela je novu odluku kojom je minimalna cijena rada iznosila 85, da bi u martu 2013. donijela odluku kojom minimalnu cijenu rada utvrđuje na iznos od 55 eura. Iako je odluka o minimalnoj cijeni rada od 55 eura važila do kraja 2012. Opština je i dalje nastavila da plate obračunava po toj odluci sve do dana današnjeg”, ranije su Vijesti objavile tužbu vatrogasaca.

Takve navode vatrogasaca Viši sud je ocijenio neosnovanim.

Opština Budva, koju zastupa Sekretarijat za zaštitu imovine, dobila je u prethodne četiri godine nekoliko sporova koje su radnici pokrenuli za nadoknadu štete.

Prije tri i po godine Vrhovni sud odbio je kao neosnovanu reviziju presude Osnovnog suda u Kotoru, kojom je odbijen tužbeni zahtjev 22 opštinska funkcionera i radnika, koji su tražili da im se na ime manje obračunate zarade od 2013. do 2017. isplati 355 hiljada eura sa uračunatim kamatama.

Kotorski sud je tada odbacio tužbeni zahtjev, koji su zajedno potpisali 22 radnika opštine, među kojima i ključnih sekretara tadašnje opštinske vlasti. Odštete koje su tražili bivši visoki funkcioneri DPS, koji su pokrivali mjesta sekretara i sekretarki opštinskih sekretarijata bile su od 25.000 pa do 45.000 eura, bez uračunate kamate, dok za radnike tražene su odštete od devet do 15 hiljada eura.

Zahtjevi su odbijeni, a radnici koji su utužili morali su da plate sudske troškove u iznosu od 50 hiljada eura.

Bonus video: