Ministarstvo zdravlja radi na uvođenju dozvoljenih nivoa količine olova u krvi u zakonske propise, a pojedini radnici Luke Bar biće raspoređeni na održavanje travnjaka i farme svinja ukoliko budu “nesposobni za rad”, saznaju “Vijesti”.
Nakon što je prošlog oktobra postalo poznato da 58 od 63 testirana radnika “Port of Adria” (PoA) ima povećan nivo olova u krvi uslijedilo je niz reakcija, a nedugo nakon toga “Vijesti” su objavile da i neki radnici Luke Bar imaju povišen nivo olova i arsena u krvi. U međuvremenu, neki od njih sa najvišim parametrima bili su na pregledima u Beogradu na Institutu “Dr Dragomir Karajović”.
Menadžment tih kompanija i zdravstvene institucije u Crnoj Gori tvrdili su da je situacija predstavljena mnogo dramatičnije od stvarnosti, te da olovo u krvi tih radnika nije premašilo profesionalne granice, koje zakon Crne Gore još ne poznaje, ali su se vodili evropskim parametrima. Na kontrolnom saslušanju u Skupštini Crne Gore direktor Luke Bar Ilija Pješčić i Sadet Kara, direktor PoA, najavili su pooštravanje mjera zaštite, a ministar zdravlja Vojislav Šimun najavio je ozakonjavanje ovih parametara te otvaranje centra za medicinu rada.
Nakon toga, čelnici tih kompanija se nisu oglašavali, a odćutali su i pitanja “Vijesti” o trenutnom stanju u tim kompanijama, zdravstvenom stanju radnika i dinamici rada…
Kako su pojedini radnici te dvije kompanije kazali “Vijestima”, ostalo je mnogo otvorenih pitanja, a samo neka od njih su zašto je sve odjednom “stalo” ako im je prvo rečeno da im je zdravlje ugroženo, da li je bezbjedno obavljati poslove na pretovaru rasutih tereta, zašto država nije pravno prepoznala problem…
Oni sada obavljaju redovne preglede u barskom Domu zdravlja i privatnim klinikama. No, neki od njih cijelu situaciju ne vide kao pozitivnu jer misle da ukoliko se pokažu posljedice prisustva olova i arsena u njihovom organizmu, mogu ostati bez posla.
Te strahove radnicima Luke Bar potvrdio je direktor Pješčić dopisom kojim im je pojasnio pravila ponašanja na pregledima, navodno nezadovoljan nedostatom kulture zaposlenih, ali i u kojem ih obavještava da ukoliko budu proglašeni nesposobnim za rad će biti prebačeni na poslove održavanja travnjaka oko upravne zgrade i rad na farmi svinja.
“Ko od zaposlenih ne dođe na pregled, laže na upitnik, mora da se udalji sa pregleda je se ponaša nekulturno/neprijatno, taj će o svom trošku platiti ovaj pregled negdje u privatnoj klinici. A košta debelo. Pritom neće više raditi na rasute terete, već banane, meso, ingote… Zatim ko lažući i krijući podatke misli da ostvari neki izmišljeni “benefit”, jedini benefit koji će imati je da će biti proglašen nesposobnim za obavljanje posla na svom radnom mjestu, pri čemu poslodavac mora da mu nađe lakši posao”, napisao je on u dopisu u koji “Vijesti” imaju uvid.
Od poslova koji ih čekaju nakon konstatacije ljekara da je neko nesposoban su, naveo je, podrezivanje i đubrenje travnjaka oko upravne grade, ili na svinjskoj farmi “da čisti i uređuje oko svinja i klanice, pošto je plan da se ona opet pokrene i trebaće im vrijedni ljudi”, uz napomenu da je to posao bez norme, na osnovnu platu od osam sati dnevno.
Pješčić nije odgovorio na pitanja o dopisu i potencijalnom otvaranju farme svinja.
“Ministarstvo zdravlja je iniciralo da se analize određivanja nivoa i olova i arsena rade u državnoj ustanovi, odnosno Institutu za javno zdravlje i ukoliko neki radnik bude imao povećane vrijednosti ili približno gornjoj granici radiće se dodatni kontrolni nalazi, a ukoliko zaposleni bude imao povišene vrijednosti biće isključen iz procesa rada”, kazali su iz tog ministarstva.
Ministarstvo je formiralo multidisciplinarnu radnu grupu, čiji je cilj da se svi zaposleni koji su izloženi olovu ili nekoj drugoj opasnoj supstanci u okviru svojih radnih zadataka ili radne sredine, identifikuju i registruju u skladu sa važećim propisima o zaštiti i zdravlju na radu. Tako će zaposleni koji dolaze u kontakt sa olovom u obavljanju svojih radnih obaveza biti redovno praćeni i podvrgnuti pregledima.
To su “Vijestima” kazali iz Ministarstva zdravlja i dodali da kada su u pitanju zaposleni PoA, donesena je odluka da se kontrolni - periodični pregledi zaposlenih nastave u okviru Doma zdravlja Bar i kontinuirano prati tim specijalista medicine rada, koji će dodatno pojačati već postojeću organizaciju lokalne službe medicine rada.
“Ljekarske preglede obavlja specijalista medicine rada i doktor druge specijalnosti, na osnovu kojih specijalista medicine rada sačinjava izvještaj o izvršenom zdravstvenom pregledu zaposlenog, koji sadrži nalaz i mišljenje o radnoj sposobnosti. Ističemo da u skladu sa istim zakonom mjere zaštite i zdravlja na radu ne mogu proizvesti nikakve troškove za zaposlenog”.
U saradnji sa Institutom za javno zdravlje, centralna laboratorija Kliničkog centra Crne Gore vrši analizu uzoraka krvi i u potpunosti je stavila na raspolaganje svoje resurse kako bi rezultati analiza bili dostupni u najkraćem mogućem roku, potvrdili su “Vijestima” iz te zdravstvene ustanove.
Vraćanje službi medicine rada na teret Fonda za zdravstveno osiguranje (FZZCG) je jedna od ključnih aktivnosti Ministarstva u narednom periodu, poručili su iz tog vladinog resora.
Dosadašnje stanje pokazuje da su preventivne aktivnosti medicine rada postale isključivo obaveza poslodavaca, a kurativne aktivnosti su finansirane od FZZCG, te je to rezultiralo da se značajan broj specijalista medicine rada opredijelio za pružanje kurativnih usluga, odnosno prelazak u izabrane doktore za odrasle.
Centar za medicinu rada koji je Šimun ranije najavio bi bio smješten unutar IJZ. Planirano je da u početku radi troje specijalista medicine rada, koji će dolaziti jednom nedjeljno kako bi otpočeli sprovođenje reorganizacije službe na državnom nivou.
Budući da je nepostojanje profesionalnih parametara i onih za stanovništvo kada je u pitanju prisustvo olova u krvi u crnogorskoj zakonskoj regulativi naišlo na brojne kritike, Ministarstvo je pokrenulo izmjene Pravilnika o mjerama zaštite i zdravlja na radu od rizika izloženosti kancerogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim materijama.
Tim pravilnikom će se propisati minimalni zahtjevi koje poslodavac treba da ispuni u obezbjeđivanju mjera zaštite i zdravlja na radu, uključujući i obavezujuće biološke granične vrijednosti profesionalne izloženosti, radi otklanjanja ili smanjenja rizika od nastanka povreda na radu, profesionalnih bolesti i bolesti u vezi sa radom koje nastaju za vrijeme rada pri izlaganju zaposlenog kancerogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim materijama, naveli su iz Ministarstva zdravlja.
“Ono što je još novina u ovom propisu jeste da kada su zaposleni izloženi kancerogenim, mutagenim ili reproduktivno toksičnim materijama, za koje je uvedena obavezujuća biološka granična vrijednost, vršiće se i biološki nadzor zaposlenih”, istakli su.
U slučajevima sprovođenja zdravstvenog nadzora vodiće se individualna zdravstvena evidencija, a doktor ili tijelo nadležno za zdravstveni nadzor predlagaće sve zaštitne ili preventivne mjere koje će trebati preduzeti za svakog zaposlenog.
Ovlašćena ustanova za zdravstvenu zaštitu zaposlenih će obavještavati zaposlene i savjetovaće ih o odgovarajućem zdravstvenom nadzoru nakon završetka izlaganja, poručili su iz zdravstvenog resora, a svaki zaposleni će moći da ima pristup rezultatima medicinskog nadzora koji će se odnositi na njega lično.
Bonus video:
