Gošović Markoviću: Različito postupanje prema majkama bez razumnog opravdanja

"Naznačenu nepravdu prema velikom broju majki moguće je otkloniti jedino na način da se odrednica „na neodređeno vrijeme“ briše iz odredbi člana Zakona"
2 komentar(a)
Neven Gošović, Foto: Savo Prelević
Neven Gošović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 19.07.2017. 16:12h

Član Predsjedništva Demokratske Crne Gore Neven Gošović uputio je predsjedniku Vlade Dušku Markovću otvoreno posmo.

Otvoreno pismo objavljujemo u cjelosti:

"Gospodine premijeru,

Dana 29. juna 2017. godine, poslanice Demokratske partije socijalista Marta Šćepanović i Jovanka Laličić podnijele su, a Vlada, a potom i Skupština, prihvatile amandman na odredbe člana 2 stav 1 Predloga zakona o izvršenju Odluke Ustavnog suda Crne Gore U-I br 6/16 od 19.aprila 2017.godine.

Amandman je podnesen na dan usvajanja navedenog Zakona. Na osnovu tako usvojenog amandmana pravo na mjesečnu naknadu, saglasno čl.2 navedenog Zakona, pripada samo majkama kojima je, njihovom voljom, radi sticanja prava na doživotnu naknadu, prestao radni odnos na neodređeno vrijeme.

Samim tim, majke kojima je, njihovom voljom, radi ostvarivanja zakonom zajemčenog prava na doživotnu naknadu, prestao radni odnos na određeno vrijeme, neće moći ostvarivati prava predviđena čl.2 navedenog Zakona.

Navedeno zakonsko rješenje je duboko nepravedno i nehumano. Njime se, čak suprotno i pravnom stanovištu Ustavnog suda Crne Gore, korisnice prava na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece dovode u nepovoljniju pravnu i faktičku situaciju od one u kojoj su bile kad su zbog prihvatanja doživotne naknade prekinule svoj dotadašnji radni odnos na određeno vrijeme.

Da bi mogle ostvariti pravo na naknadu po osnovu rođenja troje ili više djece, saglasno članu 54a Zakona o dopuni Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti iz mjeseca jula 2015.godine, majke su morale imati ostvarenih najmanje 25 godina radnog staža, odnosno najmanje 15 godina radnog staža.

Okolnost da je ova kategorija korisnica prava na naknadu, nakon toliko godina radnog staža, bile dovedene u situaciju da zasnuju radni odnos na određeno vrijeme, ne može ni po kom osnovu predstavljati razlog za uskraćivanje njihovog prava na naknadu.

Zasnivanje radnog odnosa na određeno vrijeme zasigurno je bilo uslovljeno otvaranjem stečaja ili likvidacijom pojedinih preduzeća, kao i veoma prisutnim zloupotrebama vlasnika privatnih firmi koji su upućivanjem zaposlenih na Agenciju za zapošljavanje ili promjenom naziva firme, kao i drugim malverzacijama, istim onemogućavali da radni odnos na određeno vrijeme preraste u radni odnos na neodređeno vrijeme. U svakom slučaju, nesporno je da su majke mogle nastaviti sa radnom odnosom na određeno vrijeme da se nijesu opredijelile za korišćenje prava na doživotnu naknadu, koju im je donesenim zakonom garantovala država.

Zbog svega navedenog, navedenim zakonskim rješenjem, stvoren je novi osnov diskriminacije u odnosu na mogućnost ostvarivanja materijalnih davanja države. Različito postupanje prema majkama koje se nalaze u sličnim situacijama u pogledu godina ostvarenog radnog staža, bez objektivnog je i razumnog opravdanja.

Gospodine premijeru,

Naznačenu nepravdu prema velikom broju majki moguće je otkloniti jedino na način da se odrednica „na neodređeno vrijeme“ briše iz odredbi člana 2 stav 1 Zakona o izvršenju Odluke Ustavnog suda Crne Gore U-I br. 6/16 od 19.aprila 2017.godine.

S tim u vezi, Demokratska Crna Gora očekuje i zahtijeva da Vlada po skraćenom postupku dostavi Skupštini odgovarajući Predlog zakona o izmjeni Zakona o izvršenju Odluke Ustavnog suda Crne Gore.

Poštovanje načela socijalne pravde, vladavine prava i zabrane diskriminacije obavezuju Vas na takvo hitno postupanje."

Bonus video: