Komunalno Budva u dugovima, Poreska još vaga

Budvansko opštinsko preduzeće punih osam mjeseci nije uplaćivalo poreze i doprinose na zarade zaposlenih, a dug je dostigao 658.000 eura, iz Poreske uprave se pozivaju na ranije zaključke Vlade

7677 pregleda 4 komentar(a)
Jovanović i radnici nakon isplate zarada, Foto: Vuk Lajović
Jovanović i radnici nakon isplate zarada, Foto: Vuk Lajović

Poreska uprava Crne Gore ostala je nedorečena da li će blokirati račun Komunalnog preduzeća Budva, koje punih osam mjeseci nije uplaćivalo poreze i doprinose na zarade zaposlenih.

Iako iz Poreske uprave “Vijestima” nijesu kazali koliko je trenutno poreski dug tog opštinskog preduzeća, u Odboru direktora i rukovodstvu frime rečeno je da je on dostigao 658 hiljada eura.

“Sektor za operativu u oblasti naplate preduzima mjere naplate prema svim poreskim obveznicima u skladu sa Zakonom o poreskoj administraciji, uključujući opštinska preduzeća i ustanove. S obzirom na činjenicu da se radi o preduzećima i ustanovama koje su od javnog značaja, ovakvi procesi zahtijevaju pažljivo planiranje i saradnju sa svim relevantnim institucijama i sektorima u cilju obezbeđivanja stabilnosti državnih finansija”, naveli su u Birou za odnose sa javnošću Poreske uprave odgovorajući na pitanja “Vijesti” da li je Poreska uprava blokirala račun Komunalnog, na koji iznos i koliko dugo preduzeće nije uplaćivalo poreze i doprinose na zarade zaposlneih.

Zamoljeni da odgovore zbog čega je toliko mjeseci tolerisan dug ovog preduzeća, te zbog čega im nije ranije blokiran račun, iz Poreske uprave su se pozvali na zaključak Vlade.

“Vlada je u prethodnoj godini donijela zaključak kojim je obavezala Poresku upravu da pojedinačno sa svim opštinama koje imaju tekući poreski dug zaključi protokol o izmirenju obaveza koji će sadržati dinamički plan i rokove otplate duga po ovom osnovu. U skladu sa tim, u prethodnom periodu održan je veliki broj sastanaka sa pojedinačnim opštinama i predstavnicima zajednica opština, i sa resornim ministarstvom donijećemo zajedničko rješenje i definisati dinamiku izmirenja obaveza”, naglasili su iz Poreske uprave.

Preduzeće se krajem januara našlo u zenitu crnogorske pažnje, nakon što su radnici radne jedinice Čistoća odlučili da štrajkuju, zbog čega je Budva bila zatrpana otpadom. Pet dana smeće nije odvoženo iz Budve, pa se na ulicama našlo gotovo 150 tona smeća, a kontejnerske stanice bile su zatrpane otpadom.

V. d. direktora Ilija Gigović i Odbor direktora insistirali su da im se prvo dostavi kompletna dokumentacija, djelovodne knjige, te odbili da potpišu platne liste, uz obrazloženje da bi time legitmisali pljačku bivšeg v. d. direktora Predraga Draga Ivanovića. Oni su od smjene Ivanovića, 12. novembra prošle godine, uporno pozivali tužilaštvo i policiju da uđu u to opštinsko preduzeće, zbog brojnih malverzacija na koje su ukazivali.

Osnovno državno tužilaštvo je preuzelo dokumentaciju, ali je i dalje u toku izviđaj. Gigoviću i Odboru direktora puna dva mjeseca je bio onemogućen ulaz u preduzeće, a kada su preuzeli pečat firme, bez koga nije bila moguća isplata zarada, dobili su poziv da dođu, što su oni odbili dok ne dobiju kompletnu dokumentaciju, od toga kako su raspisivane javne nabavke, kome su dodjeljivani poslovi, ali i ko je sve zaposlen, zbog sumnji da je nekoliko desetina radnika je na platnoim spisku, a nikada nisu došli na posao.

I dok su oni insistirali da Specijalno državno tužilaštvo uđe u Komunalno, Opština Budva je isplatila decembarsku platu radnicima koji su odmah prekinuli štrajk, dok je ostalo obećanje da će im biti isplaćena i januarska zarada.

Prvobitno, radnici su tražili isplatu i decembarske i januarske zarade da bi prekinuli štrajk.

Nakon što je Opština direktno na račune radnika prebacila novac, tadašnji potpredsjednik Opštine Nikola Jovanović optužio je Gigovića i Odbor direktora da su krivi za stanje u toj firmi, te da nijesu sposobni da njom upravljaju.

“Naši građani čekaju da počistite nered koji niste napravili vi, nego oni koji su se neodgovorno odnijeli prema vama, oni koji nisu htjeli da dođu i potpišu plate. Opština je razumjela vaše probleme, riješila problem oko plata i nadam se da ovo preduzeće neće nikad biti pod kontrolom onih koji se neodgovorno ponašaju prema vama i radnicima. Nećemo dozvoliti da propadne još jedna turistička sezona i zato vas molim da što prije krenete na posao”, kazao je tada Jovanović radnicima koji su se okupili ispred zgrade Opštine apaluzima pozdravljajući to što im je isplaćena decembarska zarada.

Gigović je potom optužio Jovanovića da je on upravljao štrajkom, te da je svjesnim manipulisanjem radnika sebi pokušao da prikupi političke poene. Gigović je prethodno obezbijedio da ekipe komunalnih preduzeća iz Nikšića i Podgorice očiste Budvu.

“Činjenica da je štrajk okončao onog trenutka kad je saznao da počinje veliko čišćenje Budve potvrđuje ove navode. To je bio jedna od razloga zašto se razotkrio, a drugi je pritisak policije i tužilaštva. Problemi građana Budve njega, nažalost, ne interesuju”, kazao je tada Gigović.

Policija je je tada ispitivala kako je došlo do situacije da grad bude zatrpan smećem, te zbog čega nije obezbijeđen minimum procesa rada, što su radnici bili dužni da po zakonu urade, odnosno da čiste grad.

Bonus video: