Gazdić: Uprava za vode utvrdila da se parcela asfaltne baze ne nalazi u zoni sanitarne zaštite

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine o izdatoj dozvoli "Tehnoputu" za funkcionisanje asfaltne baze na Cijevni

3912 pregleda 0 komentar(a)
Gazdić, Foto: Boris Pejović
Gazdić, Foto: Boris Pejović

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić pojasnio je, povodom izdate dozvole "Tehnoputu" za funkcionisanje asfaltne baze na Cijevni, da je Uprava za vode u izjašnjenju konstatovala da se parcela asfaltne baze ne nalazi u zoni sanitarne zaštite izvorišta "Boljesestra" i da je predmetna lokacija udaljena 5,6 kilometara vazdušne linije od vodoizvorišta.

izvještaj Uprava za vode
foto: Agencija za zaš¡titu životne sredine

Dozvola je, dodaje, izdata na osam mjeseci.

izvještaj Uprava za vode
foto: Agencija za zaš¡titu životne sredine

"Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za asfaltnu bazu dostavljen je ovoj Agenciji u junu prošle godine, nakon čega je formirana komisija za ocjenu Elaborata. Zadatak Komisije je da sa stručnog aspekta analizira dokument i primjedbe dostavljene tokom javne tribine i javnih rasprava, te da ocijeni da li i u kojoj mjeri postrojenje utiče na životnu sredinu i da, na poslijetku, da ili ne da saglasnost na projekat. Komisija je radila u sastavu: mr Gordana Đukanović, dipl. inž. neorganske tehnologije; dr Sead Hadžiablahović, dipl. biolog; dr Gordana Kasom, dipl. biolog; mr Radojka Radulović, dipl. ing metalurgije; mr Rita Barjaktarović, dipl. biolog i mr Željko Raičević, dipl. maš. inženjer. Elaborat je u julu 2023. godine upućen zainteresovanim organima, organizacijama i zainteresovanoj javnosti i stavljen na javni uvid i to u Agenciji i Sekretarijatu za uređenje prostora, zaštitu životne sredine i saobraćaj, Opština Zeta. Takođe, postavljen je na sajt Agencije", saopštio je Gazdić.

Ukazuje i da je Agencija, u cilju što veće transparentnosti, u julu uputila javni poziv nevladinim organizacijama za predlaganje kandidata u sastav Komisije za ocjenu Elaborata, ali da u predviđenom roku nije bilo zainteresovanih kandidata.

"U Maloj sali KIC-a, Opština Zeta, u avgustu 2023. je održana javna tribina o predmetnom Elaboratu. Komisija za ocjenu Elaborata je, nakon izrade pojedinačnih izvještaja članova komisije i usaglašavanja stavova konstatovala da se na predmetni Elaborat ne može izdati saglasnost, bez predhodno izvršenih izmjena i dopuna navedenih u Izvještaju. Agencija je donijela i dopunsko Rješenje o obrazovanju komisije za ocjenu Elaborata u koju je uključila i predstavnika Regionalnog vodovoda", podsjeća Gazdić.

Podsjeća i da je "Tehnoput" dostavio Agenciji inovirani Elaborat, nakon čega je komisija, u izvještaju od februara ove godine, konstatovala da se na predmetni Elaborat ne može izdati saglasnost i tražila dodatne izmjene i dopune.

"Osim mjera koje su predviđene, a tiču se zaštite kvaliteta vazduha, osnovna primjedba se odnosila na mogućnost uticaja rada asfaltne baze na vodoizvorište Boljesestre, zbog čega je i zatraženo zvanično izjašnjenje Uprave za vode. U ovom izjašnjenju konstatovano je da se parcela asfaltne baze ne nalazi u zoni sanitarne zaštite izvorišta i da je predmetna lokacija je udaljena 5.6 km vazdušne linije od vodoizvorišta", napominje Gazdić.

Ukazuje i da je, u skladu sa Odlukom o donošenju Urbanističkog projekta „Skladišta i servisi –Cijevna“ u Podgorici, a koji je usvojila Skupština Glavnog grada u decembru 2018, i izdatim UTU od avgusta 2022, definisana namjena predmetne lokacije, a da navedeni planski dokument važi do 2025. godine.

"Agencija je izdala privremenu saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za postrojenje za proizvodnju asfalta do perioda važenja planskog dokumenta (do 2025. godine)", ističe Gazdić.

Napominje i da je investitor u obavezi da prilikom funkcionisanja objekta poštuje mjere za sprečavanje, smanjenje ili otklanjanje štetnih uticaja, koje su navedene u inoviranom Elaboratu. "U skladu sa važećim zakonskim propisima u Crnoj Gori, definisan je program praćenja stanja životne sredine u toku funkcionisanja projekta, koji se mora poštovati uz obavezu investitora da obavještava nadležne institucije i javnost o rezultatima mjerenja", dodaje Gazdić.

Ukazuje i da se u Agenciji na godišnjem nivou procesuira nekoliko desetina elaborata procjena uticaja na životnu sredinu.

"Svaki se publikuje na sajtu Agencije, a zainteresovana javnost obavještava preko medija. Takođe, radi veće transparentnosti postupaka ocjene elaborate i javnih rasprava, redovno se pozivaju nevladine organizacije da imenuju svoje kandidate da budu članovi komisija za ocjenu elaborata. U predmetnom slučaju, nije bilo zainteresovanih predstavnika civilnog sektora", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: