Institut "Konfucije" skoro 10 godina promoviše jezik i kulturno nasljeđe Kine: Most između crnogorske i kineske kulture

Institut trenutno ima oko 800 polaznika na različitim nivoima kurseva jezika, kaže Lipovina Božović

6650 pregleda 0 komentar(a)
Veliko interesovanje za kinesku kulturu, Foto: Institut Konfucije
Veliko interesovanje za kinesku kulturu, Foto: Institut Konfucije

Institut “Konfucije” na Univerzitetu Crne Gore skoro deset godina kroz obrazovne programe i kulturne aktivnosti, omogućava studentima i široj javnosti dublje razumijevanje Kine i njenog kulturnog naslijeđa.

Direktorica Instituta Milena Lipovina Božović u razgovoru za “Vijesti” kaže da je Institut “Konfucije” na Univerzitetu Crne Gore (UCG) otvoren 2015. godine, a ideja je potekla iz potrebe za jačanjem kulturnih, obrazovnih i ekonomskih veza između Crne Gore i Kine.

Ona je kazala da je glavni cilj Instituta promovisanje kineskog jezika i kulture u Crnoj Gori kroz obrazovne programe i kulturne aktivnosti, omogućavajući studentima, ali i široj javnosti, da razviju dublje razumijevanje Kine i njenog kulturnog naslijeđa.

U tom smislu, kako dodaje, Institut pruža platformu za međukulturno razumijevanje i obrazovnu razmjenu, što je naročito važno u globalizovanom svijetu.

“Kroz obrazovne aktivnosti, Institut pruža podršku onima koji žele da nauče kineski jezik, kao i svima zainteresovanim za Kinu, sa ciljem zbližavanja dviju kultura. Institut Konfucije je most za povezivanje svih pojedinaca i institucija u Crnoj Gori koje se na bilo koji način bave kineskim jezikom i kulturom, kao i drugim aktivnostima kulturne, obrazovne saradnje naše države i Kine”, navela je.

Milena Lipovina Božović
Milena Lipovina Božovićfoto: Institut Konfucije

Prema njenim riječima, Institut organizuje besplatne jezičke kurseve za sve uzraste i nivoe. Predavanja su interaktivna i izvode ih uglavnom profesori kineskog jezika iz Kine koji su specijalizovani za prenošenje znanja stranim govornicima.

“Najmlađoj populaciji, koju čine mlađi osnovci, predaju i naši lokalni profesori kineskog jezika”, istakla je Lipovina Božović.

Ona je rekla da uz odobrenje resora za prosvjetu, kursevi se organizuju u vrtićima, osnovnim i srednjim školama u Podgorici, Nikšiću, Cetinju, Budvi, Baru, Kotoru i Herceg Novom.

Milena Lipovina Božović, Institut Konfucije
foto: Institut Konfucije

“Takođe, studenti i osoblje Univerziteta Crne Gore u Podgorici i Nikšiću imaju priliku da pohađaju ove kurseve na organizacionim jedinicama Univerziteta”, navela je.

Uz HSK test lakše do stipendije za studije u Kini

Lipovina Božović kaže da kao potvrdu uspješnosti usvojenog znanja na kursevima, Institut “Konfucije”, dva puta godišnje obezbjeđuje testiranje znanja kineskog jezika u saradnji sa kineskim međunarodnim centrom za testiranje koji ocjenjuje testove i izdaje sertifikate.

“HSK test, ili Hanzi Shuiping Kaoshi, standardizovan je test kineskog jezika za govornike koji nisu iz Kine, a njegova svrha je da ocijeni nivo poznavanja jezika. Polaganje HSK testa je od velikog značaja jer može olakšati studentima da dobiju stipendije za studije u Kini i pruža međunarodno priznatu potvrdu o znanju kineskog jezika”, rekla je.

Milena Lipovina Božović, Institut Konfucije
foto: Institut Konfucije

Prema njenim riječima, položen makar jedan nivo znanja kineskog jezika predstavlja ulaznicu za prijavu na ljetnje kampove u Kini u trajanju od 15 dana, koji predstavljaju izvanrednu priliku za produbljivanje znanja o kineskom jeziku i kulturi.

“Primjera radi, ove godine, 15 učenika i studenata iz Crne Gore iskoristilo je tu mogućnost i tokom jula boravilo dvije sedmice na ljetnjem kampu u gradu Čangša”, navela je Lipovina Božović.

Radionice o kineskoj kaligrafiji, borilačkim vještinama i kutak “za čaj”

Osim jezičkih kurseva Institut “Konfucije” nudi bogat program kulturnih aktivnosti, uključujući radionice o kineskoj kaligrafiji, borilačkim vještinama, kineskoj kuhinji, itd.

“Takođe, organizuju se filmske večeri i predavanja o različitim segmentima kineske kulture (kineskoj umjetnosti, filozofiji, borilačkim vještinama, tradicionalnoj nošnji, arhitekturi, kineskoj medicini) i mnogim drugim temama za koje procijenimo da postoji interesovanje”, kazala je Lipovina Božović.

Milena Lipovina Božović, Institut Konfucije
foto: Institut Konfucije

Ističe i da u prostorijama Instituta “Konfucije” koji se nalazi u zgradi Istorijskog instituta, imaju mali kutak sa kineskom bibliotekom u okviru koje imaju i dva kineska instrumenta za sve koje zanima taj segment umjetnosti, ali i kutak za pravljenje i uživanje u kineskom čaju.

“Dodatno, povodom značajnih praznika i jubileja za kineski narod (kao što su Kineska nova godina, Festival sredine jeseni, Festival lampiona, Festival zmajevih čamaca), organizujemo proslave i događaje kako bismo prenijeli djelić atmosfere i slavlja koji se praktikuje u Kini, upoznajući time zainteresovane sa običajima i zanimljivostima iz daleke kineske kulture i tradicije”, rekla je Lipovina Božović.

Ona je kazala da interesovanje za ove aktivnosti raste, a Institut trenutno ima oko 800 polaznika na različitim nivoima kurseva jezika.

“Kad je u pitanju interesovanja i za ostale aktivnosti, primjera radi, u 2023. godini u okviru 28 kulturnih aktivnosti koje je Institut organizovao imali smo oko 2.000 posjetilaca. Ove godine procjenjujemo da će ta brojka biti značajno veća”, rekla je Lipovina Božović.

Milena Lipovina Božović, Institut Konfucije
foto: Institut Konfucije

Za naredni period, ona najavljuje niz događaja kao što su proslava Kineske nove godine, nagradni likovni konkurs o Kini, tematske radionice o tradicionalnoj kineskoj medicini, te serijal predavanja o različitim segmentima kineske kulture.

“Tokom novembra, u saradnji sa studentskom organizacijom EKOMEN, planiran je i turnir u stonom tenisu koji sad već postaje tradicionalan i vrlo posjećen događaj. Planirani su i dodatni programi podrške za polaznike koji žele polagati HSK test i stipendijske programe za studente koji su zainteresovani za studije u Kini”, navela je Lipovina Božović.

Isključivo obrazovna ustanova, bez političkog angažmana

Posljednjih godina na račun Kine se često čuju kritike, posebno sa Zapada, da želi da proširi svoj politički uticaj, naročito kroz njenu ekonomsku inicijativu Pojas i put. U okviru te inicijative Kina pozajmljuje novac za velike i skupe infrastrukturne projekte, dovodeći neke siromašne države u dužničko ropstvo. Kina je i Crnoj Gori pozajmila novac za izgradnju prve dionice auto-puta Bar-Boljare, koju je gradila kineska kompanija CRBC.

Milena Lipovina Božović, Institut Konfucije
foto: Institut Konfucije

Iz Instituta “Konfucije” nijesu željeli da komentarišu kritike na račun Kine.

Lipovina Božović ističe da je Institut “Konfucije” na Univerzitetu Crne Gore isključivo obrazovna i kulturna institucija, fokusirana na promovisanje jezika i kulture, bez političkog angažmana ili nametanja bilo kakvih agendi.

Bonus video: