Pripadnice RE zajednice sve ćešće prijavljuju nasilje u porodici

Najavljeno da će biti održane četiri psihološke i četiri edukativno-obrazovne radionice

1059 pregleda 28 reakcija 0 komentar(a)
Fana Delija i Slavko Milić, Foto: Svetlana Mandić
Fana Delija i Slavko Milić, Foto: Svetlana Mandić

U sklopu kampanje "Mjesec dana ženskog romskog aktivizma", koju organizuje Centar za romske inicijative (CRI), u Nikšiću je održana sesija namijenjena predstavnicima relevantnih institucija o nasilju nad Romkinjama i Egipćankama, kao i radionica za osnovce i srednjoškolce.

"Prema podacima Centra bezbjednosti Nikšić prošle godine je nasilje nad ženama prijavilo 14 Romkinja i Egipćanki. To je značajan podatak, imajući u vidu da se Romkinje rijetko kad usuđuju da prijave nasilje koje u kontinuitetu trpe. Od nikšićkog SOS skloništa za žene i djecu žrtve nasilja dobili smo podatak da je prošle godine bilo zbrinuto deset žena, godinu ranije 11, dok ih je 2022. bilo 13. Samo nama je 2021. godine 18 Romkinja prijavilo nasilje", kazala je izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative, Fana Delija.

Zahvaljujući djelovanju lokalnih aktivistkinja na terenu, primjetno je da se zadnjih nekoliko godina pripadnice romsko-egipćanske (RE) zajednice odlučuju da prijave nasilje u porodici, potraže zaštitu i sklonište.

Sesiji u Nikšiću prisustvovali su predstavnici Opštine, Centra bezbjednosti Nikšić, Centra za socijalni rad, škola i nevladinog sektora, a predavanje je, osim Fane Delije, održao i mr Slavko Milić, iz nikšićkog Centra bezbjednosti. Slične sesije biće održane i u Bijelom Polju i Podgorici, a na njima će biti formulisane preporuke za zajedničko djelovanje svih relevantnih aktera.

Što se tiče radionica za osnovce i srednjoškolce, koje organizuju u saradnji sa Centrom za bezbjednosna, sociološka i kriminološka istraživanja Crne Gore "Defendologija", biće održane četiri psihološke i četiri edukativno-obrazovne radionice.

"Započinjemo i realizaciju Mini akcionog plana za opštine Nikšić i Berane, koji podrazumijeva podjelu promotivnog materijala i razgovore sa zajednicom 'od vrata do vrata' o zakonskim normama koje se odnose na prijavu slučajeva nasilja, ugovorenih brakova i prosjačenja", kazala je Delija.

Kampanja "Mjesec dana ženskog romskog aktivizma" je počela 8. marta emitovanjem video zapisa pod nazivom "Odijelo i kecelja su rodno neutralni", kojim su srednjoškolci, autori videa, ukazali na važnost rodne ravnopravnosti.

"U sklopu kampanje biće prikazan i video pod nazivom 'Ako mogu ja, možeš i ti' koji govori o pozitivnim primjerima obrazovanja u RE zajednici i on će biti promovisan u zajednicama Roma i Egipćana u više crnogorskih gradova, kako bi na taj način motivisali, prije svega, djecu i njihove roditelje i skrenuli im pažnju na značaj obrazovanja", kazala je izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative.

CRI je u februaru za učenike iz šest srednjih škola, gimnazija "Stojan Cerović" iz Nikšića, "Niko Rolović" iz Bara, "Panto Mališić" iz Berana i "Slobodan Škerović" iz Podgorice, Srednje stručne škole Bijelo Polje i Srednje mješovite škola „Mladost” iz Tivta, raspisao konkurs za esej na temu "Putevima ka jednakosti". Žiri je izabrao pobjednice konkursa, a nagrade će im biti uručene tokom trajanja kampanje. Prvo mjesto osvojila je Darinka Račić iz beranske Gimnazije, dok je drugo i teće mjesto pripalo učenicama Srednje stručne škole iz Bijelog Polja, Mileni Veličković i Nikolini Barać.

"U sklopu kampanje biće organizovane aktivnosti s ciljem promocije jednakosti i podizanja svijesti o ključnim problemima sa kojima se suočavaju Romkinje i Egipćanke", istakla je Delija.

Kampanja će biti završena 8. aprila kada će u Podgorici obilježiti Svjetski dan Roma i ukazati na izazove i prava romskih žena.

U sklopu kampanje, koju Centar za romske inicijative organizuje po drugi put, realizuju se aktivnosti u okviru više aktuelnih projekata koje CRI realizuje.

Bonus video: