Kiriakides: EK spremna da podrži proces transformacije zdravstvenog sistema Crne Gore

"EU če nastaviti da podržava Vladu Crne Gore i Ministarstvo zdravlja, jer je evidentna posvećenost tekovinama EU i rezultati na tom planu. Vidimo Crnu Goru kao narednu EU članicu"

2702 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Ministarstvo zdravlja
Foto: Ministarstvo zdravlja

Evropska komisija (EK) spremna je da podrži proces transformacije zdravstvenog sistema Crne Gore i unaprjeđenja zdravlja svih njenih građana, poručila je evropska komesarka za zdravlje i bezbjednu hranu Stela Kiriakides u razgovoru sa crnogorskim ministrom zdravlja Vojislavom Šimunom.

Šimun je, kako je saopšteno iz Ministarstva zdravlja, razgovarao sa Kiriakides na marginama ministarskog sastanka Inicijative malih zemalja na Kipru.

Navodi se da je, pozdravljajući rezultate Ministarstva zdravlja, Kiriakides kazala da su spremni da podrže proces transformacije zdravstvenog sistema i unaprjeđenja zdravlja svih građana u Crnoj Gori.

„EU če nastaviti da podržava Vladu Crne Gore i Ministarstvo zdravlja, jer je evidentna posvećenost tekovinama EU i rezultati na tom planu. Vidimo Crnu Goru kao narednu EU članicu“, poručila je Kiriakides.

Kako je saopšteno i Ministarstva, potvrđeno je da će Kiriakides posjetiti Crnu Goru u maju.

Šimun je kazao da će predstojeća posjeta biti prilika da se detaljnije razmotre i modaliteti EU podrške zdravstvenom sistemu i aranžman za implementaciju.

Iz Ministarstva su kazali da je na otvaranju ministatskog sastanka saopšteno da je u vremenu koje definisu brojne i kompleksne krize, uključujući obolijevanje i umiranje od kancera u kontekstu brojnih demografskih procesa i klimatskih promjena, neophodno posvećeno raditi na transformaciji zdravstvenog sistema, kroz široka partnerstva i saradnju.

"Uloga vještačke inteligencije i digitalnih tehnologija je krucijalna kako bi se nadoknadio nedostatak resursa, ali i unaprijedile dosadašnje prakse u pružanju zdravstvene zaštite I izazovi", ocijenjeno na otvaranju sastanka.

Iz Ministarstva su kazali da je Šimun učestvovao na ministarskom panelu sa fokusom na efikasnu kontrolu kancera koji predstavlja veliki teret za cjelokupno društvo i jedan od vodećih uzroka smrti u Crnoj Gori.

U saopštenju se navodi da je Crna Gora vodeća u evropskom regionu po visokoj stopi obolijevanja i smrtnosti povezanih sa karcinomom i da je, prema dostupnim podacima, u 2022. godini izgubila 1.553 života od karcinoma.

Dodaje se da su u 2022.godini 53 žene oboljele od karcinoma grlića materice, od čega su životnu bitku izgubile 32.

"Jedan od glavnih prioriteta Ministarstva zdravlja, kako je ministar saopštio na panelu, je jačanje zdravstvenog sistema i odgovora na karcinom zasnovanom na nauci, univerzalnoj zdravstvenoj pokrivenosti i uključivanjem drugih segmenata društva da rade zajedno u skladu s preporukama SZO", kaže se u saopštenju.

Šimun je, kako se navodi, na panelu ukazao na činjenicu da će se, ako se pametno ulaže u jačanje programa prevencije, rane dijagnoze i skrininge, uz bolje liječenje, značajno doprinijeti spašavanju života.

Podsjeća se da je uz podršku SZO, Crna Gora 2022. godine uvela HPV vakcinu kao jedan od stubova efikasne kontrole raka grlića maternice.

Crna Gora je, kako se navodi, 2018. godine uvela nacionalni program skrining karcinoma grlića maternice koji je usmjeren na asimptomatske žene u od 30 do 50 godina.

Iz Ministarstva su objasnili da je Inicijativa malih zemalja (SCI), koja je uspostavljena 2013. godine, platforma putem koje 11 država članica evropskog regiona SZO, do dva miliona stanovnika djeluju zajedno na rješavanju zajedničkih problema i razmjeni iskustava za poboljšanje zdravlja stanovništva.

Navodi se da su Andora, Kipar, Estonija, Island, Latvija, Luksemburg, Malta, Monako, Crna Gora, San Marino i Slovenija postavile zdravlje visoko na političkoj agendi, kako bi zastupale potrebe malih zemalja na regionalnom i međunarodnom nivou, izgradili platformu za bolje zdravlje i otporne zdravstvene sisteme.

Ove godine, SCI inicijativi se pridružila i Sjeverna Makedonija.

Bonus video: