Mještani moračkih sela, kako tvrde, komisiju Ministarstva poljoprivrede, koja bi trebalo da utvrdi štetu na privatnim imanjima, napravljenu od divljih svinja, uzaludno čekaju već tri mjeseca. Za to vrijeme imanja su, tvrde, dodatno oštećena, pa svinje, kako kaže Vasko Rakočević, “samo što nijesu ušle u kuće ljudima”.
Prema njegovim riječima, obećanja iz Ministarstva su bila da će komsija još krajem ljeta, odnosno početkom jeseni, stići u Moraču.
“Sad službenika Darka Stojanovića koji je kontakt u Ministarstvu i koji je upoznat sa našim problemima ne mogu ni telefonom da dobijem. Ne javlja se više. Zaista sam očajan, jer divlje svinje svakodnevno dodatno uništavaju imanja, samo što nam u kuće nijesu ušli. Zbog toga sam odlučan da članovima Lovačkog društva (LD) ‘Manstir Morača’ ne dozvolim pristup na svoju imovinu. Ovakav odnos nadležnog resora je znak totalne nebrige za privatnu imovinu”, kaže Rakočević.
Mještani su i ranije više puta prijavljivali štetu, koju na usjevima i imanjima prave divlje svinje. Nijesu bili zadovoljni radom i odlukama nadležnih komisija, kada je riječ o određivanju odštete.
Iz LD “Manastir Morača” početkom septembra kazali su “Vijestima” da čine sve da pomognu poljoprivrednicima sa tog dijela kolašinske opštine. Tako je i lovna sezona na tu vrstu divljači počela mjesec ranije, odnosno 1. septembra. Upravnik LD Rajko Medenica objasnio je i da “u cilju konstruktivnog rješavanja problema štete koju veprovi prave na imanjima, nastoji da se nađe način za osnivanje fondova iz kojeg bi se isplaćivala jednokratna sezonska pomoć domaćinima moračkog kraja”. Lovačko društvo nema mogućnost za takvu pomoć, jer, kako tvrdi on, novac prikupljen od čalanarine nije dovoljan ni za osnovnu djelatnost društva.
Prema njegovim riječima, neutemeljene su tvrdnje da štetu na imanjima u Morači prave samo divlje svinje iz lovišta Manastir Morača. Medenica kaže da je divlja svinja “migratorna životinja, koja tokom jedne noći može da pređe po 30 kilometara”.
Bonus video: