Opštini Tivat neprihvatljiva je ideja da se u uvali Brdišta, u lokalnoj javnosti znanoj i kao “vala Zagreb”, gradi još jedna marina na Tivatskoj rivijeri.
To je “Vijestima” potvrdio predsjednik opštine Željko Komnenović.
“Opštini Tivat nije prihvatljiva ideja da se u uvali Brdišta gradi nova marina i o tome smo već obavijestili nadležne u državi. Ta marina će ili biti izbrisana iz Nacrta izmjena i dopuna Državne studije lokacije DSL Sektor 25 o kojoj se donedavno vodila javna rasprava ili će biti upodobljena sa gabaritima i načinom čitavom tom prostoru”, kazao je Komnenović.
On je istakao da aktuelna vlast u Tivtu “postoji iz samo dva razloga”.
“Jedan je unapređenje infrastrukture i realizacija kapitalnih prijekata, a drugi je zaštita interesa mještana. Nikakve političke igre nas ne zanimaju i dok je ove uprave nećemo dopustiti centralnim vlastima da, praveći prostorno-plansku dokumentaciju, idu nauštrb interesa mještana, a u korist velikih ili manjih investitora”, naglasio je gradonačelnik.
Predstavnici Opštine stoga su inicirali i održali sastanak sa predstavnicima Ministartva kulture, Ministarstva uređenja prostora i Uprave za zaštitu kulturnih dobara na kome su tražili da se zaštite interesi mještana Tivta, ali i lokalna kulturno-istorijska baština na prostoru uvale Brdišta (Sveto Trojstvo) kod tivatske Prevlake, u predlogu Nacrta izmjena i dopuna Državne stidije lokacije (DSL) Sektor 25 “Kalardovo-Ostrvo cvijeća-Brdišta”.
Izmjene i dopune tog planskog dokumenta rade se po narudžbi Vlade, odnosno Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine na čijem je čelu Slaven Radunović, a radi ih autorski tim predvođen diplomiranom inženjerkom arhitekture Ksenijom Vukmanović.
Prostor DSL obuhvata više značajnih kulturno-istorijskih lokaliteta, poput brojnih ostataka rimskih i antičkih građevina, prostora nekadašnjeg ranosrednjevjekovnog manastira na Prevlaci, ljetnjikovaca srednjevjekovne kotorske vlastele, starih crkava kao i spomenika iz novijeg doba poput uvale Brdišta u kojoj je 1941. potopljen razarač “Zagreb” i poginuli narodni heroji Milan Spasić i Sergej Mašera.
Upravo u to uvali koju mještani zbog značaja ovog događaja za lokalnu istoriju zovu vala Zagreb, bivše Ministarstvo prostornog planiranja i urbanizma dok je na njegovonm čelu bio Pavle Radulović je donoseći kontroverzni Program privremenih objekata za zonu morskog dobra, omogućilo postavljanje privremenog objekta, marine za privez jahti koju je tamo napravila podgorička firma “Saniteko”. Sada autori nacrta izmjena i dopuna DSL taj privremeni objekat žele da pretvore u stalni na način da su po sred akvatorijuma uvale Brdišta ucrtali stalnu marinu i privezište “kapaciteta 75 vezova, za vezivanje izletničkih, nautičkih i ribarskih brodova, kao i pretovar manjih količina tereta”.
To znači da su autori DSL odlučili da ipak u istorijskoj uvali, u sred groba narodnih heroja Sergeja Mašere i Milana Spasića, pobiju čitavu jednu novu stalnu marinu koja bi bila čak šesti po redu objekat te vrste naiTivatskoj rivijeri. Autori izmjena i dopuna važeće DSL Sektor 25 to su uradili pozivajući se na “zahtjeve korisnika prostora”, navodnu potrebu obližnjeg velikog apartmansko-hotelskog rizorta visoke klase kojeg su ucrtali u zaleđu uvale da ima pristanište i marinu, kao i na mogućnost za ucrtavanje marine na ovom lokalitetu koju im daje važeći Prostorni plan posebne namjene obalskog područja Crne Gore.
Međutim, taj plan višeg reda ne predviđa obavezno ucrtavanje nove marine u uvali Brda zbog čega je tivatska javnost i zahtijevala od autora izmijenjene i dopunjenje DSL da od takvog rješenja odustanu i sagledaju širu sliku jer Tivat ima već i previše stalnih ili privremenih manjih i većih marina i privezišta nautičkog turizma u kojima se i sad može smjestiti preko 800 jahti, a njihovi kapaciteti će uskoro biti prošireni za još preko 400 novih vezova.
Ovakva planska rješenja za marinu uvali Brdišta koja idu na ruku zahtjevima investitora uz istovremeno značajno povećanje tzv. bafer zona prema obližnjem zaštićenom području rezervata prirode Solila koja idu većinom na račun parcela lokalnog stanovništva, tokom javne rasprave o Nacrtu izmjena i dopuna DSL Sektor 25, izazvala su revolt Tivćana.
“Mi smo od naručlilaca i obrađivača ovog planskog dokumenta tražili da se zaštite interesi mještana u novom predlogu tog dokumenta”, kazao je Komnenović.
On je istakao da je zbog očekivanog donošenja novog seta zakona o planiranju prostora i gradnji objekata koji bi se uskoro trebali naći na dnevnom redu državnog parlamenta, odlučeno da aktuelne državne studije lokacije za obalno područje ostanu na snazi do maja naredne godine.
Bonus video: